Wigilijna wieczerza w wielu domach przebiega zgodnie ze starą tradycją, która ustala nie tylko liczbę i rodzaj świątecznych potraw (z lokalnymi wariacjami), ale też sposób nakrycia stołu. W innych bardziej dowolnie stosuje się wiekowe zalecenia. Ważne jest jednak, by wigilijny stół był elegancki, odświętny i ciepły, jak ten jedyny w roku wieczór.
Tradycyjny stół wigilijny
Jeśli chcemy pozostać wierni tradycji, wigilijny stół nakryjemy śnieżnobiałym obrusem, pod którym obowiązkowo znajdzie się siano. Do tego elegancka zastawa, najlepiej z porcelany - białej albo delikatnie zdobionej złotym lub srebrnym wzorem.
Nadmiar ozdób nie jest wskazany, ale jeśli mamy w domu pamiątkowe półmiski, kryształy albo salaterki po babci, one też powinny znaleźć się na świątecznym stole. Gdy do wieczerzy siadać ma liczna rodzina, koniecznie zróbmy przegląd zastawy - tradycyjnie nakryty stół nie pozwala na improwizację i łatanie braków elementami z różnych kompletów.
Pamiętajmy też, by zgodnie ze zwyczajem, przygotować dodatkowe nakrycie, które symbolizuje kogoś, kto nie może z nami być tego wieczoru.
Odświętny nastrój stworzą detale: przy każdym nakryciu postawmy odpowiednią liczbę szklanek i kieliszków, sztućce połóżmy na koziołkach, a na serwetki załóżmy ozdobne obrączki.
Miejsce na środku stołu rezerwujemy na talerzyk z opłatkiem, a wokół ustawmy 12 pachnących apetycznie potraw.
Kolory na świątecznym stole
Możemy przykryć stół obrusem i bieżnikiem w kontrastowych kolorach - z bielą dobrze wygląda burgund, czekolada, stare złoto czy ciemna zieleń. Odrobinę barwy może też wprowadzić zastawa, na przykład każdy rodzaj talerzy może mieć inny odcień i kształt - pod warunkiem, że stworzą przemyślaną i harmonijną kompozycję.
Na wigilijnym stole dobrze będą wyglądały talerze bez wzorów i pasujące do nich stylem sztućce - do nowoczesnej, geometrycznej zastawy nie wybierzemy raczej bogato zdobionych platerów. Pamiętajmy przy tym, że im więcej "dzieje się" w nakryciach, tym skromniejsze powinny być dekoracje.
Świąteczne dekoracje stołu
Właśnie przy dekoracjach możemy puścić wodze twórczej fantazji. Pas udrapowanego szyfonu czy satyny w białym lub srebrnym kolorze doda stołowi lekkości. Odrobina brokatu sprawi, że będzie iskrzył niczym świeży śnieg. Pomysłową dekoracją mogą być rozsypane ziarenka kawy.
Nie zapominajmy też o świątecznym stroiku. Najpiękniejsze, a przy tym wspaniale pachnące, są te naturalne: z gałązek świerku lub jałowca. Możemy je przystroić tradycyjnie - malutkimi bombkami i błyszczącymi wstążkami - lub w stylu glamour - obsypać perłami, koralikami, otulić w koronkę czy nawet pióra.
Aby dodać blasku wigilijnej wieczerzy postawmy na stole świece. Te większe i ozdobne mogą stać swobodnie na stole, te mniejsze umieśćmy w pasujących do zastawy świecznikach. Miło będzie, jeśli jakąś drobną ozdobę położymy przy każdym nakryciu. W tej roli idealnie sprawdzą się listki ostrokrzewu lub jemioły ułożone tuż obok serwetek.
Wybór przepięknych dekoracji w różnych stylach jest tak wielki, że łatwo dać się ponieść dekoracyjnemu szaleństwo. Dlatego pamiętajmy, że przy aranżacji stołu - nie tylko świątecznego - najważniejszy jest umiar i konsekwencja. Zbyt wystawne dekoracje mogą przeszkadzać gościom podczas kolacji. Dotyczy to także okolicy stołu - nie przesadzajmy więc z bożonarodzeniowymi akcentami, zwłaszcza świecącymi i bardzo kolorowymi. Sianko pod obrusem, zapach pierników, blask świec odbijający się w porcelanowych talerzach - nie potrzeba wiele, aby wigilijny stół roztaczał wokół magiczną aurę.
Zanim kupisz
- Klasyczna porcelana to zawsze modna i elegancka zastawa na świąteczny stół, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by nakryć go nowoczesnymi, geometrycznymi talerzami.
- Biel obrusa można urozmaicić barwnym bieżnikiem lub długim pasem tkaniny dekoracyjnie udrapowanym przez środek stołu. Jako akcentów można też użyć kolorowych serwetek.
- Barwna tkanina przyda się też do owinięcia oparć krzeseł.
- W poszukiwaniu dekoracji warto zajrzeć do sklepów z elementami do produkcji biżuterii.