Żywe kwiaty są najpiękniejszą ozdobą domu. Wiele zjawiskowych gatunków możemy wykorzystać jako element bożonarodzeniowej dekoracji stołu lub postawić na parapecie w okresie świątecznym. Wybór pięknie kwitnących w grudniu roślin jest całkiem spory. Do tych najpopularniejszych i najbardziej kojarzących się ze świętami Bożego Narodzenia należą gwiazda betlejemska, grudnik oraz cyklamen, ale z bardzo ładnie będą się prezentować również na przykład azalie czy różne gatunki storczyków.

Uprawa kwitnących zimą roślin doniczkowych nie jest trudna. Typowe bożenarodzeniowe gatunki są mało wymagające, a bardzo dekoracyjne. W okresie przedświątecznym znajdziemy je w każdej kwiaciarni i centrum ogrodniczym w wielu wersjach barwnych, a więc bez trudu dobierzemy odmianę pasującą do naszych świątecznych dekoracji. Podpowiadamy, jakie bożenarodzeniowe kwiaty doniczkowe wybrać i jak je pielęgnować, aby jak najdłużej zdobiły nasze mieszkanie. 

Najpiękniejsze bożonarodzeniowe rośliny doniczkowe

Gwiazda betlejemska

Wilczomlecz piękny znany powszechnie jako gwiazda betlejemska to najbardziej lubiana i jedna z najpiękniejszych bożenarodzeniowych domowych roślin doniczkowych. Jej ozdobą są duże i pięknie wybarwione liście (podkwiatki), które mogą mieć różne odcienie koloru czerwonego od krwistej czerwieni, po wiśnię, kolor różowy lub biały w odcieniu śnieżnym bądź kremowym. Barwa podkwiatków jest uzależniona od odmiany.

Wilczomlecz nie jest rośliną wymagającą, jednak, aby jak najdłużej był piękny, warto zapewnić mu dobre warunki wzrostu i odpowiednią pielęgnację. Roślina najlepiej czuje się w temperaturze od 18 do 22⁰C. Możemy ja postawić a stole lub parapecie, jednak pamiętajmy, aby nie było to miejsce narażone na silne przeciągi, których gatunek te bardzo nie lubi. Gwiazdę betlejemską podlewamy umiarkowanie raz na kilka dni (5-7). Podłoże w doniczce powinno być stale lekko wilgotne. Nie dopuszczajmy do jego całkowitego przesuszenia, ale także nie podlewajmy rośliny bardzo mocno, ponieważ w zbyt mokrej ziemi łatwo gnije.

Roślina zimą nie wymaga nawożenia. Będzie ono konieczne na wiosnę oraz latem, jeśli postanowimy przechować wilczomlecz do następnego roku. Wówczas stosujemy uniwersalny nawóz do roślin kwitnących. Zazwyczaj roślinę bardzo ładnie udaje się przechować - wystarczy przyciąć ją po przekwitnięciu, a następnie wiosną postawić na balkonie lub w mieszkaniu w lekko zacienionym miejscu i umiarkowanie podlewać.

Niestety jedna rzadko udaje się powtórnie doprowadzić gwiazdę betlejemską do kwitnienia w następnym sezonie. Jest to roślina dnia krótkiego i aby zakwitnąć, wymaga określonej liczby godzin zaciemnienia. W praktyce trudno je uzyskać, ponieważ zakłócenie cyklu rozwoju kwiatów i ładnego wybarwienia się przykwiatków może spowodować nawet zapalanie raz na jakiś czas światła w pomieszczeniu, w którym stoi roślina albo światło latarni dochodzące z ulicy. Najłatwiej więc co roku kupić nową pięknie kwitnącą gwiazdę betlejemską.

Decydując się na zakup wilczomlecza pięknego, pamiętajmy, że jest to roślina trująca. Spożycie jej liści lub kwiatów może mieć poważne następstwa zdrowotne zarówno dla zwierząt domowych takich jak pies czy kot, jak i dla dzieci oraz osób dorosłych.

Grudnik

Ten bożenarodzeniowy kaktus znany też jako zygokaktus czy szlumbergera ma piękne skórzaste mięsiste liście zbudowane z charakterystycznych fragmentów i niezwykle ozdobne kwiaty o dzwonkowatym kształcie. W zależności od odmiany mogą one być białe, czerwone lub różowe. Grudnik najładniej rośnie i kwitnie postawiony w miejscu jasnym, ale bez silnego bezpośredniego promieniowania słonecznego. Roślina jest wrażliwa na zimne powietrze, dlatego nie stawiajmy je w miejscach narażonych na przeciągi. Nie zapominajmy też o jej dobrym zabezpieczeniu grubym papierem podczas transportu z kwiaciarni do domu w okresie zimowym.

Idealna temperatura otoczenia dla grudnika to pomiędzy 15 a 20⁰C. W cieplejszych pomieszczeniach kwiaty o wiele szybciej przekwitną. Choć szlumbergera jest kaktusem, to jednak bardzo nie lubi mocnego przesuszenia podłoża. Pamiętajmy więc, aby podlewać roślinę regularnie niewielką ilością wody. Idealnie byłoby, gdyby ziemia w doniczce była stale lekko wilgotna. Warto więc sprawdzać je stan palcem raz na kilka dni i w razie potrzeby nawodnić roślinę. Uważajmy też, by nie przelewać grudnika, ponieważ narazimy go wówczas na szybkie gnicie korzeni. Zadbajmy też o dobrą warstwę drenażu w postaci keramzytu lub żwirku na dnie doniczki, w której rośnie kaktus. Raz w miesiącu możemy roślinę nawozić odżywką do kaktusów.

Warto też wiedzieć o tym, że grudnik po zawiązaniu pąków kwiatowych jest bardzo wrażliwy na zmianę miejsca, dlatego nie powinno się go przestawiać. Wcześniej pomyślmy więc o idealnym miejscu dla rośliny. Przestawienie doniczki z kwitnącą rośliną może nawet skutkować zrzuceniem pąków kwiatowych lub kwiatów. Grudnik to roślina, którą można w bardzo prosty sposób rozmnożyć poprzez sadzonkowanie fragmentów liści. Na końcach specyficznych odcinków, z jakich składają się liście szlumbergery, często pojawiają się drobne korzonki. Jeśli zasadzimy taki listek w ziemi, to bardzo ładnie się przyjmie.

Cyklamen

Ta niezwykłej urody roślina nazywana jest powszechnie także fiołkiem alpejskim. Jej ozdobą są zarówno piękne liście z marmurkowym wzorem, jak i duże barwne kwiaty osadzone na długich szypułkach. Kwiaty mogą mieć kolor biały, różowy, czerwony, fioletowy, łososiowy, a nawet dwubarwny. Mogą one mieć proste lub dekoracyjnie pofalowane brzegi płatków.

Cyklameny bardzo obficie kwitną w okresie od jesieni do wiosny, a latem przechodzą okres spoczynku. Cyklameny będą najdłużej i najpiękniej kwitły w chłodnym pomieszczeniu, to znaczy takim, w którym temperatura wynosi maksymalnie od 15 do 20⁰C. Idealnie sprawdzą się więc w sieni, przedpokoju czy innym jedynie lekko ogrzewanym pomieszczeniu. Oczywiście możemy postawić roślinę również w cieplejszym pokoju, ale wtedy musimy liczyć się z o wiele krótszym okresem jej kwitnienia. Kwiaty nie lubią przeciągów. Są także bardzo wrażliwe zarówno na niedobór wody, jak i przelanie. Podlewajmy je więc częściej, ale mniej obficie. Najlepiej przed każdym podlaniem sprawdzić stan ziemi w doniczce. Powinna ona być stale lekko wilgotna. Kiedy zacznie przesychać, to znak, że czas podlać cyklamen.

Jest to gatunek dosyć wymagający pod względem wilgotności powietrza, co może stanowić problem, jeśli postawimy roślinę w pomieszczeniu z centralnym ogrzewaniem, gdzie powietrze jest bardzo suche. W takim przypadku powinniśmy zawiesić na grzejnikach ceramiczne nawilżacze powietrza wypełnione wodą, a także ustawić obok doniczki z naszym cyklamenem podstawkę ze żwirkiem zalanym wodą, która parując, będzie nawilżać powietrze wokół rośliny.

Storczyki

Zimą najczęściej pięknie kwitną takie storczyki jak Phalenopsis oraz Dendrobium, ale często kwiatami obsypane są także Miltonie oraz Cymbidium. Kwiaty storczyków są bardzo efektowne, trwałe i w zależności od gatunku mogą mieć wiele ciekawych kolorów od czystej bieli, poprzez żółty, delikatnie zielony, łososiowy, jasny lub ciemny róż, fiolet, czy bordo. Wiele storczyków ma też ozdobnie nakrapiane lub żyłkowane kwiaty.

Storczyki są dostępne w wielu odmianach- od bardzo dużych roślin po te miniaturowe. Ich pielęgnacja jest łatwa, jednak jeśli chcemy mieć pewność, że nasza roślina będzie kwitła właśnie w okresie bożego Narodzenia, to warto po prostu na kilka dni przed świętami kupić nowy pięknie kwitnący egzemplarz.

Storczyki lubią miejsca jasne, lecz nie bardzo słoneczne. Doskonale czują się w temperaturze 20-22⁰C w miejscu oddalonym od przeciągów. Uprawiamy je w specjalnym podłożu do storczyków i podlewamy raz na 10- 14 dni poprzez wstawienie całej doniczki do pojemnika z wodą (na przykład do garnka lub miseczki) na 10-15 minut. Warto też stosować specjalny nawóz do storczyków, który będzie stymulował kwitnienie roślin, które już wcześniej mieliśmy w domu i przedłuży okres kwitnienia tych nowo zakupionych.

Azalia

Azalie często bywają nazywane królowymi zimy. Ten niewielki, lecz bardzo obficie kwitnący krzew wytarza duże niezwykle ozdobne kwiaty, które mogą być białe, różowe, purpurowe lub dwubarwne. Azalia będzie najlepiej i najdłużej kwitła w jasnym pomieszczeniu o temperaturze nieprzekraczającej 20⁰C. Roślina jest bardzo wrażliwa na przesuszenie- może nawet z tego powodu zgubić zawiązane pąki kwiatowe. Dlatego dbajmy o jej regularne podlewanie, tak, by podłoże w doniczce było stale wilgotne.

Jeśli pomimo odpowiedniego podlewania nasza azalia gubi pąki kwiatowe lub liście, może to oznaczać, ze stoi w pomieszczeniu ze zbyt suchym powietrzem. Trzeba wtedy nieco przykręcić ogrzewanie i powiesić na grzejnikach specjalne nawilżacze powietrza, a także postawić na parapecie czy stoliku obok azalii podstawek z wodą lub ze żwirkiem zalanym wodą, która będzie parować i nawilżać powietrze.

Bożonarodzeniowe kwiaty doniczkowe są ozdobą samą w sobie, jednak, aby jeszcze bardziej podkreślić ich świąteczny charakter, warto je nieco przyozdobić. Doniczki z roślinami możemy owinąć ozdobnym papierem lub tkaniną bądź przewiązać dekoracyjną wstążką. Ubrać możemy także same rośliny, na przykład zawiązując na nich kolorowe wstążeczki, zawieszając drobne i lekkie ozdoby świąteczne na przykład takie wykonane z siana czy papieru, a także wbijając w podłoże w doniczce świąteczne dekoracje na przykład w postaci bombek lub figurek świątecznych postaci na patyczku albo druciku.