Wybierając oświetlenie do domu, powinieneś kierować się przede wszystkim rodzajem konkretnego pomieszczenia. Dlatego w dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie, jak dobrać oświetlenie do: salonu, kuchni, łazienki, sypialni. Dzięki temu zyskasz kompleksową wiedzę na temat planowania oświetlenia w domu.

Jak dobrać oświetlenie do salonu?

Salon daje chyba największe możliwości doboru różnego rodzaju oświetlenia. W tym pomieszczeniu masz dużą dowolność łączenia świateł ogólnych z miejscowymi. W roli podstawowego źródła światła sprawdzą się duże, wiszące lampy. Powinny one znaleźć się w centralnej części salonu. Ich uzupełnieniem będzie oświetlenie podłogowe i stołowe, które najlepiej zaplanować w najbardziej zaciemnionych strefach salonu.

Zaletą lamp podłogowych w salonie jest fakt, że emitują one światło ku sufitowi, co daje bardzo przyjemną poświatę. Praktycznym rozwiązaniem będą lampy stojące z regulowanym ramieniem. Interesującym uzupełnieniem całej aranżacji mogą stać się kinkiety z kloszem zwróconym w górę lub w dół.

W salonie możesz także pokusić się o oświetlenie najważniejszych elementów wyposażenia. Doskonałym tego przykładem będzie oświetlenie montowane nad obrazami.

Jak dobrać oświetlenie do kuchni?

Kuchnię można śmiało określić miejscem pracy. Dlatego jej oświetlenie powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Źródła światła najlepiej zlokalizować w strefach roboczych. Idealnie sprawdzą się w tym celu lampy punktowe, które mogą być montowane pod sufitem, pod szafkami oraz nad blatem. Dużą popularnością cieszą się oprawy halogenowe w formie pojedynczych punktów, listew czy trójkątów. Dobrym pomysłem będą także oprawy na świetlówki liniowe. Nad zlewozmywakiem najlepiej zaplanować wiszącą lampę lub światło punktowe.

Ze względu na dużą ilość światła punktowego, oświetlenie główne w kuchni nie musi znajdować się na środku pomieszczenia. Ciekawym pomysłem jest zawieszenie kilku identycznych lamp nad blatem stołu lub nad barkiem. Takie rozwiązanie dodaje stylu i elegancji całemu pomieszczeniu.

Jak dobrać oświetlenie do łazienki?

Planując rozmieszczenie oświetlenia w łazience, musisz wziąć pod uwagę jej wielkość oraz dostęp do naturalnego źródła światła. Jeśli łazienka nie ma dostępu do naturalnego światła, to funkcję tę spełni centralny punkt oświetlenia zamontowany na suficie. Najbardziej popularne są w tym przypadku plafony. Równie często montowane są także oprawy na żarówki halogenowe. Należy je rozmieścić symetrycznie w kilku punktach na suficie. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w ozdobnych łazienkach. W łazience o prostym wykończeniu warto postawić na lampy, które łączą w sobie funkcję plafonu i żyrandola.

Paski LED będą idealną formą dodatkowego oświetlenia. Dają one wręcz nieograniczone możliwości aranżacji i budowania nastroju we wnętrzu łazienki.

Jak dobrać oświetlenie do sypialni?

W sypialni bardzo często używa się połączenia kinkietów ściennych, lamp podłogowych i lampek nocnych. Co ciekawe te rodzaje oświetlenia skutecznie wypierają z sypialni lampy sufitowe. Bardzo ciekawym pomysłem może być montaż podświetlanych półek. Dają one delikatną poświatę, która idealnie pasuje do atmosfery relaksu. Delikatne światło sprawdzi się także w sypialni, w której znajduje się telewizor.

Jeśli chodzi o doświetlenie strefy sypialnianej, to możesz wybierać pomiędzy lampkami nocnymi oraz kinkietami zamontowanymi przy ramie łóżka. Aranżując sypialnię, warto także przemyśleć kwestię montażu systemu regulacji natężenia światła.

Wiesz już jakie oświetlenie chcesz kupić do swojego domu? Duży wybór tego typu produktów może zaoferować Ci hurtownia oświetlenia Tomix. W świetnie zaopatrzonym sklepie internetowym z pewnością znajdziesz idealne oświetlenie do swojego domu.