Jak urządzić salon z kuchnią?

Witam, ma zamiar kupić mieszkanie w nowym budownictwie. Wybrałam wstępnie które mi się najbardziej podoba jeżeli chodzi o strony świata oraz powierzchnie. Zastanawiam się natomiast nad salonem z kuchnią. Wydaje się być mało funkcjonalny i chciałabym się poradzić przed zakupem czy istnieje możliwość jakiś fajnych zmian, które sprawią że salon pomieści kanapę, telewizor oraz stół jadalniany. Bardzo proszę o poradę ponieważ sama tego za bardzo nie widzę.

Porada projektanta:

Pani Paulino, zaproponowałam dwa warianty układu funkcjonalnego i od Pani preferencji zależy ostateczny wybór. W obu pomocne okazało się ustawienie dodatkowej ścianki na której zawiśnie telewizor. Może ona być po prostu niską (ok 140 cm) ścianką z płyty g-k, może być zwykłą ścianą na pełną wysokość pomieszczenia, jeżeli dodatkowo chce Pani wizualnie oddzielić salon i kuchnię, a może mieć też formę ażurowego przepierzenia lub słupków. Forma może nawiązywać do stylu wystroju całego mieszkania, ale nie wpłynie tutaj na układ strefy dziennej. Załączam kilka inspiracji z podobnymi rozwiązaniami.

Ścianka oddzielająca salon od kuchni.

WARIANT 1 - ze stołem w części kuchennej

W tej opcji zyskujemy dużą powierzchnię salonu, gdzie pomieści się duży narożnik, fotel i regał na książki. Tutaj jednak raczej nie wejdzie większy stół ani taki w opcji rozkładanej na większą ilość osób. 

Kuchnia styl Skandynawski - zdjęcie od Grafika i Projekt architektura wnętrz - homebook

WARIANT 2 - ze stołem w salonie

Tutaj zaproponowałam "wyspę" - z telewizorem i szafką RTV od strony salonu oraz blatem roboczym z szafkami lub barkiem i hokerami od strony kuchni. Mamy nieco mniej miejsca na strefę wypoczynkową, dzięki czemu jednak stół może być większy, okrągły, a także rozkładany (wtedy wybrałabym nieco krótszy narożnik)

Wybór uzależniłabym więc od Pani trybu życia i tego, gdzie będzie Pani spędzać więcej czasu - czy przyjmować gości, czy gotować, gdzie też będzie potrzebne więcej miejsca do przechowywania. Podsumowując myślę, że wybór mieszkania przez Panią jest trafny i ma on potencjał jeżeli chodzi o ergonomiczną i piękną aranżację. Życzę powodzenia!