Architektura wtapiająca się w krajobraz

Projektowany domek, zlokalizowany tuż przy lesie, oferuje zapierające dech w piersiach widoki na dolinę i szczyt Sněžki. Jego struktura, składająca się z dwóch podstawowych mas - głównej, prostokątnej części z dwuspadowym dachem oraz drugiej, parterowej z płaskim dachem, harmonijnie wtapia się w krajobraz dzięki kamiennej podstawie, która pozwala terenowi swobodnie otaczać dom. Prosta, ale wyrafinowana forma budynku, z jego gładkimi fasadami pokrytymi modrzewiem, tworzy kontrast z surowością otaczającej przyrody, jednocześnie pozostając z nią w harmonii.

Wnętrze: połączenie tradycji i nowoczesności

Wnętrze domku, zaprojektowane przez studio Formafatal, odzwierciedla górski charakter okolicy, jednocześnie zapewniając pełen komfort nowoczesnego mieszkania. Centralnym punktem domu jest biblioteka z kominkiem oraz kuchnia, gdzie dominuje motyw czarnej stali. Czarna stal, użyta również na obudowę ścian, tworzy spójny wizerunek z linią kominka i kuchni. Solidne drewno, odzwierciedlone w różnych formach w całym domu, na podłogach, w meblach na zamówienie, a nawet w detalach, takich jak uchwyty ręczników, dodaje ciepła i naturalności. W łazienkach dominuje cementowa posadzka, która w połączeniu z ciemnymi betonowymi umywalkami i drewnianymi detalami, tworzy surowy, ale elegancki klimat.

Zrównoważony design: materiały i produkty

W projekcie wykorzystano niebarwioną perforowaną blachę, która pojawia się na ściankach panelowych schodów, dodając lekkości i nowoczesnego charakteru. Drzwi, rozciągające się na całą wysokość, z subtelnymi, pionowymi liniami, dodają elegancji pierwszemu piętrze domu.

ADR: architektura z pasją

Za projekt architektoniczny odpowiada studio ADR, założone przez Aleša Lapkę i Petra Kolářa. Studio, z ponad 25-letnim doświadczeniem, skupia się na projektach budowlanych i rekonstrukcyjnych, współpracując ściśle z artystami wizualnymi. Ich prace, zarówno w Czechach, jak i za granicą, zdobyły liczne prestiżowe nagrody.

Formafatal: gdzie sztuka spotyka funkcjonalność

Studio Formafatal, założone przez Dagmarę Stepanovą, to zespół architektów, projektantów i scenografów, skupiających się na architekturze, projektowaniu wnętrz i instalacjach wystawienniczych. Studio zdobyło tytuł Projektanta Wnętrz Roku 2020 w prestiżowym konkursie DEZEEN AWARDS.

 

Podsumowanie: harmonia z naturą

Ten wyjątkowy projekt domku w Krkonośach to nie tylko przykład doskonałej architektury i designu, ale także świadectwo szacunku dla natury i lokalnej tradycji. To miejsce, gdzie nowoczesność spotyka się z naturą, tworząc przestrzeń idealną do odpoczynku i spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi, niezależnie od pory roku.