Przedszkolaka zapytajmy o zdanie i uwzględnijmy jego marzenia - będzie chętniej spędzał czas u siebie, mniej bał się ciemności i poczuje dumę, że zrobił z dorosłymi coś ważnego. Zadbajmy o to, by meble i dodatki były estetyczne i dobrej jakości. Postarajmy się jednocześnie poskromić własne emocje, które często przesłaniają nam rzeczywiste potrzeby najmłodszych. Zapomnijmy o modzie, bo dzieci mają własny świat. Nie kupujmy rzeczy, o których kiedyś marzyliśmy - czasy i zabawki szybko się zmieniają.

fot. SF MEBLE

Urządzamy pokój dla niemowlaka

Gdy urządzamy pokój malucha, zaczynamy od mebli, takich jak łóżeczko ze szczebelkami i komoda z przewijakiem. W miarę jak dziecko dorasta, zmieniamy wystrój. Czasem trudno to zrobić, jeśli na samym początku kupimy meble niezbyt trafione i mało przyszłościowe. Dlatego lepiej zainwestować w łóżeczko "rosnące" z dzieckiem, takie, które można przeobrazić w tapczanik, zdejmując boki i wydłużając spód.

Niektóre zestawy mebli są tak pomyślane, że mogą służyć zarówno przedszkolakowi, jak i nastolatkowi. Na przykład drzwi szafy można przełożyć na drugą stronę, dzięki czemu fronty w misie zmienią się w gładkie, jednokolorowe.

Uczyć zabawą
Akcesoria do pokoju malucha wybierajmy mądrze. Decydując się na plakat z literkami wspomożemy naturalny rozwój dziecka. Fot. Michał Ellmann. WIKILISTKA

Wiele kolekcji mebli da się rozbudować, np. o biurko, które nie jest potrzebne dwulatkowi, ale pierwszoklasiście i owszem. Jeśli urządzając pokój maluszkowi, bierzemy pod uwagę drobne remonty co jakiś czas, to warto pokusić się o położenie tapety w typowo dziecięce wzory.

fot. DEKORNIK

Jeśli jednak wolimy długodystansowe rozwiązania, sprawdzą się stonowane kolory ścian. Dobrym wyborem będą modne delikatne pastele (szczególnie écru, biel wełny lub perłowe szarości) - odpowiednie i dla maluszka, i starszego dziecka.

Dzieci mają głos - pokój dla przedszkolaka

Pokój niemowlaka aranżujemy sami, ale przedszkolaka warto dopuścić do dyskusji dotyczącej wystroju jego azylu - to doskonałe ćwiczenie wyobraźni, lekcja logiki, a także kompromisu. Bo dyskusja nie oznacza ulegania wszelkim dziecięcym kaprysom. Warto jednak posłuchać, co dziecko ma nam do zakomunikowania i jakie są jego marzenia. I wziąć je pod uwagę.

Baza podróżnika
Ciekawym pomysłem jest urządzenie pomieszczenia w jednej tematyce. Leśne motywy, słodkie jednorożce, a może egzotyczne safari? Niech zdecyduje nasz potomek. H&M HOME

Mały artysta z pewnością ucieszy się z miejsca (tablicy, specjalnej tapety lub farby na ścianie), gdzie będzie mógł rysować kredą. Mała księżniczka, zafascynowana światem bajek, na pewno będzie zachwycona, gdy w jej pokoju stanie łóżko z baldachimem lub pojawi się różowa tapeta w jednorożce.

Większość chłopców, którzy marzą o tym, by wreszcie samemu zasiąść za kierownicą, pokocha dywan z torem wyścigowym czy ulicami miasta.

Dzieci uwielbiają też wspinaczki, dlatego tak lubią łóżka piętrowe. To doskonałe rozwiązanie, gdy w pokoju mieszka rodzeństwo, a jeśli mamy jedynaka, na dole, zamiast drugiego łóżka, może stanąć biurko.

Fot. Cuckooland

Warto też wybrać takie elementy wyposażenia pokoju dziecka, które bez problemu się demontuje lub składa. Maluch będzie zachwycony, kiedy w pokoju pojawi się kolorowa huśtawka lub namiot tipi- gdy nie będą potrzebne, z łatwością je usuniemy.

Fot. @these_beautiful_things

Porządek w pokoju dziecięcym

Nauka porządku to dla dziecka jedna z pierwszych lekcji użytkowania własnej przestrzeni. Maluch uczy się dbania o własne rzeczy i tego, że ma obowiązki. Ułatwmy tę naukę, dbając o to, by w pokoju było miejsce nie tylko na ubrania, ale również na zabawki, książeczki, podręczniki i przybory szkolne.

fot. ZARA HOME

W tej roli doskonale sprawdzają się szafy, komody, regały, ale również wszelkie skrzynie i pojemniki. Te ostatnie często są kolorowe i mają ciekawą formę, czym zachęcają dziecko do robienia z nich użytku. Dobrze, jeśli mają kółka ułatwiające przesuwanie, ale jeszcze istotniejsza jest możliwość ustawiania ich jeden na drugim.

Wybierając biurko pod komputer, szukajmy takiego modelu, który będzie miał elementy pozwalające na przechowywanie drobiazgów (szuflady, kontenerek, półki), a także szeroki blat (co najmniej 120 cm). Wiele nowoczesnych biurek w pokoju ucznia ma regulację wysokości blatu i jego pochylenia, dzięki czemu może przy nim pracować i przedszkolak, i nastolatek. Warto pamiętać, że dbając o wygodne meble, dbamy również o zdrowie naszych pociech.

Jak stworzyć funkcjonalny pokój dziecka?

O funkcjonalne rozwiązania w pokoju malucha zapytaliśmy Żanetę Strażyńską, architektkę wnętrz.

- Urządzając pokój dziecka, starajmy się, aby pobudzał wyobraźnię i zachęcał do kreatywnej zabawy. Fajnym rozwiązanie mogą okazać się meble wielofunkcyjne, np. łóżko piętrowe, pod którym jednego dnia mogą stać regały na zabawki, a innego może być tam baza dla naszego małego superbohatera. Wraz z wiekiem dziecka rosną też jego potrzeby i zmieniają się zainteresowania, więc dobrze, gdy meble rosną wraz z dzieckiem. Wybierając biurko z regulacją wysokości, możemy dostosować je do każdego wieku. Natomiast jeśli dysponujemy niewielką przestrzenią, a musimy zmieścić strefę spania, nauki i zabawy, wybierzmy np. łóżko z wysuwanym biurkiem.

Warto też myśleć przyszłościowo i decydując się na łóżko piętrowe, zwrócić uwagę na możliwość zrobienia z niego dwóch osobnych - przyda się, kiedy nasze dzieci będą nastolatkami. Jeśli zdecydujemy się na meble dobrej jakości i w naturalnej kolorystyce, posłużą nam na naprawdę długi czas. Wówczas możemy zmieniać tylko dekoracje, tapety, naklejki. Nie zapominajmy też o kwestii bezpieczeństwa. Meble dla dzieci powinny być pozbawione ostrych kantów i być pokryte ekologicznymi farbami i lakierami. 

Kolekcja Funflex pozwala na nieograniczone możliwości łączenia elementów jak puzzli. Co ważne, do pomalowania każdego mebla użyto ekologicznych farb w trosce o zdrowie najmłodszych domowników. INMONDO

Pokojowe metamorfozy - jak zmieniać pokój dziecka i nie zbankrutować?

W ciągu pierwszych lat życia dziecka wystrój jego pokoju podlegać będzie zmianom, dostosowującym wnętrze do zmieniających się potrzeb malucha. Jak sprawić, by nieuchronne metamorfozy nie wiązały się z kosztownym remontem i całkowitą wymianą wyposażenia?

- Każdy projekt dziecięcego pokoju opieramy przede wszystkim na tym, aby nic nie było zdefiniowane do końca - zdradza Aga Kobus, współwłaścicielka pracowni Studio.O.

- Lubimy modele łóżek, które rosną razem z dzieckiem, mogą przybierać różne formy i zmieniać funkcje. Producenci oferują między innymi łóżka na podwyższeniach, pod którymi zyskujemy przestrzeń do zabawy czy nauki. W zależności od aktualnych zainteresowań malucha możemy doczepić do mebla tkaniny, które zmienią go w wigwam czy zamek, domontować do niego drabinę, a nawet zjeżdżalnię… Aby wspomóc rozwój motoryki i dziecięcej kreatywności, stosujemy również panele nawiercane, z kółkami do wieszania i montowania dodatkowych elementów.

Możliwość modyfikacji wpisana jest w ofertę firmy Meble Nizio. Łóżeczka dla niemowląt tej marki w prosty sposób można przekształcić w łóżko lub tapczanik dla starszaka. Klienci mogą nie tylko wybierać spośród gotowych, oryginalnych wzorów Nizio. Mają też możliwość modyfikacji wymiarów i kolorystyki, personalizacji projektu, a nawet wykonania mebla na zamówienie, według własnego pomysłu. Bogata oferta mebli i akcesoriów, obejmująca kolekcje w stylu klasycznym, skandynawskim i nowoczesnym, pozwala kompleksowo, spójnie i niezwykle stylowo wyposażyć pokój dziecka. Szeroki wybór mebli w ramach poszczególnych kolekcji daje w późniejszym okresie możliwość doposażenia wnętrza w niezbędne elementy, takie jak np. biurko. NIZIO

Z tą opinią zgadza się też Ida Mikołajska, współwłaścicielka krakowskiej pracowni projektowej MIKOŁAJSKAstudio, która zwraca uwagę na jakość i trwałość mebli.

- Niektórzy spytają po co inwestować w meble, skoro za kilka lat dziecko i tak wyrośnie i trzeba będzie kupić nowe? Otóż właśnie, wybierając solidne meble na początku nie będziemy musieli szybko ich wymieniać - mówi Ida Mikołajska. - Proponujemy meble, które będą „rosły razem z dzieckiem”. Proste formy, możliwość regulacji wysokości półek i stosunkowo neutralna kolorystyka pozwolą maluchom nadać indywidualny wyraz swojej przestrzeni w miarę zmieniających się upodobań.

Na początek, w pokoju niemowlaka na pewno przydadzą się łóżeczko, komoda i szafa. W pokoju malucha sprawdzą się też skrzynie i kufry - szybko schowamy w nich zabawki, a dodatkowo mogą służyć jako wygodne siedziska.

Dzieciom w wieku szkolnym niezbędne jest biurko i wygodny fotel. Producenci mebli proponują ciekawe rozwiązania, które pozwalają optymalnie zagospodarować przestrzeń do nauki i wypoczynku. Przykładem może być łóżko na antresoli, pod którą możemy umieścić blat lub klasyczne biurko do nauki. W tym przypadku koniecznie pamiętajmy o dobrym oświetleniu miejsca do pracy, a jeśli nasza pociecha jest jeszcze mała, pomyślmy o regulowanej wysokości blatu i fotela.

Zobacz także:

Jak urządzić pokój ucznia?
Inspirujemy - pokój córki Moniki Mrozowskiej
Urządzamy pokój dla nastolatka