Dom Magdy i Janka, rodziców dwójki małych dzieci - Laury i Kuby - znajduje się w spokojnej miejscowości Strobów pod Skierniewicami. To przestrzeń, która idealnie wpisuje się w potrzeby tej młodej rodziny. Projekt wnętrza rozpoczął się od zmiany układu funkcjonalnego strefy prywatnej, a zakończył się na przekształceniu niemal całego domu.

Wspaniałą klamrą spinającą całość projektu jest tutaj podłoga od Charme Parquet. Strefa RTV to szereg wiszącej, bardzo prostej zabudowy meblowej oraz kwarcytowego podestu. Cała zabudowa meblowa została wykonane przez Wzór Woodwork.

Minimalistycznie i elegancko

Małgorzata Krokocka z pracowni Normy, zaangażowana przez właścicieli poprzez portal Homebook.pl, otrzymała jasne wytyczne - miało być nowocześnie, minimalistycznie i elegancko. Projekt odzwierciedlają proste meble, jasne kolory z akcentami drewna i delikatnym kamieniem, a wszystko to spinają czarne oraz złote detale.

Strefę kuchenną od dziennej oddziela kubik obłożony dekorem drewnianym, mieszczący spiżarnię, a od strony kuchni - wysoką zabudowę. Sercem kuchni jest duża wyspa. Właścicielom zależało na utrzymaniu minimalistycznego stylu kuchni, w czym zdecydowanie pomogła decyzja o zastosowaniu okapu sufitowego w kolorze białym.

Mający 250 metrów kwadratowych dom został zaprojektowany z myślą o dużej funkcjonalności i komforcie. Właściciele potrzebowali przestrzeni, w której mogą się zrelaksować i poczuć spokój. Duży nacisk położono także na przechowywanie - meble miały ukryć wszystkie osobiste przedmioty, ograniczając liczbę otwartych półek. Oświetlenie podzielono na intuicyjne strefy pozwalające na regulację natężenia światła w zależności od potrzeb, od jasnego oświetlenia po nastrojowy wieczorny półmrok.

Moja wizja pozostawała bardzo zbieżna z wizją właścicieli i doskonale się w niej odnalazłam, co zresztą dało się poznać po szybkiej akceptacji stworzonej przeze mnie koncepcji - mówi Małgorzata. - Ciepły minimalizm jest stylem, w którym czuję się bardzo dobrze, a dokładne wytyczne rozpalały wyobraźnię i narzucały rozwiązania. Uważam, że zbieżność wizji i gustu w przypadku współpracy z projektantem to niemal gwarancja udanego projektu i zadowolenia obu stron. Co więcej, projekt budowlany domu już sam w sobie stanowił świetną bazę wyjściową i przy tak dobrym porozumieniu wystarczyło tylko wykorzystać i podkreślić jego potencjał - wspomina projektantka.

Największym wyzwaniem dla niej okazało się wykorzystanie przestrzeni pod schodami. Zabudowa ta miała maksymalizować miejsce do przechowywania, zachowując jednocześnie minimalistyczną estetykę. Dzięki szerokim frontom szafki te są widoczne tylko dla właścicieli, co daje efekt prostoty i funkcjonalności.

Wyzwaniem dla projektantki okazało się jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni pod schodami. Projekt zakładał ich pełną zabudowę oraz maksymalizację miejsca do przechowywania z jednoczesnym zachowaniem minimalistycznej stylistyki. Szafki okalające schody kryją się za szerokimi frontami dopasowanymi do wysokości schodów, które jednocześnie doskonale maskują ich konstrukcję.

Biele, beże i jasne drewno

Parter domu jest utrzymany w jasnych barwach, które idealnie komponują się z ciepłymi dębowymi dekorami i jasnoszarymi gresami imitującymi beton. Centralnym punktem kuchni została duża wyspa z zestawem szuflad, a minimalistyczny styl podkreśla okap sufitowy. W salonie znajdują się proste zabudowy RTV i kwarcytowy podest, przełamane podświetlaną czarną witryną ze szklanymi frontami, dodające charakteru.

Królem strefy jadalnianej jest stół dębowy Selfia Level, któremu towarzyszą proste, czarne krzesła, a nad wszystkim zawieszono imponującą lampę New Works Tense 90.

Na piętro prowadzą schody z jasnego kwarcytu, a duże okna i dekoracyjne lampy rozświetlają obie kondygnacje. W tej części domu zaprojektowano m.in. jasną łazienkę z frezowanymi frontami i dużym lustrem.

Sypialnia rodziców to klimatyczna przestrzeń z własną garderobą i łazienką. Jasne tkaninowe abażury lamp dodają ciepła, a toaletka z podświetlanym lustrem wprowadza elegancję.

W sypialni, dla kontrastu z jasnymi kolorami w większej części domu, pojawiło się dużo czerni w postaci drzwi przesuwnych i zabudowy meblowej. Toaletka z szufladą i podświetlanym lustrem dodaje temu wnętrzu elegancji.

Łazienka, dostępna przez przesuwną szklaną garderobę, oferuje zarówno wannę, jak i prysznic typu walk-in. Jasne gresy imitujące marmur ocieplają drewniane akcenty, a dodatkowe oświetlenie LED pozwala na dostosowanie nastroju pomieszczenia.

Biel gresów imitujących marmur ociepla zastosowanie dodatkowych lamp dekoracyjnych oraz taśm LED. Dzięki temu nastrój łazienki może zostać dostosowany do bieżących potrzeb. Owalna wanna wolnostojąca Pure od HushLab Bowls.

Ten dom nie tylko spełnia potrzeby mieszkającej tu rodziny, ale też jest dziś integralnym elementem ich codziennego życia, łącząc minimalistyczną funkcjonalność z ciepłą estetyką.

Autor
Ciepły minimalizm. Ten dom to królestwo niczym niezmąconego relaksu
Robert Pieńkowski
Dziennikarz, kucharz, archeolog, aktor, improwizator, animator. Był redaktorem w wielu prestiżowych magazynach jak Pani, Sukces, Elle Decoration, Gala, Maxim. Ma dwie...