Na rynku są dostępne sprzęty wyposażone w wiele funkcji i programów ułatwiających codzienne obowiązki. Nowsze pralki lub pralko-suszarki to urządzenia, które powiadomią Cię o usterkach w funkcjonowaniu czy statystykach zużycia wody i prądu, ułatwią późniejsze prasowanie odzieży i pozwolą szybko odświeżyć pościel. Czym jeszcze powinna charakteryzować się idealna pralka?

Wersja slim czy standard? Sprawdź, ile miejsca może zająć urządzenie

Na początku zmierz, ile miejsca w łazience możesz wykorzystać na jej zamontowanie. Na szczęście mały metraż nie stanowi już problemu przy wyborze sprzętu piorącego. Wystarczy, że zdecydujesz się na urządzenie w wersji slim (o głębokości jedynie 45 cm) czy superslim (o głębokości 34 cm)

Pralko-suszarka z linii Candy GrandÓvita Smart
Takie modele znajdziesz w linii Candy GrandÓvita Smart. W przypadku pralko-suszarek również są dostępne modele slim np. GrandÓvita Smart (GVSW45 385DWC-S).

Co ważne, wybór urządzenia o mniejszych wymiarach nie oznacza rezygnacji z dużej pojemności prania - takie modele mogą wyprać nawet 6-8 kg ubrań w jednym załadunku.

Jedno czy kilka prań w tygodniu? Sprawdź, jaki załadunek wybrać

Pojemność załadunku to kolejna kwestia, którą warto przemyśleć. Z jednej strony nie powinno się całkowicie zapełniać pralki, ponieważ może to skutkować uszkodzeniem urządzenia. Z drugiej strony nieekonomiczne jest pranie jedynie kilku ubrań w dużym bębnie.

Dopasowanie wielkości załadunku do potrzeb domowników może więc być trudne, szczególnie jeśli przewidujemy, że nasze potrzeby mogą zmienić się w przeciągu kilku miesięcy lub lat. Na rynku są dostępne pralki o ładowności bębna wynoszącej nawet do 10 kg. Jeśli jednak pierzemy jedynie w weekendy lub kilka razy w tygodniu, możemy zdecydować się na załadunek do 7 kg.

Istnieją też rozwiązania regulujące optymalny dobór zużycia wody do załadunku (wtedy też bez obaw możesz zdecydować się na pralkę o większym załadunku i prać kilka sztuk odzieży). Jak to działa? W nowoczesnych pralkach jest wykorzystywana technologia KG Detector, która automatycznie dostosowuje zużycie wody i energii do ilości ubrań w bębnie.

Szybkie pranie czy dłuższe programy? Sprawdź, w jakim czasie wypierzesz ubrania

Każda pralka oferuje kilkanaście programów prania dopasowanych do rodzaju tkaniny czy zabrudzeń. Statystyczny użytkownik korzysta jednak z kilku ulubionych opcji - najczęściej z tej, która umożliwia najefektywniejsze pranie każdej odzieży w jak najkrótszym czasie. Warto więc wybrać pralkę posiadającą programy szybkie, czyli takie, w których w 15, 30 lub 45 minut można odświeżyć ubrania i cieszyć się najlepszymi rezultatami.

Ciekawym rozwiązaniem są też funkcje skracające każdy, nawet najdłuższy, program prania do zaledwie kilku minut. Podczas poszukiwań idealnej pralki lub pralko-suszarki sprawdź też, jaki silnik został w niej wykorzystany. Silnik inwerterowy gwarantuje niezawodne i ciche działanie sprzętu przez wiele lat.


Na jakie dodatkowe udogodnienia i funkcje warto jeszcze zwrócić uwagę?

• Funkcję pary, dzięki której wyeliminujesz nawet do 80% zagnieceń powstałych podczas cyklu prania lub suszenia

• Funkcję umożlwiającą dodanie kolejnych ubrań już w trakcie procesu prania.

• Dodatkowe programy dedykowane alergikom, osobom o wrażliwej skórze lub do prania ubranek niemowląt.