Wigilijna wieczerza w wielu domach przebiega zgodnie ze starą tradycją, która ustala nie tylko liczbę i rodzaj świątecznych potraw (z lokalnymi wariacjami), ale też sposób nakrycia stołu. W innych bardziej dowolnie stosuje się wiekowe zalecenia. Ważne jest jednak, by wigilijny stół był elegancki, odświętny i ciepły, jak ten jedyny w roku wieczór.

Tradycyjny stół wigilijny

Jeśli chcemy pozostać wierni tradycji, wigilijny stół nakryjemy śnieżnobiałym obrusem, pod którym obowiązkowo znajdzie się siano. Do tego elegancka zastawa, najlepiej z porcelany - białej albo delikatnie zdobionej złotym lub srebrnym wzorem.

   
Porcelanowy uchwyt na serwetki Centuries Epoque, Kahla, CZEROWONA MASZYNA, 26 zł   Kolekcja porcelany stołowej Tao, o miękkich, obłych kształtach, Kahla, CZERWONA MASZYNA, od 24 zł   Świecznik Choinka zrobiony z litego drewna i stali nierdzewnej, składa się z trzech części, które można rozłożyć na osobne elementy, WELL DONE, od 180 zł

Nadmiar ozdób nie jest wskazany, ale jeśli mamy w domu pamiątkowe półmiski, kryształy albo salaterki po babci, one też powinny znaleźć się na świątecznym stole. Gdy do wieczerzy siadać ma liczna rodzina, koniecznie zróbmy przegląd zastawy - tradycyjnie nakryty stół nie pozwala na improwizację i łatanie braków elementami z różnych kompletów.

Pamiętajmy też, by zgodnie ze zwyczajem, przygotować dodatkowe nakrycie, które symbolizuje kogoś, kto nie może z nami być tego wieczoru.

   
Kolekcja Fusion – sztućce do sałaty, zestaw obiadowy dla jednej osoby, sztućce do mięsa, INNEMEBLE.PL, 99 zł, 99 zł i 95 zł   Sztućce z kolekcji Sara z ozdobną płynną linią wzdłuż rękojeści, ALTOM DESIGN, 79 zł/zestaw 6 os.   Sztućce z kolekcji Midas wykonane ze stali, INNEMEBLE.PL, 320 zł/24 szt.

Odświętny nastrój stworzą detale: przy każdym nakryciu postawmy odpowiednią liczbę szklanek i kieliszków, sztućce połóżmy na koziołkach, a na serwetki załóżmy ozdobne obrączki.

Miejsce na środku stołu rezerwujemy na talerzyk z opłatkiem, a wokół ustawmy 12 pachnących apetycznie potraw.

Kolory na świątecznym stole

   
Talerze z serwisu obiadowego z kolekcji porcelany stołowej Rarita Burgund, VILLA ITALIA,
2788 zł/serwis na 12 os.
  Świąteczna kolekcja  talerzy i misek Toy’s Fantasy, VILLEROY
& BOCH, 49-249 zł
  Kolekcja Christmas - hiszpańskie tkaniny z żakardowym wzorem tkanym srebrną lub złotą nitką, DEKORIA,
od 36 zł/m.b.

Możemy przykryć stół obrusem i bieżnikiem w kontrastowych kolorach - z bielą dobrze wygląda burgund, czekolada, stare złoto czy ciemna zieleń. Odrobinę barwy może też wprowadzić zastawa, na przykład każdy rodzaj talerzy może mieć inny odcień i kształt - pod warunkiem, że stworzą przemyślaną i harmonijną kompozycję.

         
Miska w kształcie gwiazdy, kolekcja Winter Bakery Delight, VILLEROY
& BOCH, ok. 299 zł
  Obrus bawełniany Kristina, wymiary 150 x 250 cm, DUKA, 249,90 zł   Materiałowa serwetka DOUBLE FLOWER w kształcie kwiatów gwiazdy betlejemskiej, HOME & YOU, 13 zł

Na wigilijnym stole dobrze będą wyglądały talerze bez wzorów i pasujące do nich stylem sztućce - do nowoczesnej, geometrycznej zastawy nie wybierzemy raczej bogato zdobionych platerów. Pamiętajmy przy tym, że im więcej "dzieje się" w nakryciach, tym skromniejsze powinny być dekoracje.

Świąteczne dekoracje stołu

Właśnie przy dekoracjach możemy puścić wodze twórczej fantazji. Pas udrapowanego szyfonu czy satyny w białym lub srebrnym kolorze doda stołowi lekkości. Odrobina brokatu sprawi, że będzie iskrzył niczym świeży śnieg. Pomysłową dekoracją mogą być rozsypane ziarenka kawy.

   
Zestaw karafka i sześć kieliszków Laurus Szkło Krystaliczne, Luxion, ART GLAS PLUS,
181,20 zł/zestaw
  Szkło stołowe z kolekcji Hanmade Classic linia Elite z optycznym wzorem w kratę, KROSNO,
od 42 zł
  Ręcznie wykonany kieliszek do wina  Ultima Thule, Iittala, FABRYKA FORM,
97 zł/2 szt.

Nie zapominajmy też o świątecznym stroiku. Najpiękniejsze, a przy tym wspaniale pachnące, są te naturalne: z gałązek świerku lub jałowca. Możemy je przystroić tradycyjnie - malutkimi bombkami i błyszczącymi wstążkami - lub w stylu glamour - obsypać perłami, koralikami, otulić w koronkę czy nawet pióra.

Aby dodać blasku wigilijnej wieczerzy postawmy na stole świece. Te większe i ozdobne mogą stać swobodnie na stole, te mniejsze umieśćmy w pasujących do zastawy świecznikach. Miło będzie, jeśli jakąś drobną ozdobę położymy przy każdym nakryciu. W tej roli idealnie sprawdzą się listki ostrokrzewu lub jemioły ułożone tuż obok serwetek.

   
Świąteczna serwetka Silver Bell,
HOME & YOU, 11 zł
  Pierścienie na serwetki ze stali szlachetnej, Philippi, CZERWONA MASZYNA, 107 zł/4 szt.   Pierścienie na serwetki Kerstin zrobione z koralików, DUKA,
39,90 zł/4 szt.

Wybór przepięknych dekoracji w różnych stylach jest tak wielki, że łatwo dać się ponieść dekoracyjnemu szaleństwo. Dlatego pamiętajmy, że przy aranżacji stołu - nie tylko świątecznego - najważniejszy jest umiar i konsekwencja. Zbyt wystawne dekoracje mogą przeszkadzać gościom podczas kolacji. Dotyczy to także okolicy stołu - nie przesadzajmy więc z bożonarodzeniowymi akcentami, zwłaszcza świecącymi i bardzo kolorowymi. Sianko pod obrusem, zapach pierników, blask świec odbijający się w porcelanowych talerzach - nie potrzeba wiele, aby wigilijny stół roztaczał wokół magiczną aurę.

Zanim kupisz

    • Klasyczna porcelana to zawsze modna i elegancka zastawa na świąteczny stół, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by nakryć go nowoczesnymi, geometrycznymi talerzami.
    • Biel obrusa można urozmaicić barwnym bieżnikiem lub długim pasem tkaniny dekoracyjnie udrapowanym przez środek stołu. Jako akcentów można też użyć kolorowych serwetek.
    • Barwna tkanina przyda się też do owinięcia oparć krzeseł.

    • W poszukiwaniu dekoracji warto zajrzeć do sklepów z elementami do produkcji biżuterii.