Podejście do aranżacji przestrzeni biurowej znacząco zmieniło się w ciągu ostatnich kilkunastu lat. O ile jeszcze na przełomie lat 90 i 00 dominowały tendencje uniformizacyjne - większość biur wyglądała identycznie, wyposażona była w podobne meble i wykończona w podobnych odcieniach - to obecnie kładzie się nacisk na różnorodność. Najpopularniejsze sposoby aranżacji to te, w których uwzględnia się indywidualne predyspozycje danego budynku oraz oferowane przezeń możliwości. Poniżej podpowiadamy - o jakich rozwiązaniach warto pomyśleć w aranżacji nowoczesnej przestrzeni biurowej.

Trendy w aranżacji przestrzeni biurowej

Trendy zmieniają się jak w kalejdoskopie. W przypadku trendów w aranżacji pomieszczeń biurowych - niektóre z nich są mniej trwałe, inne bardziej. Z pewnością warto zwrócić uwagę na trend zyskujący na popularności w ostatnich latach - nazywany zielonym biurem. Aranżacja zielonych biur skupia się na zgromadzeniu dużej ilości naturalnej zieleni, która w ten sposób wykreuje przyjemną i relaksującą atmosferę.

Oprócz zwykłych roślin doniczkowych stosuje się w tym celu również krzewy dostosowane do hodowania wewnątrz pomieszczeń. Różnego typu instalacje przy użyciu zieleni również zyskują na popularności - najczęściej wykorzystywaną jest ścianka zieleni. Może być zamontowana zarówno w holach, poczekalniach, jak i gabinetach. Ścianka zieleni, oprócz bycia atrakcyjną ozdobą, pomaga również w utrzymaniu świeżego powietrza wewnątrz. Ma to szczególne znaczenie w przypadku większości miast naszego kraju - gdzie każdej zimy powietrze zamienia się w nieprzyjazny zdrowiu smog. Duża ilość zieleni to skuteczny sposób na poprawienie jakości powietrza wewnątrz.

Oprócz zieleni dużą popularnością cieszą się instalacje z wykorzystaniem wody. Obecność wody również oddziałuje w sposób bardzo relaksujący - nie tylko jej widok, ale również odgłos jej pluskania opadania. Wśród sposobów na estetyczne wykorzystanie wody wymienić należy fontanny do wnętrz, a także ścianki wodne - po których powierzchni spływa woda, tworząc delikatną, mokrą warstwę.  

Aranżacja przestrzeni a optymalizacja pracy

Jakie rodzaje biur korzystają z nowoczesnych trendów aranżacyjnych? Wymieniać można niemal wszystkie typy biur - biuro rachunkowe, księgowe, marketingowe, kancelarie, impresariaty, archiwa i liczne inne. Odpowiednio urządzone każde z tych miejsc może być prawdziwym architektonicznym frykasem.

Nie trzeba być wielkim odkrywcą, by stwierdzić, że dobrze zaaranżowana przestrzeń może pozytywnie wpłynąć na naszych klientów. Mowa nie tylko o przestrzeni zorganizowanej w sposób ergonomiczny - w której będziemy przemieszczać się w sposób optymalny i szybki, ale również o przestrzeni oddziałującej na samopoczucie naszych pracowników.

Jak wskazują specjaliści, psychologiczne oddziaływanie przestrzeni, w której się znajdujemy, ma nie mniejszy wpływ na przebieg pracy co aspekty praktyczne. Na jakie właściwości przestrzeni biurowych warto zatem zwrócić uwagę, jeśli zależy nam na poprawieniu komfortu pracy naszych pracowników? Jak wskazują specjaliści - niezwykle istotne jest, by przestrzeń była otwarta, duża i przestronna. Duża ilość wspomnianych wyżej akcentów zielonych pozytywnie wpływa na uczucie komfortu. Również okna - przestronne i dobrze oświetlające, wyposażone w przyjemne dla oka systemy osłonowe - poprawiają komfort przebywania w pomieszczeniu.