Kiedy na zewnątrz coraz chłodniej, zróbmy sobie ogród w domu. Biophilic design w aranżacji wnętrz wykorzystuje światło dziennie, rośliny oraz naturalne materiały do stworzenia kojącej i zdrowej przestrzeń dla ludzi. Jego ideą jest łączenie w projektowaniu natury z człowiekiem. Zadbajmy więc w swoich wnętrzach o naturę. Rośliny tworzą mikroklimat, który poprawia nasze samopoczucie. Ale uzupełnić je można również kwiatowymi motywami na tapetach lub pomalowanymi na zielono ścianami. 

Paprociom na tapecie towarzyszą paprotki żywe. Znanych jest około 11 tysięcy gatunków tych ładnych roślin doniczkowych, LIME LACE

Rola roślin we wnętrzach

O roli roślin we wnętrzach opowiada Weronika Budzichowska, z procowni TO BE DESIGN. Żywe rośliny od pewnego już czasu są jednym ze stałych i znaczących elementów aranżacji przestrzeni mieszkalnych. Na nowo odkryliśmy ich walory dekoracyjne oraz sposób, w jaki zmieniają odbiór wnętrz, wprowadzając przyjazny, naturalny pierwiastek i są zgodne z ideą biophilic design. Jednak rola roślin we wnętrzach nie ogranicza się tylkodo aspektów czysto wizualnych, które podkreślają ład i porządek stylistyczny. Żywa zieleń ma też znaczący wpływ na nasze samopoczucie i mikroklimat panujący w domu.

Rośliny doniczkowe dopasujmy do stylu wnętrza, TO BE DESIGN

Rośliny przede wszystkim zapewniają nam tlen. Dzięki nim powietrze, którym oddychamy na co dzień, jest świeże, czystsze i zdrowsze. Ma to także ogromne znaczenie podczas snu i wypoczynku. Dlatego kwiaty doniczkowe idealnie sprawdzają się w sypialniach i salonie. Z kolei rośliny w łazience pozwalają zbudować atmosferę znaną z salonów SPA, sprzyjając głębokiemu relaksowi.

Mikroklimat, który buduje żywa zieleń, to bowiem także namiastka natury we wnętrzu. Wpływa więc ona kojąco na wszystkie zmysły, a przez to na dobre samopoczucie. Już sam widok roślin uspokaja, pozwalając odpocząć, wziąć głębszy oddech. Co więcej, żywa zieleń doskonale wpisuje się w każdy styl aranżacyjny - bez względu na to, czy to rośliny doniczkowe wolnostojące, czy też dekoracyjne zielone ściany.

Gliniane donice to nie tylko pojemniki na rośliny, ale także oryginalne ozdoby, które wprowadzają ciepły, swojski klimat. Dużą zaletą glinianych donic jest pozytywny wpływ, jaki mają na posadzone w nich rośliny - trudno przelać bryłę korzeniową, bo nadmiar wody szybko odparowuje, MAISON VALENTINA

Jakie wybrać rośliny doniczkowe do wnętrz?

Im więcej zieleni wokół nas, tym lepiej. Zatem nie bójmy się wprowadzać do wnętrz roślin doniczkowych! Nieważne, czy mieszkamy w minimalistycznym lofcie czy rustykalnym domu pod miastem. Zieleń nie wyjdzie nigdy z mody! Pamiętajmy tylko o tym, żeby do każdego z tych wnętrz dobrać odpowiednie rośliny. Do loftów najbardziej będzie pasowała zieleń o „graficznym” pokroju: trawy, sukulenty, kaktusy. Z kolei do domów w stylu prowansalskim - oliwki lub drzewka cytrynowe. A do wnętrz rustykalnych - paprocie i kwiaty łąkowe w wazonie.

Ściany z roślin, czyli ogrody wertykalne we wnętrzach

Żywe ściany, inaczej ogrody wertykalne, to rozbudowane, pionowe kompozycje roślinne, którymi obsadza się specjalne, naścienne konstrukcje. Pozwalają one zaoszczędzić miejsce, a dodatkowo stanowią niepowtarzalny akcent dekoracyjny. Bazą zielonej ściany są moduły, które można ze sobą łączyć. Pielęgnacja żywych ścian z roślin jest maksymalnie ułatwiona dzięki sterowanemu automatycznie nawadnianiu i odpowiednio dobranemu oświetleniu asymilacyjnemu, które zapewnia optymalne warunki do rozwoju roślin.

Ogród wertykalny w pokoju kąpielowym, MAISON VALENTINA

Konstrukcję wertykalnych ogrodów stanowi metalowa rama, do której przytwierdzone są płyty PCV. Na nich umocowana jest podwójna warstwa filcowej maty. Filc, zrobiony z recyklingowanych ubrań z tworzyw sztucznych, jest trwałym podłożem dla roślin. W jego zewnętrznej warstwie nacinane są otwory, do których wkłada się sadzonki roślin. Z czasem ich korzenie wrastają w matę, tworząc zwartą całość.

Zielona ściana z roślin, czyli ogród wertykalny to silny trend w aranżacji wnętrz, LUXXU

Biophilic design: dlaczego dobrze jest inwestować w naturalne materiały?

Na to pytanie odpowiada Dorota Terlecka, z projekt BIURO KREACJA. - Naturalne materiały we wnętrzach wpisują się w aktualne trendy aranżacyjne, które czerpią wzorce z otaczającego nas świata przyrody, mając zapewnić przyjazną i sprzyjającą wypoczynkowi atmosferę. Jednak nie w tym tkwi ich siła. Wykorzystanie naturalnych materiałówto przede wszystkim gwarancja jakości na lata. Zapewniają nam komfort użytkowania, czasami wręcz przez pokolenia, dlatego warto w nie zainwestować. Drewniane meble czy kamienne blaty starzeją się w szlachetny sposób i zawsze możemy je odrestaurować. Dzięki temu nasze wnętrza, pomimo upływu lat, pozostają estetyczne i aktualne.

Wraz z pragnieniem życia wolniej, zdrowiej i bliżej natury przyszła potrzeba otaczania się naturalnymi dodatkami i meblami. Solidne drewno jest trwałe, funkcjonalne oraz piękne w swojej prostocie, fot. BIURO KREACJA

Wybór ponadczasowych i uniwersalnych materiałów to także nasz wkład w troskę o planetę. Drewniane meble sprzed 100 lat często wyglądają piękniej niż te wykonane ze sztucznych materiałów po 5-10 latach. Lepiej więc kupić używany mebel z naturalnych materiałów i odrestaurować go u rzemieślnika niż ten tańszy z sieciówki, który stosunkowo szybko się zużyje, stając się kolejną cegiełką do pogłębienia kryzysu klimatycznego. 

Świece WoodWick wyróżniają naturalne drewniane knoty, które w trakcie palenia wydają kojący dźwięk trzaskającego płomienia, jednocześnie napełniając dom autentycznym, wyrazistym zapachem. WoodWick rozpieszcza zmysły stylowymi produktami łączącymi starannie dobrane surowce i perfekcyjne wykonanie. Dzięki nowemu zapachowi ANTIQUARIUM poczujemy unoszący się w powietrzu aromat drewna, kardamonu i liści tytoniu, YANKEE CANDLE

Myślę, że naturalne materiały we wnętrzach to także sposób na to, aby mieć unikatowe i trwałe rozwiązanie. Odrestaurowane meble podkreślą szlachetny charakter wnętrza i staną się - niczym dzieła sztuki - jego prawdziwą ozdobą. 

Oprócz żywej zieleni w domu, ciekawym rozwiązaniem jest też zielona tapeta. Marka Feathr słynie szczególnie z tapet o motywach roślinnych. Tu powstała wariacja na temat. Wzór na ścianie jest przedłużeniem żywej rośliny w doniczce, FEATHR
Autor
Natura w aranżacji domu: moda na biophilic design trwa!
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...