Kamienica w centrum Gdyni - zachwyca nowoczesnością!

Centrum Gdyni to jeden z najlepszych adresów w Polsce. Modernistyczna architektura, zachwycająca formą, a przy tym bardzo wygodna. Do tego bliskość morza, które nieustannie inspiruje swoimi zmianami. To połączenie wielkomiejskości z naturą dostępną na wyciągnięcie ręki sprawia, że Gdynia uważana jest za miasto idealne!

Oryginalne perskie dywany przywiezione przez Andrzeja z Arabii Saudyjskiej dodają ciepła, a perełki designu, na przykład biała lampa Alta Costura firmy Metalarte – nowoczesnego charakteru. Sofa w miękkim, welurowym obiciu w odcieniu butelkowej zieleni została zaprojektowana przez Michała i wykonana na zamówienie.

Do takiego samego wniosku doszedł po latach rodowity gdynianin Andrzej wraz ze swoim partnerem Michałem. Obaj od lat mieszkali w Warszawie, ale odwiedzając Gdynię podczas weekendów lub urlopów, postanowili kupić tu mieszkanie, które Michał, projektant i twórca pracowni Kink Interiors, zaprojektował i urządził.

Kącik jadalniany stanowi idealne połączenie współczesnego designu jak lampa Multi-Lite od Gubi, wzornictwa w stylu vintage – oryginalnego duńskiego stołu kupionego przez internet oraz sztuki – obraz Andrzeja Zdanowicza.

Mieszkanie w stylu vintage - ma podłogę w jodełkę i sztukaterię na ścianach!

Inspiracją dla wystroju wnętrza był sam budynek. Nowoczesna kamienica, bardzo „gdyńska” w formie, modernistyczna, nawiązująca do okrętu, z wielkimi przeszkleniami, w samym centrum miasta. Stąd do plaży jest zaledwie siedem minut niespiesznym spacerem, obok słynna ulica Świętojańska, stanowiąca jego reprezentacyjną arterię.

W niewielkiej sypialni króluje wygodne hotelowe łóżko wykonane na zamówienie.

Pandemia sprawiła, że obaj mężczyźni przenieśli się praktycznie na stałe z Warszawy do Gdyni i małe, 50-metrowe mieszkanie okazało się ich głównym miejscem do życia, idealnym dla pary. Po drobnych wyburzeniach powstała jedna duża przestrzeń dzienna z malutką, ale bardzo wygodną sypialnią, z obszernym, hotelowym łóżkiem i szafą.

Część dzienna to spora kuchnia, jadalnia oraz salon, cały dzień zalane światłem z wielkich okien i balkonu okalającego mieszkanie. Szklana balustrada bez widocznej poręczy znika w widoku, przez to zieleń drzew wlewa się do mieszkania i odbija w dużej liczbie luster, celowo zamontowanych, żeby optycznie powiększyć przestrzeń wnętrza.

Dzięki zastosowaniu szafki okleinowanej fornirem łazienka zyskała elegancki, salonowy wygląd.

Elegancji dodają sztukaterie i listwy sufitowe, piękna dębowa podłoga w jodełkę oraz welury użyte do obicia mebli, których większość zaprojektował sam Michał. - Do małego mieszkania ciężko jest znaleźć pasujące gabarytowo meble, więc czasem trzeba wziąć sprawę w swoje ręce - śmieje się projektant.

Udało mu się stworzyć idealnie zrównoważoną kompozycję, w którym przeszłość łączy się z teraźniejszością, sztuka z życiem, a design jest po prostu używany na co dzień.

Autor
50-metrowe mieszkanie vintage w nowoczesnej kamienicy
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...