Nowoczesna willa inspirowana...kostką z PRL-u!

Osiedle Ptasie aż do dzisiaj jest uważane za ciekawe miejsce do zamieszkania. Sprzyja temu atrakcyjne położenie gwarantujące mieszkańcom komfort i ciszę w bliskim sąsiedztwie Katowickiego Parku Leśnego, a jednocześnie bardzo dobre połączenie komunikacyjne z centrum miasta. 

Dla architektów projektujących bryłę budynku punktem wyjścia była kostka z lat 70., która została wzbogacona o dwukondygnacyjne przeszklenia oraz detal w postaci ażurowej elewacji. W rezultacie powstał projekt modernistycznej bryły, która za sprawą wprowadzonych elementów doskonale koresponduje z zielenią sąsiadującego parku.

Dom znajdujący się na historycznym osiedlu posiada 290 m2. Jego układ został przemyślany w taki sposób, aby spełniać wszystkie wymagania pod względem funkcjonalnym i ergonomicznym. Było to możliwe dzięki włączeniu do współpracy architekta wnętrz przez Inwestora na etapie projektowania budynku. Już od progu naszą uwagę zwraca reprezentatywny hol na dwie kondygnacje, którego punktem charakterystycznym są gięte schody wykonane z wędzonego drewna orzechowego.

Dwupiętrowy salon i sypialnia master, czyli jak zaaranżować prawie trzysta metrów?

Komunikacja na parterze została zaplanowana w taki sposób, aby umożliwić płynne przechodzenie do każdego z pomieszczeń w strefie dziennej, tj. dwukondygnacyjny salon, kuchnia, jadalnia. Oprócz tego na parterze znajduje się gabinet, garderobę i wc. Schody prowadzą nas na piętro do strefy nocnej, gdzie znajdziemy sypialnię master, dwie sypialnie dzieci, łazienkę i pralnię. Każda z sypialni posiada dedykowaną garderobę, a sypialnia master dodatkowo prywatną łazienkę.

W zakres prac nad projektem wnętrz domu w Katowicach wchodziły prace wstępne, takie jak inwentaryzacja pomiarowa i fotograficzna oraz jeden z najważniejszych punktów w całym procesie twórczym, czyli opracowanie założeń projektowych w relacji Inwestor - Architekt. Następnie zaczęto prace nad projektem koncepcyjnym i kolejno - projektem wykonawczym. Ostatnią fazą projektu był nadzór autorski polegający na weryfikacji zgodności przeprowadzonych prac budowlanych z projektem oraz złożenie i koordynacja zamówień.

Jednym z założeń projektowych było stworzenie przestrzeni otwartej na okalającą ją zieleń i tym samym integralnej z otoczeniem. Projekt powstał z szacunku do zastanej architektury, która pociąga za sobą konieczność odwzorowania jej pierwotnego charakteru we wnętrzu. Kolorystyka domu została utrzymana w szarościach wzbogaconych brązami i rudościami, które nawiązują do kolorów ziemi.

Szlachetne materiały we wnętrzu - kamień, fornir i sztuka

Projektantkom zależało na użyciu szlachetnych materiałów, które będą pasować do inwestycji o podwyższonej randze i oddawać jej charakter. Zostało zastosowane połączenie forniru oraz kamienia naturalnego z włoskim wzornictwem gwarantującym najlepszą jakość. Salon zwracający uwagę ze względu na podwójną wysokość został wyposażony meblami marki Baxter oraz Maxalto. Sofa projektu Paola’i Navone doskonale dopełnia przestrzeń, zapewniając przy tym komfort użytkowania przyszłym domownikom. Kropką nad i przestrzeni dziennej jest lampa marki Henge zaprojektowana przez Massimo Castaga przy współpracy ze studiem Tabu Pushelberg i Fausto Salvi.

W przestrzeni kuchennej i jadalnianej dominuje idea odbicia we wnętrzu zieleni otaczającej dom. Zostało to podkreślone dzięki zastosowaniu szafek wiszących marki Poliform z lustrzanym frontem w kuchni, a w jadalni - dużego lustra. W jadalni uwagę przykuwa kompozycja ze świecących, mosiężnych igieł wzbogaconych o elementy kryształowe, które łączą prostą formę innych lamp z kryształowymi żyrandolami i kinkietami również zastosowanymi we wnętrzu. Całą przestrzeń dopełniają meble marek Kristalia i Rimadesio.

Strefa nocna, podobnie jak parter została utrzymana w jednolitej kolorystyce. Wyjątek stanowią sypialnie dzieci, których kolorystyka została dostosowana do indywidualnych potrzeb młodszych użytkowników. Te starannie dobrane materiały tworzą unikalną całość, która podkreśla charakter przestrzeni. Było to możliwe również dzięki współpracy z artystami, których dzieła znakomicie dopełniają specyfikę wnętrza. Obrazy Andrzeja Borowskiego oraz Witolda Pałki ze względu na swoją wielobarwność dodają energii i przełamują jednolitą kolorystykę projektu, natomiast rzeźby Wojciecha Pąkowskiego w wejściu i korytarzu są syntezą surowej architektury z elegancką przestrzenią.

Architekci nie tylko wprowadzają sztukę poprzez rzeźby oraz obrazy, ale także elementy ze szkła dekoracyjnego autorstwa Aleksandry Kujawskiej. Organiczna forma rzeźb ze szkła sodowego idealnie łączy proste formy we wnętrzu z kontrastującymi kryształowymi lampami w jadalni. Szkło zestawione ze światłem wchodzi w nieoczywistą relację z otoczeniem oraz jest akcentem pojawiającym się w całym wnętrzu, który tworzy spójną i harmonijną kompozycję.