Rozkład produktów na półkach w lodówce

Układając produkty w lodówce, należy pamiętać, że na każdej półce panuje inna temperatura. Warto to uwzględnić, jeżeli zależy nam na zapewnieniu poszczególnym produktom optymalnych warunków. Na górnej półce temperatura wynosi zazwyczaj około 8 stopni Celsjusza. Jest to dobre miejsce, aby przechowywać masło, jogurty, śmietanę czy kefir. Środkowa półka to miejsce zapewniające temperaturę od 4 do 7 stopni Celsjusza. Należy na niej przechowywać produkty, o krótszej dacie ważności: wędliny, sery czy dania gotowe.

Zdecydowanie najzimniejszym miejscem w lodówce jest dolna półka. Temperatura na niej wynosi około 2 stopni Celsjusza. Co powinno się na niej znaleźć? Produkty szybko się psujące, takie jak np. surowe mięso lub ryby. Pod półkami znajdują się jeszcze szuflady. To miejsce o większej wilgotności, czyli idealne dla warzyw i owoców. Na drzwiczkach natomiast swoje miejsce powinny znaleźć produkty wymagające schłodzenia - jajka, soki, mleka czy ketchup.

Jakich produktów nie przechowywać w lodówce?

Koniecznie należy zdawać sobie sprawę, że istnieją grupy produktów, których nie należy chować do lodówki. Należą do nich m.in. produkty o bardzo intensywnym zapachu. Jeżeli już musimy przechowywać je w lodówce, dobrze jest je szczelnie zapakować. W środku nie powinny się także znaleźć gorące potrawy, ponieważ będą one podnosić temperaturę w lodówce. Zanim je schowamy, należy poczekać, aż w pełni wystygną.

Lodówka nie jest również dobrym miejscem na przechowywanie produktów suchych i sypkich, takich jak np. ryż, kasza czy cukier, ponieważ mogą bardzo szybko nabrać wilgoci. To samo tyczy się pieczywa, które ulegnie szybkiemu sczerstwieniu. Lodówka to także słabe miejsce na przechowywanie kawy i herbaty. Pod wpływem warunków mogą one stracić swój smak i aromat. Nie zaleca się także chować do niej miodu, gdyż może on stwardnieć.

Jakich błędów unikać, przechowując żywność w lodówce?

Jakich błędów warto się wystrzegać, chowając jedzenie do lodówki? Choć dla niektórych może być to zdziwieniem, nie należy umieszczać w lodówce otwartych puszek z produktami w środku, czyli np. kukurydzy, fasoli czy pomidorów. Dlaczego? Z powodu warunków panujących w środku, żywność może "przejść" zapachem metalu. W takiej sytuacji zaleca się wcześniejsze przełożenie produktu do osobnego pojemnika.

Nie można również zapominać o regularnym sprawdzaniu daty przydatności. Przechowywanie przez dłuższy czas zepsutej żywności może prowadzić do pojawienia się nieprzyjemnego zapachu, który potem może być ciężko usunąć. W takiej sytuacji warto jednak użyć roztworu złożonego z wody i sody oczyszczonej, który pomoże się go pozbyć. Zdecydowanie należy unikać jednak czyszczenia lodówki substancjami żrącymi.