Świadomość konsumentów w kwestii ekologii i wszystkiego co z nią związane, zwiększa się z roku na rok. Klienci sklepów odzieżowych coraz częściej wybierają marki, które pozyskują tkaniny w sposób ekologiczny. A jak jest w przypadku branży meblowej? Czy tu również zwraca się uwagę na temat ekologii? O to pytamy przedstawiciela marki livingroom.

Badania pokazują, że wszelkie działania proekologiczne są pozytywnie odbierane przez odbiorców. Dotyczy to już nie tylko marek odzieżowych, ale również dużych przedsiębiorstw produkujących chociażby meble. Marka livingroom kładzie olbrzymi nacisk na zrównoważony rozwój. Dba o ekologię, stosując między innymi lakiery wodne, czy oferując swoim Klientom tkaninę wytworzoną z przetworzonych butelek PET.

Czy to jednak nie przesada, że dbanie o planetę przesuwa się na duże firmy?

Uważa się, że największą odpowiedzialność za recykling ponosi ten, kto wyprodukował dany produkt. I my się z tym całkowicie zgadzamy. Firmy przygotowując ofertę powinny zadbać o jej wpływ na środowisko naturalne. Doskonale zdajemy sobie sprawę jak kluczowe jest dbanie o planetę. Optymalizując procesy produkcji, zawsze mamy na uwadze, by oszczędzać energię, wodę oraz ograniczać powstawanie odpadów do minimum.

Wróćmy do tematu samej tkaniny. Materiał obiciowy z recyklingu?

Tak. Jako JEDYNI w Polsce posiadamy w sprzedaży tkaninę Regain z grupy Woven Bottles. Jest to materiał obiciowy wytworzony ze 100% przetworzonych butelek PET. Dzięki dwóm grupom nici krzyżującym się pod kątem prostym, otrzymujemy niezwykle mocny i bardzo odporny na zużycie materiał.

Powiedzmy zatem coś więcej o tkaninie Regain

Tkanina Regain wygląda jak każda inna tkanina poliestrowa. W tym wypadku, najbardziej liczy się wnętrze. Zamiast tradycyjnych surowców, do jej produkcji używa się plastikowych butelek. Pod względem jakości, "materiał z butelek" niczym nie różni się od tradycyjnego poliestru. Jest on równie wytrzymały i miękki. Dodatek przędzy szenilowych zwiększa uczucie niezwykłej gładkości.  

W swojej ofercie marka LIVINGROOM oferuje aż 14 kolorów. Zarówno te stonowane w barwach ziemi, a także granat czy odcień czerwieni. Wszystkie równie piękne. Każdy z nich nadaje się do tapicerki dopasowanej, jak i luźnej.

Czy mimo wszystko nie powinniśmy obawiać się, że jest to wciąż szkodliwy plastik?

Absolutnie nie! Począwszy od źródła pozyskiwania butelek, poprzez cały proces produkcji, aż do gotowego obszycia mebla, tkanina Regain posiada wszelkie certyfikaty poświadczające jej nieszkodliwość. Marka livingroom dba o to, by produkty oferowane Klientom były odpowiednio przebadane nim trafią do ich domów.

Jak wygląda proces pozyskiwania takiej tkaniny?

Cały proces to pięć prostych kroków. Po zebraniu pokonsumpcyjnych butelek, są one myte i rozdrabniane na mniejsze kawałki, a następnie przy użyciu gorącej temperatury, przekształcane najpierw w granulki, a następnie w przędzę. Z gotowych nici wyplata się tkaninę. Warto podkreślić, że cały proces produkcyjny jest wysoce wydajny i nie wymaga aż tyle energii (jej zużycie zmniejsza się o 70%). W porównaniu do tradycyjnych metod produkcji tkanin, ślad węglowy jest niższy o blisko 76%, a zapotrzebowanie na wodę jest o 86% mniejsze.

Reasumując kupując meble tapicerowane w Salonach Livingroom możemy pomóc dbać o planetę

Dokładnie tak. Pokażę to na liczbach. Do pokrycia fotela tkaniną Regain potrzebne jest ponad 75 butelek. W przypadku narożnika, mówimy o 450 plastikowych butelkach, które w innym przypadku wylądowałyby na wysypiskach i zalegałyby tam przez 500 lat. Tyle trwa ich rozkład. Cieszymy się, że marka livingroom może mieć swój mały wielki wkład w ochronę środowiska.

Więcej informacji na: www.livingroom.pl