Upiorą na raz od 9 do ok. 13 kg ubrań. Większy wsad to dla nas same korzyści, bo rzadziej pierzemy, mniej wody i energii zużywamy, a w związku z tym oszczędzamy pieniądze, czas i dbamy o środowisko. Pralki ponad 9-kilogramowe mają bardzo duże bębny, ale, co niemniej ważne, zewnętrzne wymiary tych urządzeń są takie jak 7-8 kilogramowych. Zdarzają się wśród nich modele nieco głębsze - od 64 do 70 cm.
Pralki XL przeznaczone do dużego prania
Niewątpliwą zaletą pralek XL jest to, że pozwalają nam uprać rzeczy, które zwykle nosi się do pralni, np. pościel (nawet kołdry 200 x 200 cm), pokrowce na łóżka i meble, duże narzuty, koce, kurtki zimowe. Jednocześnie te wielkie maszyny troszczą się również o delikatne tkaniny - mają m.in. programy do prania koszul, rzeczy z jedwabiu, wełny, odświeżania ubrań sportowych. Większość ma także kilka specjalnych programów do odplamiania różnych typów ubrań i zabrudzeń.
Kupując bardzo pojemną pralkę, nie musimy się martwić, czy zawsze ją zapełnimy, a, tym samym, czy wykorzystamy odpowiednio jej możliwości, czy czasem niepotrzebnie nie zużyjemy za dużo wody i prądu.
Wybierając urządzenie, zwróćmy uwagę, czy jest wyposażone w funkcje dostosowywania parametrów do wielkości wsadu. Jeśli będziemy chcieli zrobić drobną przepierkę koszul czy bielizny, funkcje zwane Szósty zmysł, Fuzzy Logic, loadSensorPlus, EcoPerfect (różne nazwy nadają im producenci) ustalą czas prania, temperaturę, ilość wody, proszku czy płynu do płukania.
Oszczędna klasa pralek XL
Każdemu urządzeniu pobierającemu prąd jest przyporządkowana klasa energetyczna. Najwięcej energii zużywają pralki klasy G, najmniej A+++. Oznaczenia A z plusami powstały stosunkowo niedawno, wraz z pojawieniem się coraz lepszych sprzętów.
W dużych pralkach producenci stosują bardzo zaawansowane technologie, co przekłada się na ich energooszczędność. Klasa energetyczna A nie jest niczym wyjątkowym. Natomiast nowoczesne modele są opisane symbolem A+, A++ i A+++, a nawet pojawiają się oznaczenia A+++ (-20%) czy A+++ (-30%) - to znaczy, że producent deklaruje, iż dane urządzenie zużywa o 20 czy nawet 30% mniej energii niż to, które zostało opisane trzema plusami.
Zdalnie sterowane pralki
Dla osób, które lubią przyjść na gotowe, dobrym pomysłem jest zakup pralki z modułem Wi-Fi. Dzięki aplikacji mobilnej zainstalowanej w naszym smartfonie możemy sterować pracą pralki, np. będąc w pracy. Rano przed wyjściem z domu wystarczy włożyć ubrania do bębna, dodać detergenty i zamknąć drzwiczki pralki. Potem uruchomimy ją zdalnie w takim czasie, by po przyjściu do domu pranie było gotowe do rozwieszenia. Aplikacja pozwala na pełną obsługę urządzenia, wybieranie programów i parametrów.
Pralko-suszarki do dużego prania
Jednorazowe upranie kilkunastu kilogramów ubrań może spowodować problem z ich rozwieszeniem. Jeżeli nie mamy na to wystarczająco miejsca, warto zastanowić się nad kupnem pralko-suszarki. Dzięki temu w jednym urządzeniu będziemy prać i suszyć.
Zwróćmy uwagę na pojemność bębna - dla prania jest zawsze większa niż dla suszenia. Np. 9 kg prania i 6 kg suszenia oznacza, że jednorazowo upierzemy maksymalnie 9 kg ubrań, ale wysuszymy tylko 6 kg (obie wagi podawane dla suchych tkanin). Czasem więc trzeba rozdzielić uprane rzeczy i suszyć je na raty.
Nowoczesne pralko-suszarki mają kilka, a nawet kilkanaście programów. Z bębna można wyjąć zupełnie suche tkaniny, gotowe do powieszenia w szafie albo lekko wilgotne do prasowania.