W zasadzie nie ma żadnych wymagań, które musi spełniać nasze mieszkanie, aby można było w nim zainstalować biokominek. Właśnie to sprawia, że nie tylko właściciele domów mogą cieszyć się żywym ogniem, ciepłem i przytulną atmosferą, które gwarantuje posiadanie kominka.
Jak działa biokominek?
Biokominek różni się od tradycyjnego kominka przede wszystkim sposobem zasilania płomienia - tradycyjne paliwo, czyli drewno lub brykiet, jest zastąpione płynnym lub żelowym ekologicznym biopaliwem na bazie alkoholu (przeważnie etylowego), które wlewa się do specjalnego zbiornika i po prostu podpala.
Wiszący model Papa Manhattan ze stali malowanej proszkowo, wyposażony w bezpieczne biopalenisko o pojemności 0,4 litra, KRATKI.PL, 500 zł |
Przy spalaniu biopaliwo wydziela tylko ciepło oraz parę wodną, nie wydziela dymu ani zapachu, nie zostawia również popiołu czy sadzy, i w przeciwieństwie do tradycyjnych źródeł ciepła - nawilża powietrze.
Biokominka nie trzeba podłączać do przewodów kominowych, można go instalować w mieszkaniach w blokach, bez względu na metraż. Nie trzeba mieć specjalnych zezwoleń kominiarskich ani regularnych serwisów. Poza oczywistą praktyczną funkcją biokominek spełnia również rolę dekoracyjną.
Biokominki w różnych stylach - wolno stojące i do zabudowy
Biokominki są dostępne w najróżniejszych stylach. Największą popularnością cieszą się te nowoczesne, jednak miłośnicy klasyki również znajdą coś dla siebie. Tak jak w przypadku kominka tradycyjnego, wystarczy zdecydować się na model do zabudowy i na zewnątrz wykończyć go ozdobnym portalem, na przykład kamiennym, dekoracyjnie rzeźbionym. Tak zaaranżowany biokominek doskonale może "udawać" tradycyjny w eleganckim, stylizowanym wnętrzu.
Biokominek zamiast obrazu
Jedną z licznych zalet biokominka jest to, że możemy go zainstalować tam, gdzie po prostu będzie wyglądał najładniej.
Wyjątkowo dekoracyjnie prezentują się modele wiszące. Nie lubią one jednak towarzystwa obrazów lub telewizora - same w sobie są wystarczającą ozdobą. W tej wersji najczęściej są dostępne biokominki w stylu nowoczesnym, ze stalowymi obudowami, a nawet minimalistyczne, składające się jedynie z zabudowanego zbiornika na biopaliwo oraz szyby osłaniającej płomień.
Wersja wisząca sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, w którym znajdzie się wystarczająco dużo miejsca na ścianie. Jest to też dobre rozwiązanie do mieszkań, w których są dzieci lub zwierzęta, ponieważ - w przeciwieństwie do niektórych biokominków wolnostojących lub zintegrowanych z meblami - nie ma ryzyka, że się przewróci.