Metamorfoza wilanowskiego mieszkania z rynku wtórnego

Pewne sprawy w życiu się kończą, a pewne zaczynają. Hanna, mama dorosłej córki, postanowiła otworzyć kolejny etap symboliczną zmianą - kupnem i urządzeniem nowego mieszkania. Zdecydowała się na lokum położone w warszawskim Wilanowie, ale było to mieszkanie z rynku wtórnego. Dlatego potrzebny był kompleksowy remont powiązany ze zmianami układu funkcjonalnego. Realizacji projektu podjęła się Daria Wachowicz z pracowni Dash Interiors, która zaproponowała szereg zmian.

Otwarta przestrzeń dzienna to połączenie kuchni, jadalni i salonu. Jej sercem jest wyspa kuchenna wykończona ulubionym kamieniem gospodyni, efektownym marmurem Calacatta Viola z bardzo wyraźnym rysunkiem żyłkowań.

Przede wszystkim otworzono przestrzeń, zyskując piękną strefę dzienną, w której część kuchenna połączona jest z salonową i jadalnianą. Było to możliwe dzięki wyburzeniu pomieszczenia gospodarczego.

Skutkowało to nowym problemem - rozwiązaniem kwestii przechowywania. Udało się go przezwyciężyć, projektując obszerne szafy w przedpokoju. Zmniejszono także łazienkę, wydzielając toaletę dla gości. Dzięki tym zabiegom mieszkanie stało się funkcjonalne, a zarazem eleganckie. Skrojone na miarę dla właścicielki i jej potrzeb.

Okrągły stół na stożkowej podstawie wykonany został z drewna dębowego w zaprzyjaźnionym i godnym zaufania zakładzie stolarskim pod Warszawą na zamówienie według projektu architektki. Towarzyszą mu klasyki designu – krzesła CH 36 marki Carl Hansen & Søn. Lampa wisząca Saucer z kolekcji George Nelson, HAY.

Daria Wachowicz podkreśla, że proces projektowy przebiegał w atmosferze zgody i zaufania. Właścicielce przedstawiono propozycję kilku układów funkcjonalnych nowego mieszkania i wspólnie przedyskutowano zalety każdego z rozwiązań oraz potrzeby gospodyni.

Obszerna sofa pochodzi z Comforty. Stolik kawowy zaprojektowany został przez architektkę z tego samego materiału co wyspa kuchenna.

Wśród nich na pierwszy plan wybijało się pragnienie przestrzeni. Hanna marzyła też o wyspie kuchennej oraz stole, przy którym mogłaby przyjmować niewielkie grono bliskich znajomych. Priorytetem była ergonomia, czyli ustawienie wyspy i stołu w stosownych do siebie odległościach.

Marmur zawsze podnosi prestiż całej aranżacji.

Jasne mieszkanie w stonowanych barwach - tu rządzi marmur Calacatta Viola!

Właścicielce bardzo podoba się marmur Calacatta Viola i marzyła ona, by właśnie taki kamień pojawił się w jej nowym mieszkaniu. Rolą projektantki było jego zastosowanie, a także znalezienie kontrapunktu dla tego dość mocnego, nieco dramatycznego wybarwienia.

Architektka zdecydowała, że naturalny kamień zyska towarzystwo naturalnych materiałów - szlachetnych gatunków drewna, głównie dębu oraz orzecha amerykańskiego oraz pięknych tkanin wykonanych z lnu i bawełny.

Efektowny zagłówek łóżka oraz zasłony Zara Home. Kinkiet marki Ferm Living.

W mieszkaniu panuje tonacja naturalnej łagodności - poza mocnym żyłkowanie marmuru Calacatta Viola, który wytycza akcenty przestrzeni dziennej, i z którego wykonano też wyspę kuchenną oraz stolik kawowy w znajdującej się na przeciwko części salonowej. Ta łagodność poprowadzono jest przez wszystkie pomieszczenia, nie zapominając o strefie prywatnej.

Łazienki także utrzymane są w łagodnej gamie i wykończone materiałami naturalnymi. Dużo w nich kamienia i drewna.

To sypialnia pani domu oraz jej łazienka. Zadbano, aby była to prawdziwa strefa relaksu z obszerną wanną i miejscem na dobrej jakości kosmetyki, które znajdują się w praktycznych, ale też efektownych szafkach zaprojektowanych w niszach.

Mocną podstawą kompozycji jest solidna podłoga ze szczotkowanego i olejowanego dębu. Również z dębu wykonano stół do części jadalnianej. Jest to mebel projektu architektki, zrobiony na zamówienie w zaprzyjaźnionym zakładzie stolarskim.

Ważnym elementem wystroju łazienki są półki znajdujące się w architektonicznych płycinach. Wanna wolnostojąca Hushlab z Internity Home. Naścienna bateria Elements marki Vado.

W całej realizacji widać indywidualne podejście do klientki i jej potrzeb. Może dlatego, że Hanna obdarzyła projektantkę dużym zaufaniem, ta znalazła przestrzeń, by poszukać klucza do spełnienia jej prawdziwych pragnień.

Autor
Stonowane mieszkanie w Wilanowie. Dominuje w nim marmur i drewno!
Anna Grużewska
Dziennikarka, redaktorka, miłośniczka designu i malarstwa. Skończyła warszawską ASP i Wydział Dziennikarstwa UW. Redaktor naczelna magazynu Czas na Wnętrze. Ogląda sesje,...