Rodzaje rolet wewnętrznych

Rolety zwijane (ekranowe) nakręca się na rolkę ręcznie lub za pomocą silnika elektrycznego i pilota. Mogą być zabudowane, kasetowe, lub niezabudowane, wolno wiszące. Te pierwsze idealnie sprawdzają się na często otwieranych lub uchylanych oknach, bowiem są osadzone w kasecie i prowadnicach przymocowanych do skrzydła okiennego - opuszczają się idealnie pionowo i zawsze przylegają do szyby, dzięki czemu można swobodnie je otwierać, nawet gdy roleta jest opuszczona.

Rolety wolno wiszące utrzymują się na rolce zamontowanej na ścianie nad oknem lub w górnej części futryny, dlatego okno można otworzyć tylko wtedy, gdy są podciągnięte.

Kolejny rodzaj to rolety rzymskie, które nie nawijają się na rolkę lecz składają falami po pociągnięciu za sznurek. Warto wybrać takie, które mają wszyte poziome fiszbiny, dzięki czemu tkanina będzie się równo składać. Takie rolety można zawiesić na zwyczajnym karniszu.

Roleta Dzień i noc Lotari Roleta z kolekcji UNI CX Lotari Roleta typ Impresja Anwis
Roleta Dzień i noc, czerwona 60 x 160 cm LOTARI, 105 zł Roleta z kolekcji UNI CX, gładka tkanian o gęstym splocie, na dole metalowa listwa, szer. 120 cm, dł. 190 cm, LOTARI, 79,99 zł Roleta typ Impresja (dzień-noc) z tkaniny Fasil 02, dostępna w różnych rozmiarach, sterowana ręcznie, ANWIS, 139,99 zł

Rolety plisowane w formie harmonijki rozciąganej i ściąganej na całej wysokości okna mogą być wolno wiszące lub zamontowane w prowadnicach. Dzielą się na jednofunkcyjne - zwijane od dołu do góry oraz dwufunkcyjne - zwijane w obu kierunkach, dzięki czemu możemy zasłonić dowolną część okna.

Od niedawna są dostępne na rynku rolety dzień-noc - są dwuwarstwowe, zrobione z pasów materiału, między którymi są zostawione przerwy (ewentualnie przejrzysta tkanina). Odpowiednie przesuwanie pasów sprawia, że możemy regulować dopływ światła do wnętrza - kiedy pasy materiału nachodzą na siebie, jest go najwięcej.

Jeśli chodzi o materiały, z których są zrobione rolety, tu również mamy duży wybór - możemy zdecydować się na tekstylne, papierowe, bambusowe czy ze specjalnych materiałów, które na przykład w ogóle nie przepuszczają światła. Decyzja, które wybrać, powinna być uzależniona przede wszystkim od tego, w jakim pomieszczeniu dana roleta ma zawisnąć.

Roleta bambusowa Hawai Lotari Roleta plisowana typ VS2 Anwis
Roleta bambusowa Hawai z cienkich listewek, przeznaczona do montażu na ścianie, wym. od: szer. 60 cm, dł. 160 cm, LOTARI, od 23,99 zł Roleta plisowana typ VS2, tkanina Chic 10, ściągana od góry i dołu, dostępna w różnych rozmiarach, ANWIS, 147,60 zł

Roleta i... - oryginalne połączenia

Podejmując decyzję, jak funkcjonalnie i dekoracyjnie zasłonić okno, nie bójmy się oryginalnych pomysłów, łączenia rodzajów przesłon oraz zestawiania wzorów i kolorów. W klasycznym zestawie firana plus zasłona, tę pierwszą możemy zastąpić roletą - wygląda to bardzo nowocześnie i przytulnie zarazem. W mieszkaniu na parterze warto zainstalować tak zwane zazdrostki - niewielkie firanki zasłaniające dolną połowę okna - światło będzie swobodnie wpadać do wnętrza, ale nikt nieproszony nas nie podejrzy.

Ciekawym rozwiązaniem są też dekoracyjne ażurowe panele zasłaniające część szyby - najbardziej pasują do stylizowanych wnętrz. Właściciele domów z ogrodami, którzy nie muszą chronić swojej intymności przed sąsiadami, mogą zdecydować się na same zasłony bez firanek czy rolet, aby w ciągu dnia nic nie zasłaniało pięknego widoku za oknem.