Urządzanie domu to dla wielu osób prawdziwa przyjemność, które oddają się całym sercem. Wiele różnorodnych stylów, które można wykorzystać, a także odpowiednie do każdego z nich dodatki sprawiają, że każdy z nas może stworzyć wnętrze idealnie dopasowane do siebie. Wśród wielu innych rodzajów aranżacji pojawiają się między innymi stylizacje retro.

Stylizacje, w których antyki odgrywają ważną rolę

Istnieje wiele stylizacji, w których antyki mogą odgrywać niezwykle ważną rolę. W zależności od tego, na jaki konkretnie styl retro się decydujemy, może on sięgać korzeniami między innymi do początków XX wieku i królującej wówczas, wyjątkowej secesji, albo do czasów wcześniejszych, gdzie styl barokowy i rokoko zachwycały swoimi królewskimi zdobieniami. Niejedna osoba z chęcią czerpie też z klasycznych nurtów, wykorzystując w aranżacji swojego domu czy ogrodu elementy antyczne, jak choćby piękne rzeźby i popiersia.  

Stylizacje do dużych pomieszczeń

Stylizacje, w których pojawiają się antyki, często kojarzone są z dużymi, tradycyjnymi willami. Nic dziwnego, gdyż wiele antycznych mebli odznacza się sporym rozmiarem i nieco cięższym wyglądem. Duże pokoje sprzyjają ich ustawieniu w taki sposób, aby jednocześnie nie powodowały poczucia przytłoczenia.

Dlatego też, jeśli pragniesz wypełnić swój salon, sypialnię czy nawet cały dom antycznymi meblami, powinieneś zdecydować się na to, gdy masz pewność, iż będą się tam nie tylko swobodnie mieściły, ale jeszcze pozostawią sporo przestrzeni. Dzięki temu uzyskasz prawdziwie królewskie wnętrze, które zachwyci przepychem i elegancją, czerpiącymi z dawnych lat.

Z kolei jeśli przestrzeń w twoim domu nie jest tak duża, lepiej skoncentrować się na kilku drobniejszych dodatkach czy ozdobach i wykorzystać je w aranżacji, niż zapełniać cały pokój antykami. Dzięki temu odpowiednio dobrane do nowszych i lżejszych mebli będą się z nimi dobrze komponować, a jednocześnie nie sprawią zbyt ciężkiego wrażenia.

Antyki, czyli elegancja i uroda

Większość z nas docenia klasyczną sztukę oraz tradycyjne przedmioty użytkowe ze względu na ich niezwykły czar oraz urodę pełną przepychu. W dawnych czasach dekoracje często pokrywały nawet całe meble, co dziś doceniamy, oglądają między innymi intarsjowane blaty stołów czy eleganckie i bogate inkrustacje.

Z kolei w antycznych, greckich czy rzymskich posągach możemy odnaleźć idealną harmonię kształtów. Niewielu z nas potrafi przejść obok nich obojętnie, nie podziwiając ani przez chwilę ich oblicza czy wyrzeźbionego ciała. Co więcej, są nie tylko idealnie proporcjonalne i doskonale odwzorowane, ale też często przedstawiają słynne osoby lub mityczne postaci. Dzięki temu każdy miłośnik historii lub mitologii będzie mógł odnaleźć w nich wizerunki, do których czuje pewien sentyment.

Na koniec warto jeszcze dodać, że elegancja i uroda antyków wpływa bezpośrednio na odbiór otoczenia. Sprawia, że bardziej przyciąga ono uwagę i na pewno nie zostanie zapomniane. Jeśli więc chcesz się wyróżnić, to także dobry wybór dla ciebie.