Projekt przyjaźń! Czyli jak zaprzyjaźnić się z architektem

Sylwia i Marek ciągle gdzieś się pakują. Albo właśnie wybierają się w podróż służbową, albo szykują się do kolejnej wyprawy do Azji. Tak trudno złapać ich w Warszawie, że na sesję zdjęciową umówiliśmy się z projektantami, Aleksandrą Kurklińską i Łukaszem Grabowskim z Gabinetu Wnętrz. To dobre duchy tego miejsca. Najpierw pieczołowicie zaplanowali każdy szczegół w mieszkaniu, teraz przyjaźnią się z jego właścicielami.

Proste, techniczne oświetlenie w ciągu dnia nie rzuca się w oczy. Za to wieczorem wydobywa z wnętrza to, co najlepsze. Listwa led w podwieszanym suficie, oprawy natynkowe i kinkiety na ścianie (Aquaform) podkreślają urok betonu.

- Kto by przypuszczał, że od wspólnego dobierania materiałów skończymy na wspólnych weekendach na Mazurach - śmieją się. Gdyby nie podróże właścicieli to wnętrze wyglądałoby inaczej.

- Od kilku lat dużo czasu spędzamy w Łodzi. Zawsze zatrzymujemy się w loftach Scheiblera - opowiadają. To tam Sylwia zakochała się w industrialnych wnętrzach. Tak bardzo, że loftowe akcenty postanowiła przenieść do nowego mieszkania. Na beton nie trzeba było więc nikogo namawiać. Materiał pokrył niektóre ze ścian i sufit. Betonowa „łuska” w salonie to znak firmowy tego wnętrza. Każdy z gości od razu zwraca na nią uwagę.

Srebrne hokery do barku w kuchni
Pieniek Malafor
Nasza propozycja
Pieniek Malafor
995 zł
Płytka strukturalna Industrial Chic
Nasza propozycja
Płytka strukturalna Industrial Chic
148 zł
Narzuta Mega Dot, Hay
Nasza propozycja
Narzuta Mega Dot, Hay
668 zł
Stołki barowe to słynne Pieńki projektu Malafora. Ale tym razem zostały wykonane na zamówienie - takiej średnicy i wysokości nie mają standardowe egzemplarze.

Betonowe mieszkanie z loftowym charakterem

Mimo że mieszkanie ma 80 metrów kwadratowych powierzchni, czuć w nim przestrzeń. To zasługa wysokiego sufitu. Nie obyło się bez zmiany układu wnętrza. Duże powierzchnie ścian czekają, aż zapełnią je pamiątki z podróży. Pierwsze grafiki z japońską kaligrafią są już oprawione. Właściciele nie chcieli jednak, by mieszkanie było przeładowane bibelotami i sprzętami. Stąd dużo schowków i pojemnych zabudów. Jest nawet „piwniczka” na wino, po które Sylwia i Marek jeżdżą po Europie. Najczęściej do Włoch i Portugalii, gdzie odwiedzają winnice przyjaciela. - To od niego wciąż uczymy się rozumieć wino - dodają.

Minimalistyczna kuchnia czarno biała
Lampa wisząca Bowl, House Doctor
Nasza propozycja
Lampa wisząca Bowl, House Doctor
569 zł
Misa na owoce Serax Meo
Nasza propozycja
Misa na owoce Serax Meo
312 zł
Betonowe płytki Wave (Milke) są subtelną i wyrafinowaną ozdobą kuchni. Każda z nich jest niepowtarzalna: ma nieco inne wybarwienie i porowatą strukturę.

Nowe smaki to duża część ich podróży. Te najbardziej niezapomniane dla nich znajdują się w Azji, którą odwiedzają dwa razy do roku. Zaczęło się od Wietnamu. To tam kilkanaście lat temu Marek poczuł, że znalazł swoje miejsce na ziemi. Sylwię chwilę musiał przekonywać do tego kierunku, ale w końcu i ona dała się zauroczyć tym krajem. Oboje nie mogą się doczekać kolejnego wypadu: jesienią przez Singapur i Malezję wyruszą na wyspę u wybrzeży Kambodży.

Drewniany stół industrialny
Obraz Side, akryl na płótnie, Iva Białopiotrowicz
Nasza propozycja
Obraz Side, akryl na płótnie, Iva Białopiotrowicz
1900 zł
Solidny stół to podstawa w każdym domu. Stojący tu projekt marki Belbazaar jest długi na niemal trzy metry. Ma blat z dębu angielskiego, który wsparto na dwóch stalowych ramach. Dzięki głębokiemu szczotkowaniu drewno ma przyjemną fakturę.

Póki co mają swój kawałek Azji…pod prysznicem. Ściany w kabinie ozdobił jeden z ich najbardziej ulubionych wietnamskich widoków - zatoka Ha Long.

Kawałek Azji pod prysznicem. Widok na słynną zatokę Ha Long w Wietnamie został naniesiony na taflę szkła.

Właściciele najwięcej czasu spędzają na tarasie. Sylwia ma rękę do roślin, powoli tworzy tam zielony azyl. Wieczorem, z kieliszkiem wina w ręku lubią razem z Markiem obserwować samoloty na niebie. Zastanawiają się dokąd wylatują i skąd wracają. - Kto inny narzekałby na taką lokalizację, ale nie my - śmieje się Marek. Bo ten widok pomaga im myśleć o kolejnych podróżach.

Betonowa ściana
Stół Sono, 220 x 100 cm, La Forma
Nasza propozycja
Stół Sono, 220 x 100 cm, La Forma
4049 zł
Fotel Epa Daw, Eames Plastic Armchair
Nasza propozycja
Fotel Epa Daw, Eames Plastic Armchair
1970 zł
Konsekwentna kolorystyka, minimum materiałów. Dzięki temu we wnętrzu była harmonia.