Światowej klasy projektantka odwiedza hiszpańską prowincję

Namiętna podróżniczka, zawsze gotowa na nowe wyzwania, zawsze otwarta na to, co może dać jej świat. Taka jest Lorena Uribe, pochodząca z Ekwadoru projektantka, która w kilka lat wyrobiła sobie światową renomę, dzięki swojemu niezwykle lekkiemu i bezpretensjonalnemu stylowi.

- Lubię wnętrza nowoczesne i ponadczasowe. Z wielką pasją mieszam przeszłość, teraźniejszość i przyszłość - mówi Lorena, która uczyła się sztuki designu w Mediolanie i Nowym Jorku pod okiem wybitnych nauczycieli.

W letnim salonie najważniejsze miejsce zajmują sofy modułowe Pure marki Tribù oraz fotele Relax Armchair z kolekcji Maia marki Kettal.

- Dla mnie projektowanie to nie praca, ale styl życia. Dzięki niemu czuję się wciąż młoda, pełna zapału, a każde nowe zlecenie jest dla mnie jak podróż w nieznane. Za każdym razem odkrywam w niej siebie na nowo. Dlatego właśnie Lorena pracuje na całym świecie. Najlepiej jednak czuje się w Madrycie, gdzie otworzyła swoją pracownię.

Najważniejsze w całej aranżacji jest tutaj światło, które odbija się od niezliczonych jasnych powierzchni.

Nowoczesny dom otoczony przyrodą

Właśnie pod Madrytem czekała na Lorenę wspaniała, nowa przygoda. Zaproponowano jej bowiem stworzenie wystroju imponującego nowoczesnego domu dla kilkuosobowej rodziny. Budynek zaprojektował znany hiszpański architekt Angel Navajas.

- Kiedy pojechałam tam pierwszy raz, od razu urzekły mnie proste linie tej jasnej budowli oraz fakt, że całość powstała z myślą, by głównym bohaterem była przyroda - wspomina Lorena.

Aranżacja dużego tarasu
Fotel wiszący Coocon Art Deco
Nasza propozycja
Fotel wiszący Coocon Art Deco
3590 zł
Na tarasie każdy znajdzie ulubioną formę relaksu – na przykład w wiszącym fotelu Egg Swing marki Kettal. Uwagę zwraca niezwykły, kupiony w antykwariacie plastikowy stolik z lat 70. Na skraju oryginalne lampy podłogowe Gregg marki Foscarini. W tle wiekowy dąb ostrolistny, który jest typowy dla krajobrazów półwyspu iberyjskiego.

Nic dziwnego, że projektantka postanowiła, że również jej dzieło stanie się tłem dla rozbuchanej przyrody, której centralnym punktem w ogrodzie był stary dąb ostrolistny, drzewo charakterystyczne dla półwyspu iberyjskiego.

Hiszpanie uwielbiają wspólne biesiadowanie. Dlatego w części jadalnianej na zadaszonym tarasie ustawiono ogromny, sprowadzony z Indonezji stół, przy którym siąść może cała rodzina. Stąd tylko krok strefy relaksu.

Widok oszałamiającej zieleni, tonącej w ostrych promieniach południowego słońca, powoduje, że oko szybko się męczy. Dlatego Lorena za bazę swojego projektu uczyniła wyciszające odcienie bieli, beżu i szarości, a jedynymi mocniejszym akcentami kolorystycznymi są jasne tony naturalnego drewna oraz połyskliwa miedź.

Nowoczesny kominek
Dywan tkany na płasko Stockholm, 170 x 240 cm
Nasza propozycja
Dywan tkany na płasko Stockholm, 170 x 240 cm
699 zł
Salonik oddziela od jadalni ściana z kominkiem. Można poczuć się tu intymnie, choć wszystko stanowi część jednej przestrzeni.

Luksusowe wnętrze w drewnie i miedzi

By ta dość monochromatyczna paleta nie była zbyt nużąca, projektantka zdecydowała się zagrać teksturami i fakturami na meblach oraz dodatkach. Dzięki temu właśnie zabiegowi dziś we wnętrzach tego domu naprawdę można znaleźć wyciszenie i ukojenie podczas upalnych hiszpańskich dni.

Czarno-biały dywan w salonie
Stoliki Wire Copper, Kare Design
Nasza propozycja
Stoliki Wire Copper, Kare Design
839 zł
Mniejszy salon daje chwilę wytchnienia po dniu na słońcu. Do odpoczynku zachęca sofa Ghost marki Gervasoni oraz fotel Dena z podnóżkiem z Habitat. Ciekawy efekt daje zestawienie różnych stolików hiszpańskiej firmy Hanbel. W rogu industrialna lampa vintage kupiona w antykwariacie. Na podłodze dywan w pasy zrobiony na zamówienie w firmie Tailak.

- Dziś prawdziwy luksus może zapewnić tylko prostota i naturalność - takiego zdania jest Lorena. Kierując się tą zasadą, projektantka postanowiła wybrać meble i akcesoria o liniach prostych jak fasada budynku. Lecz dla intrygującego efektu zastawiła je z wieloma ciekawymi przedmiotami.

Miedziane lampy nad stołem jadalnianym
Lampa wisząca Copper Shade Round
Nasza propozycja
Lampa wisząca Copper Shade Round
2399 zł
W jadalni centralne miejsce zajmuje stół z recyklowanego drewna na szklanych nogach. Przy nim kolekcja designerskich krzeseł: Eames DSW Chair, a także Steelwood zaprojektowany przez Ronana i Erwana Bouroulleców i Milà Haime Hayóna – oba dla marki Magis. Największą ozdobą tego pomieszczenia są wspaniałe lampy Copper autorstwa Toma Dixona.

W głównym salonie pojawiła się więc robiona na zamówienie pikowana sofa, niezwykle rzadki żyrandol Sputnick z 1957 roku włoskiej marki Stilnovo czy dwie kupione w antykwariacie lustrzane komody ze szkła Murano.

Pikowane meble w salonie
Lampa wisząca Harlekin
Nasza propozycja
Lampa wisząca Harlekin
1689 zł
Centralnym punktem pomieszczenia jest robiona na zamówienie pikowana sofa. Za nią stanął stół hiszpańskiej firmy Banni oraz para foteli vintage.

Projekt uwzględnił jednak także bardziej modernistyczne elementy jak choćby lampy Brass Toma Dixona czy krzesła Milà autorstwa Haime Hayóna. - Lubię, gdy przedmioty z rożnych epok nawzajem się uzupełniają i opowiadają razem ciekawą historię - mówi Lorena.

Dwupoziomowa biblioteka - raj dla moli książkowych!

Najbardziej oryginalnym pomieszczeniem w całym domu jest ogromna, dwupoziomowa biblioteka ze szklaną podłogą wokół półek na wysokości pierwszego piętra. Ponieważ właściciele domu są redaktorami książek, nic dziwnego, że ich księgozbiór musiał się doczekać imponującej ekspozycji.

W imponującej bibliotece, wykonanej na zamówienie, kolejny barwny detal - obite na nowo fotele z lat 70. XX wieku.

Tu także pojawiły się dwa fotele w stylu vintage z podnóżkiem, które zaskakując swoim głębokim odcieniem granatu, podkreślają wyjątkowość tego wnętrza. Intensywny kolor tych mebli mówi wyraźnie - jesteś w magicznym miejscu.

Autor
Po prostu luksus - nowoczesny dom na hiszpańskiej prowincji
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...