W małym mieszkaniu już znalezienie przestrzeni na duży telewizor nie jest łatwe, często więc nie chcemy kupować specjalnego stolika czy półki, która zabierze nam cenne miejsce. Okazuje się, że najbardziej ergonomiczne jest zawieszenie telewizora na ścianie. Przeczytaj, jak to zrobić.

Nad tym, gdzie ustawić lub powiesić telewizor, warto zastanowić się jeszcze zanim go kupimy. Decyzję o przekątnej ekranu najlepiej podjąć, dopiero gdy ustalimy, ile miejsca możemy na niego przeznaczyć i na jakiej wysokości ma być telewizor.

Jeśli to możliwe, nie ustawiajmy telewizora w miejscu intensywnie nasłonecznionym, bo to nie pozwoli nam w pełni cieszyć się jakością wyświetlanego obrazu.

Uchwyt ART AR-33 utrzymuje telewizor w stałej, niewielkiej odległości od ściany.
Uchwyt ścienny ART AR-33 utrzymuje telewizor w stałej (22 mm) odległości od ściany, odpowiedni do telewizorów 25-55'' o masie do 60 kg.

Jednym z częstszych rozwiązań jest umieszczenie telewizora we wnęce. Dzięki temu możemy zaoszczędzić dużo miejsca w pokoju i łatwo ukryć nieestetyczne przewody. Wadą takiego rozwiązania jest brak możliwości zmiany położenia ekranu. Alternatywą jest zabudowanie telewizora półką na książki. W obu wypadkach warto wybrać uchwyt, który utrzymuje telewizor w niewielkiej odległości od ściany.

Dla osób lubiących częste zmiany w aranżacji mieszkania lepszym rozwiązaniem są regulowane uchwyty, które umożliwiają manewrowanie kątem ustawienia ekranu. Regulacja bardzo się przyda, jeśli pokój z telewizorem połączony jest z kuchnią i planujemy oglądać telewizję w obu pomieszczeniach.

Na szczególną uwagę zasługują uchwyty, które pozwalają na swobodną regulację w pionie i poziomie (np. ART AR-61XL, który udźwignie nawet bardzo duże telewizory). To rozwiązanie sprawdzi się również, jeśli w domu mamy małe dzieci. Możemy powiesić telewizor tak, aby pociechy widziały go, bawiąc się na dywanie, ale sprzęt pozostanie poza ich zasięgiem. 

Na jakiej wysokości powiesić telewizor?

Warto pamiętać, że środek telewizora powinien znaleźć się nieco powyżej linii wzroku, a im dalej siedzimy od ekranu, tym wyżej powinniśmy go powiesić.

Uchwyt ścienny na telewizor ART AR-65
Uchwyt ścienny ART AR-65 z możliwością regulacji w pionie (nachylenie ekranu) w zakresie od -15° do +15° i w poziomie (obrót ekranu) w zakresie od -45° do +45°, utrzymuje telewizor w odległości 12-60 cm od ściany.

Jeśli kanapa, na której oglądamy telewizję, nocą służy za łóżko, regulowany uchwyt pozwoli nam oglądać telewizję nawet w pozycji leżącej. Dobrym wyborem będzie uchwyt ART AR-65, na którym odsuniemy telewizor od ściany nawet o pół metra.

Jak zamontować uchwyt uchwyt na telewizor?

Kolejną rzeczą, którą warto sprawdzić jeszcze przed kupnem telewizora, to czy urządzenie spełnia standard VESA (Video Electronics Standard Association), który określa odległość pomiędzy otworami montażowymi. To da nam pewność, że bez problemu dobierzemy mocowanie, które spełni nasze oczekiwania.

Z kolei wybierając uchwyt do telewizora, upewnijmy się, czy jest on odpowiedni do jego wagi i gabarytów. Niektóre uchwyty mają możliwość montażu na 6 śrubach (zamiast 4), dzięki czemu udźwigną znacznie większy ciężar. Natomiast niewłaściwy zakup może nas narazić na zbędne koszty.

Montaż uchwytów jest wyjątkowo łatwy. Wszystkie elementy potrzebne do zawieszenia zwykle znajdują się w pudełku. Przydatna może okazać się poziomnica i, oczywiście, potrzebna będzie wiertarka, do zrobienia otworów w ścianie.

Często estetycznym problemem są kable wychodzące z telewizora. Można ukryć je pod maskownicą. Ciekawym pomysłem będzie przyklejenie na niej paska z diodami LED - to prosty sposób na delikatne, klimatyczne oświetlenie pokoju w trakcie filmowych seansów.

Tekst i zdjęcia: Multioffice Sp. z o.o., właściciel i wyłączny dystrybutor marki ART