Wbrew pozorom stworzenie ładnej aranżacji przy albo na płocie nie jest wcale takie trudne. Wystarczy trochę wyobraźni, cierpliwości i konsekwencji. 

Pnącza - efektowne rośliny do aranżacji ogrodu przy płocie

Dobrym pomysłem na aranżację ogrodu przy płocie jest posadzenie pnączy. Jeśli mamy ładny płot, który warto wyeksponować, a jednocześnie sprawić, żeby jeszcze bardziej zwracał na siebie uwagę, to oczywisty wybór. Pnącza są bardzo dekoracyjne, mają ładne kwiaty czy owoce i pięknie przebarwiające się liście.

Spośród wielu pnączy najpopularniejsze są różne odmiany dzikich róż. Róże pnące wyglądają malowniczo zwłasza na białych płotach, dodają też uroku furtkom. Jedną z odmian szczególnie polecanych jest Charles Austin, odmiana z 1973 r., która ma morelowe, wielkie kwiaty w stylu retro – jak ze starych, angielskich powieści. Z kolei Sympathie, odmiana z 1964 r., ma kwiaty czerwone i mocno pachnące. Te i inne odmiany róż kwitną cały sezon. I zwykle są odporne na mróz, choroby, płowienie i deszcz. 

Drugim pnączem, które pasuje na ozdobę aranżacji ogrodu przy płocie, jest dzikie wino, czyli winobluszcz pięciolistkowy (Parthenocissus quinquefolia). Pochodzi z Ameryki Północnej. Dzięki wąsom, korzeniom czepnym i przylgom świetnie wspina się po sztachetach. O winobluszczu krążą różne przesądy. Na przykład, że uszkadza mury. To nieprawda! Roślina nie ma aż tyle siły, by skruszyć ścianę. Jednak sporo waży i może zawalić słabsze ogrodzenie.

Powojnik, zwykle zwany klematisem, to kolejne pnącze kwitnące od wiosny do jesieni. Wytwarza drobne kwiaty, które bardzo gęsto porastają roślinę. Ich kolorów jest bardzo wiele.

Przy płocie można również posadzić Hederę helix (czyli po prostu bluszcz) - zimozielone pnącze dorastające do ok. 20 m wysokości. Ma skórzaste, błyszczące, ciemnozielone liście. Dobrze rośnie w miejscach półcienistych i cienistych, dlatego nadaje się zwłaszcza na działki leśne z drewnianymi ogrodzeniami. 

Warto jeszcze wymienić passiflorę o egzotycznych efektownych kwiatach, milin amerykański, który ma trąbkowate kwiaty w ciepłych barwach, czy wiciokrzew. 

Żywy płot - pomysł na naturalny ogrodzenie

Żywopłot to najlepszy pomysł na aranżację ogrodu przy płocie, szczególnie gdy płot nie jest urodziwy, a działka jest niewielka. Stanowi znakomitą barierę przed niepożądanym wzrokiem sąsiadów i przechodniów, kurzem i hałasem. Jest też trudny do sforsowania przez zwierzęta. Na założenie żywopłotu potrzeba dużo czasu, ale dobranie odpowiednich gatunków roślin pomoże go skutecznie skrócić.

Na żywopłot najlepiej nadają się żywotniki, czyli popularne tuje. Szybko rosną i mają dość zwarty pokrój. Ich zaletą jest niska cena i to, że doskonale znoszą cięcie, tworząc zwartą, zieloną ścianę. 

Cis to kolejny z krzewów iglastych, który sprawdzi się na żywopłot (bardzo ładnie prezentuje się wiosną z jasnozielonym przyrostem). Trzecim jest jałowiec Hibernica o niebiesko-zielonym zabarwieniu igieł. Spośród krzewów liściastych dobrze wyglądają te całoroczne: bukszpan wiecznie zielony, berberys, mahonia, ostrokrzew, laurowiśnia. Takie naturalne ogrodzenie przez cały rok będzie zachwycać zielonym kolorem i gęstym poszyciem.

Warto poeksperymentować, tworząc żywopłot z kilku gatunków krzewów. W ten sposób ogrodzenie będzie atrakcyjniejsze, bo rośliny zależnie od pory roku zmienią barwę. Mieszany żywopłot stanowić będzie lepsze (bardziej urozmaicone) siedlisko dla owadów. I po trzecie wygląda bardziej naturalnie niż rząd posadzonych jednakowych drzew.

Warzywnik - ustronne miejsce przy płocie

Jeśli chcemy mieć warzywa z własnej grządki, warto przeznaczyć na nie jakiś cichy kącik. Najlepiej znaleźć dla warzywnika miejsce w rzadko uczęszczanej części ogrodu, na przykład  przy płocie.

Warzywa najlepiej rosną od strony południowo-zachodniej, bo tam najdłużej świeci słońce. Można je wysiać bezpośrednio do ziemi lub uprawiać w drewnianych skrzyniach. Poszczególne warzywa potrzebują różnej ilości składników odżywczych i wody oraz różnego oświetlenia. Posadzenie ich w jednej skrzyni za gęsto lub za rzadko może sprawić, że się nie przyjmą. Podpowiedzi dobrze jest szukać na opakowaniu - znajduje się tam informacja, w jakich odstępach je sadzić.

Trzeba również pamiętać, że warzywa mają krótszy lub dłuższy okres wegetacji. Na przykład rzodkiewkę zbierzemy wielokrotnie w ciągu roku, a warzywa, które lubią słońce (ogórki czy pomidory), tylko raz.

Poza tym wiadomo, że wszystkie rośliny w mniejszym czy większym stopniu na siebie oddziałują. Podobnie jest z warzywami. Są takie, które lubią swoje towarzystwo i te, które nie znoszą sąsiada. Na przykład groch, bób i fasola będą się nawzajem wspierały. Z kolei pomidory i bakłażany lepiej, żeby obok siebie nie rosły, bo bakłażan przyciąga stonkę, która atakuje pomidory - to może powodować nieodwracalne szkody. 

Najprostszym rozwiązaniem będzie posadzić między grządkami kwiaty, nagietki lub aksamitki, których zapach odstrasza wiele szkodników. I nie mniej ważne: należy stosować płodozmian. Dotyczy to szczególnie fasolki szparagowej, która da znikome plony, jeśli posadzimy ją rok po roku w tej samej skrzyni.

Rabaty przy płocie - nie tylko kwiaty

Stworzenie przy płocie rabaty jest pomysłem godnym uwagi. Wtedy najlepiej gdy kwiaty przyjmą układ piętrowy. Przykładowo: na pierwszym planie, oddzielona od trawiastej ścieżki, znajdzie się pas kocimiętki. Środkową część wypełnią byliny średniej wielkości tworzące kępy - liliowce, łubiny, kosaćce i czosnki ozdobne. Najwyższe piętro, tuż przy nasłonecznionym ogrodzeniu, będą stanowić pnące róże. Kompozycja najbardziej efektowna jest wczesnym latem.

Żeby rabata żyła przez cały sezon, dobrze jest posadzić kwiaty, które będą kwitły o różnych porach roku, to znaczy gdy przekwitną jedne, zaczną kwitnąć drugie. Wiosna na rabacie powinna należeć do tulipanów, hiacyntów, narcyzów. Od maja do lipca pałeczkę przejmują sasanki, serduszka, naparstnice, liliowce, kosaćce czy piwonie. W środku lata pojawią się floksy, rudbekie czy jeżówki. A jesienią będziemy mogli cieszyć się daliami lub wrzosami.

Rabatę mogą również tworzyć jedne gatunki kwiatów, np. róże (klasyczna różanka), trawy ozdobne (rabata preriowa) czy kosodrzewina i miniaturowe drzewka lub krzewy (rabata japońska).

Rośliny w doniczkach - mini aranżacja na płocie

A co gdyby powiesić na płocie doniczki z drobnymi kwiatami? Albo z ziołami? Te drugie najlepiej zawiesić w grupie, w rzędach i powiesić na ramie, która z kolei zostanie przymocowana do płotu. Doniczką mogą być metalowe w różnych kolorach lub gliniane. 

Można również stworzyć aranżację z samych doniczek. Lub z dzbanków i konewek powieszonych do góry denkiem na sztachetach. Sztachety można dodatkowo pomalować na różne kolory - taki płot z doniczkami spodoba się szczególnie dzieciom, które w ten sposób będą się uczyły, jak dbać o rośliny. 

Nowoczesna aranżacja wzdłuż płotu

Osobny pomysł to stworzenie przy płocie miejsca nowoczesnego, minimalistycznego i ekstrawaganckiego. Pasuje to oczywiście do domów o podobnej stylistyce i wysokim, pełnym i modnym ogrodzeniu.

Pomysł zasadza się głównie na oświetleniu. To ono tworzy cały klimat i niesamowite widowisko. Sadzimy małe krzewy, między nimi rozsypujemy biały drobny żwir, a na płocie wieszamy kinkiety, które jednocześnie oświetlają rośliny, jak i górę płotu.





Autor
6 pomysłów na aranżacje ogrodu przy płocie
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...