Nowoczesna łazienka z prysznicem i wanną

Projekty łazienek z wanną i prysznicem to spora zagwozdka dla architektów. Polskie wnętrza nie są zbyt duże, jednak wymagania ich użytkowników stale rosną. Nie wystarczają nam już podstawowe funkcje łazienki. Oczekujemy, że będą to pomieszczenia zarówno wygodne, jak i piękne. Nie chcemy rezygnować z niektórych funkcjonalności ze względu na ograniczony metraż. Dlatego też jest to aranżacyjne wyzwanie. Nie oznacza to bynajmniej, że nie istnieją ciekawe i niezwykle pomysłowe sposoby urządzenia takiej przestrzeni. Nawet w małej łazience można zmieścić zarówno natrysk, jak i wygodną wannę.

Aranżacje łazienki z wanną i prysznicem

Dawniej standardem w polskiej łazience była żeliwna, ciężka wanna, obudowana takimi samymi kafelkami jak wszystkie ściany. Brak wyboru w tej kwestii zamykał drogę do dalszych rozważań na temat rzeczywistych preferencji w aranżacji pomieszczenia. Obecnie znaleźć można wiele różnych produktów z kategorii armatury. Dlatego też dopasowanie do indywidualnych potrzeb jest nie tylko możliwe, lecz również bardzo proste.

W dobrych sklepach z asortymentem łazienkowym, jak lazienkaplus.pl, znaleźć można szeroką ofertę wanien, brodzików, baterii prysznicowych czy wannowych wykonanych z przeróżnych materiałów i odpowiadających wielu odmiennym stylom.

Pomysł na łazienkę z wanną

Wanny to prawdziwy temat rzeka. Do wyboru jest tak wiele opcji, że bez problemu można dopasować model do każdego stylu czy wymagań wnętrza.

Co proponują nam producenci armatury tego typu?

 • wanny prostokątne
 • wanny okrągłe i owalne
 • wanny z hydromasażem
 • wanny narożne
 • wanny wolnostojące
 • wanny przylegające do ściany
 • wanny do wykończenia kafelkami
 • wanny z gotowymi obudowami


Także materiał wykonania może być różny. Najpopularniejsze są modele akrylowe. Choć jest to najtańsza z opcji, ma wiele niezaprzeczalnych zalet. Wanny akrylowe są łatwo dostępne. Można kupić je w wielu rozmiarach i kształtach. Ich  powierzchnia jest gładka, dzięki czemu mniej się brudzi i łatwiej czyści. Materiał ten jest przyjemny w dotyku, niweluje odgłosy nalewanej wody i nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Są to jednak produkty najmniej trwałe. Ponadto bardzo szybko oddają ciepło, wychładzając zawartą w nich wodę.

Wanny kompozytowe są równie nieskomplikowane w utrzymaniu czystości, jak te akrylowe. Podobnie jak one niwelują hałas nalewanej wody. Ich dużą zaletą jest odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz chemiczne, a także to, że są przyjemnie ciepłe w dotyku. Wybierając wannę z kompozytu, należy przygotować się jednak na duży wydatek.

Wanny stalowe to rozwiązanie dla koneserów. Są dosyć nieprzyjemne i zimne w dotyku. Podczas ich napełniania panuje duży hałas. Najczęściej występują w klasycznych kształtach. Nie są też idealnie gładkie, więc czyszczenie ich wymaga większego nakładu pracy.

Wanny żeliwne, choć są sporo droższą wersją tych stalowych, uważane są za znacznie lepsze gatunkowo. Długo utrzymują ciepło nalanej do nich wody. Są niemal niezniszczalne i spokojnie przetrwają kilka do kilkunastu dekad. Żeliwo tłumi także dźwięki wody, podczas napełniania wanny. Łatwo się je czyści. Są jednak stosunkowo drogie.

Projekty łazienek z prysznicem

Aranżacje łazienek z prysznicem również dają wiele możliwości. Urządzając taką przestrzeń możemy wybierać spośród wielu ciekawych opcji. Choć dawniej były niezwykle popularne, dziś wysokie i półokrągłe kabiny prysznicowe są tylko jedną z propozycji. Bez problemu można dobrać rodzaj natrysku do indywidualnych preferencji czy nietypowych wymiarów pomieszczenia.

Co znajdziemy w sklepach?

 • gotowe kabiny prysznicowe z wysokim brodzikiem i hydromasażem
 • brodziki wysokie
 • brodziki niskie
 • systemy bezbrodzikowe
 • brodziki prostokątne
 • brodziki kwadratowe
 • brodziki półokrągłe


Niezwykle popularne są obecnie prysznice bezbrodzikowe
. Zamiast klasycznego wykończenia, na podłodze są po prostu te same kafelki co w reszcie pomieszczenia. Odpływ umiejscowiony jest pośrodku bądź przy ścianie. Posadzka wyprofilowana jest w taki sposób, by utworzyć spadek, dzięki któremu woda nie zalega, lecz spływa bez przeszkód do odpływu.

Jeżeli jednak prysznic tego typu nie pasuje do pomieszczenia (albo po prostu z przyczyn technicznych nie można go wykonać), istnieje wiele rodzajów brodzików, które pięknie wkomponują się w aranżację.

Z czego mogą być wykonane?

 • z akrylu
 • z konglomeratu
 • ze stali
 • z kamienia
 • z ceramiki 


Gdy wybierzemy już materiał, z którego wykonany będzie nasz brodzik, bądź zdecydujemy się na opcję bezbrodzikową, nie możemy zapomnieć o jednej, niezwykle ważnej kwestii - osłonięciu łazienki przed wodą. W klasycznym wariancie montuje się po prostu kabiny prysznicowej z przesuwnymi bądź otwieranymi drzwiami, wykonanymi z plastiku bądź szkła. Ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest zasłona prysznicowa w modnym wzorze i kolorze. Do jej zamontowania wystarczą przymocowane do ścian i sufitu drążki. Najpopularniejszą z opcji jest natomiast prysznic w wersji walk-in, który od reszty pomieszczenia oddzielony jest dużym przeszkleniem. To niezwykle praktyczne i stylowe rozwiązanie - zwłaszcza do niedużej łazienki. Nie obciąża bowiem optycznie wnętrza, sprawiając wrażenie większej przestrzeni.

 

Mała łazienka z wanną i prysznicem - czy to możliwe?

Gdy w naszej łazience chcemy umieścić zarówno prysznic, jak i wannę, musimy dobrze zaplanować całe wnętrze. Jeżeli jest ono niewielkie, trzeba dokładnie przemyśleć każdy centymetr przestrzeni, by łazienka była praktyczna i wygodna w codziennym użytkowaniu.

Najczęściej projektuje się pomieszczenia tak, by wanna i prysznic zlokalizowane były tuż obok siebie. Ma to związek z instalacją wodno-kanalizacyjną, którą łatwiej jest wykonać, gdy oba punkty są niedaleko. Także wyraźne odgrodzenie strefy mokrej od reszty łazienki pozwala na optymalną aranżację przestrzeni i zabezpieczenie innych elementów wykończeniowych, takich jak, np. meble, przed bezpośrednim działaniem wody.

Gdy metraż łazienki nie pozwala na zastosowanie wanny i brodzika w klasycznych rozmiarach, można zdecydować się na te mniejsze. Choć większość wanien ma długość ok. 160-170 cm, można znaleźć też zdecydowanie krótsze, nawet stucentymetrowe. Jest to kompromis pomiędzy tym, o czym marzymy, a zastanymi warunkami lokalowymi.

Innym ciekawym rozwiązaniem jest wanna i prysznic w jednym. Gdy wanna i prysznic obok siebie zajmują zbyt dużą powierzchnię, można skorzystać z propozycji skierowanej szczególnie do właścicieli niedużych łazienek. Połączenie natrysku z wanną jest niezwykle praktyczne pod względem przestrzeni oraz kosztów. Wystarczy bowiem zamontować klasyczną wannę. Do niej natomiast zamiast zwykłej baterii dobrać tę prysznicową (także z deszczownicą) i umieścić ją na pożądanej wysokości. Aby osłonić łazienkę przed rozchlapującą się wodą, montuje się przesłonę. Może być ona po prostu nieruchomym przeszkleniem bądź składać się z kilku połączonych ze sobą modułów, które bez problemu można złożyć po skorzystaniu z prysznica.