Pokój w kamienicy dla nastolatki

Mieszkam w bloku przedwojennym, mam 17 lat. Wyszlifowaliśmy drzwi, pomalowaliśmy ściany na biało i fioletowo, na jednej jest fototapeta NY. Co zrobić, żeby pokój był czystszy wizualnie, przestrzenny, a przy tym nie wydać zbyt wiele? Chciałam przemalować meble na biało, ale czy piec nie będzie brudził? Co zrobić z tą podłogą? 

Zmiany w aranżacji muszą zostać dopasowane do elementów, które nie mogą być wymienione, czyli w tym przypadku zielonego pieca, fototapety i fioletu na ścianach i dywanie.

Pokój w kamienicy dla nastolatki Pokój w kamienicy dla nastolatki Pokój w kamienicy dla nastolatki
Pokój w kamienicy dla nastolatki Pokój w kamienicy dla nastolatki Pokój w kamienicy dla nastolatki
Pokój w kamienicy dla nastolatki Pokój w kamienicy dla nastolatki Pokój w kamienicy dla nastolatki
Obecna aranżacja pokoju.

Proponuję wszystkie ubrania, książki i drobiazgi ukryć za zasłonami. Centralnie na fioletowej ścianie mamy tv i tam go zostawiamy. Witryna na książki zostaje tam, gdzie jest - przesuwamy ją jedynie do ściany w lewą stronę. Wieszaki z ubraniami przy ścianie po prawej stronie od tv, nad wieszakami umieszczamy posiadane półki. Następnie na suficie umieszczamy szyny na zasłony - w taki sposób, by po prawej stronie od tv i po jego lewej stronie szyny na suficie utworzyły po 1 literze L - krótszym bokiem przy tv (po umieszczeniu zasłon będą one zakrywały zgromadzone za nimi rzeczy z przodu i po bokach przy tv - miejsca z tv nie zasłaniamy). Pod tv zostaje komoda.

Z czasem będzie można witrynę, wieszaki i półki wymienić na system do przechowywania (inspiracja poniżej), na razie i tak całość nie będzie widoczna po zaciągnięciu zasłon.

Zasłony proponuję w kolorze ciemnozielonym - aby nawiązać kolorystycznie do pieca. Ponadto zieleń będzie się dobrze komponowała z fioletem. Materiał na zasłony można kupić w sklepie z tkaninami i uszyć ja samodzielnie.

Podłogę najlepiej przetrzeć, aby usunąć farbę w miejscach, gdzie słabo trzyma się podłoża, ubytki uzupełnić odpowiednim preparatem a następnie pomalować farbą przeznaczoną do tego typu powierzchni (sprzedawca w markecie budowlanym doradzi) - na kolor czekoladowy, który będzie się dobrze komponował z fioletem i zielenią.

Na oknie zamiast firanki roleta rzymska w kolorze fioletowym - szyjemy ją samodzielnie (w internecie bez problemu znajdziemy tutoriale pokazujące, jak to zrobić), inspiracja poniżej.

Zamiast biurka stary drewniany stół - można taki znaleźć na aukcji w internecie lub na pchlim targu (za niewielkie pieniądze). Po przetarciu malujemy go lakierem do drewna. Fotel na kółkach może zostać.

Na ścianie przy drzwiach wyjściowych umieszczamy lustro, a pod nim posiadany wiklinowy kosz. Funkcję toaletki może spełniać stół pod oknem - jeśli wyposażymy go w nieduże stojące lusterko.

Takimi sposobami zaoszczędzimy na wydatkach, musimy jednak być przygotowani na konieczność samodzielnego dopracowania wszystkich zmian.

Pokój w kamienicy dla nastolatki Pokój w kamienicy dla nastolatki
Inspiracja do wykonania garderoby z zasłonami zamiast meblowych frontów, fot. IKEA. Inspiracja do wykonania zasłon, które znajdą się na szynach sufitowych, fot. tkaniny-kotary.pl.
Pokój w kamienicy dla nastolatki Pokój w kamienicy dla nastolatki
Inspiracja do wykonania rolety rzymskiej na okno, fot. stylus.pl Inspiracja do wykonania worka do siedzenia (dodatkowe siedzisko poza łóżkiem), fot. dekoria.pl. Również w tym przypadku możemy znaleźć w internecie instrukcje pokazujące, jak coś takiego uszyć z dowolnie wybranego materiału.