Choinka - drzewko pełne znaczeń i symboli

Nawracając pogańskie ludy niemieckie, św. Bonifacy ściął potężny dąb uważany przez Germanów za święty. Upadające drzewo zniszczyło wszystkie rosnące obok klony, kasztany, jawory, jesiony i brzozy. Ocalała tylko mała jodełka. – Widzicie, ta mała jodełka jest potężniejsza od waszego dębu. I jest zawsze zielona, tak jak wieczny jest Bóg dający nam wieczne życie. Niech ona przypomina wam Chrystusa - zakończył kazanie misjonarz. Tyle mówi legenda. A jak było naprawdę? 

Pięknie przystrojona choinka wprowadza magię do wnętrz, fot. sophieallport.com

W wielu kulturach drzewa, zwłaszcza iglaste, są uważane za symbol życia, odradzania się, płodności i trwania (bo świerk nigdy nie gubi igieł). Tradycja choinek narodziła się w Alzacji, gdzie wstawiano drzewka i ubierano je ozdobami z papieru i jabłkami (było to nawiązanie do rajskiego drzewa). Wielkim orędownikiem tego zwyczaju był Marcin Luter, który zachęcał do spędzania świąt w domowym zaciszu. 

Choinka na złotym stojaku, fot. ellajames.co.uk

W dawnej Polsce drzewko zwane podłaźniczką było wieszane do góry nogami. W rogu izby stawiano też chochoła zwanego Diduchem - był to pierwszy ścięty podczas żniw snop pszenicy czy owsa.

Symbolika ozdób choinkowych ma swoje korzenie w tradycji ludowej, na przykład światełka wieszane na choince broniły dostępu złym mocom, a także miały strzec przed nieżyczliwym spojrzeniem (zły urok). Malowane na złoto orzechy miały przynieść dobrobyt i siłę. Dzwonki oznaczały dobre nowiny i radosne wydarzenia, a papierowe łańcuchy przypominały o tym, że wszędzie czai się grzech, który chce nas spętać i zniewolić. Ciekawą tradycję mają także ozdoby świąteczne w stylu skandynawskim

Pomysły na choinkę: drzewka z innych materiałów

Choinki tradycyjne, żywe, są z pewnością najładniejsze, mają nieziemski zapach i tworzą piękny nastrój. Powinny stanąć w centralnym punkcie salonu. Ale w innych pomieszczeniach też mogą być drzewka - nietypowe, mniejsze i designerskie. Szklane, metalowe, hand made albo papierowe.

Alternatywa dla tradycyjnej choinki to pomysłowa dekoracja, która pasuje do wnętrz w różnym stylu. Taką prostą choinkę można wykonać z drewna, fot. Loberon
Choinka ze stali nierdzewnej, fot. Loberon
Ażurowe choinki ze sznurka na tle choinek drewnianych, fot. Loberon
Taką pomysłową choinkę nie jest trudno zrobić - wystarczy drabina i kilka lampek, fot. lights4fun.co.uk

Szklane cudeńka na choince: jak powstały bombki?

Przyjmuje się, że pierwsze szklane bombki powstały w 1847 roku w miejscowości Lauscha w Niemczech, w górach Turyngii. Ich twórcą był Hans Greiner, pracownik lauschańskiej huty szkła, uważany współcześnie za ojca szklanych ozdób. W tym okresie choinki bożonarodzeniowe przystrajano przede wszystkim orzechami i owocami. Ale tym razem Hans Greiner nie mógł sobie pozwolić na takie dekoracje, więc drzewko ozdobił szklanymi kulami. 

fot. annabeljames.co.uk
Bombka przedstawiająca symbole Londynu, fot. shop.westminster-abbey.org
Trzy małe bombki Proust, wykonane ręcznie, zachwycają oryginalnym wzornictwem i kolorami, fot. Alessi, Fabryka Form

Szklane bombki trafiły najpierw do Wielkiej Brytanii, gdzie królowa Wiktoria osobiście doglądała przygotowania do świąt. London News opublikował w 1848 roku rycinę, która przedstawiała rodzinę królewską siedzącą wokół bogato udekorowanej choinki - w oczy rzucały się przede wszystkim szklane bombki.

Ciekawym trendem w ozdobach choinkowych są czarne bombki, Agata, agatameble.pl

Polska sprowadzała bombki z zagranicy, żeby już na początku XX wieku sama je produkować. Dzisiaj nasz kraj jest potentatem w produkcji ręcznie robionych i malowanych szklanych ozdób choinkowych. Szacuje się, że roczna produkcja wynosi nawet kilka milionów sztuk. Bombki eksportujemy na cały świat, w tym do Stanów Zjednoczonych, Japonii, Kanady i Wielkiej Brytanii, a nawet... do Nowej Zelandii czy RPA.

Ręcznie malowana bombka. Chaty ukazane w zimowym krajobrazie to typowy dla polskich bombek motyw, fot. chemix.pl
Folkowe motywy są bardzo modne w ozdobach choinkowych. Bombka we wzór kaszubski, fot. bombkarnia.pl
Bombka z motywem wycinanki łowickiej, Kogut ze złocistym ogonem, fot. bombkarnia.pl

Jak ubrać choinkę? Ogórek i żaba - tradycyjne bombki ze świata!

Bombki z Lauscha były początkowo bardzo proste - miały przede wszystkim kształt kul, a także jabłek, orzechów czy gwiazdek. Potem zaczęto tworzyć bardziej skomplikowane wzory i formy i dodawać różnorodne zdobienia. Szklane bombki były początkowo przezroczyste lub lekko przyciemniane, ale w drugiej połowie XIX wieku niemiecki chemik, Justus von Liebig, opracował technikę srebrzenia bombek od wewnątrz, co pozwalało tworzyć kolorowe modele.

fot. casa-carina.com.pl
Modne ozdoby choinkowe - gwiazdki, fot. dagmara.pl
Wykonana z dmuchanego szkła, ręcznie dekorowana bombka w oryginalny sposób przedstawia byka, który swoją aparycją nie przestraszy jednak nawet małego dzieciątka Jezus. Sterczące uszy i niewielkie rogi dodają mu animuszu, jednak mina jaką przybrał sprawiła, że i jemu pozwolono zajrzeć do szopki. Złote zwierzę... Bombkę zaprojektował dla marki Alessi Marcello Jori. Palle Presepe to kolekcja postaci i zwierząt obecnych w tradycyjnej szopce bożonarodzeniowej.
Bombka w kształcie bączka, fot. dagmara.pl

Dzisiaj od różnych kształtów bombek może się zakręcić w głowie. Na Ukrainie do ozdabiania choinki tradycyjnie używa się błyszczących pajęczyn. Według znanej opowieści ludowej pajęczyny w świąteczny poranek mogą zamienić się w złoto. Nie mają więc negatywnego znaczenia, lecz kojarzone są z dostatkiem i szczęściem. W Niemczech wśród bombek pojawia się ta w formie ogórka, a we Francji - żaby.

W Niemczech wśród wielu bombek nie może zabraknąć szklanego ogórka, fot. szklanyswiat.org

Jak ubrać choinkę? Modne zabawki w roli ozdób choinkowych

Rok temu na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie pojawiła się nietypowa iluminacja, tj. dekoracje retro. Wśród nich, przy kościele Św. Anny, znalazły się zabawki przedstawiające pajacyki wpisane w koła, które wyglądały jakby kręciły hula hop. Były to popularne zabawki na choinkę w latach PRL-u, ale choć minęły na szczęście te czasy, do dzisiaj wieszam je na swoim drzewku. 

Pajacyk, popularna zabawka choinkowa lat 60. XX wieku, fot. folkstar.pl
Bombka w stylu retro, fot. sklepludowy.pl

Zabawki na choinkę również mogą powalić na kolana swoją ilością. Oprócz tradycyjnych Mikołajów, bałwanków, szyszek i grzybków, są też zabawki z włóczki, papieru, materiału, wikliny, ceramiki czy takie, które przypominają pierniki.

Aniołek z włóczki na choinkę, fot. thebasketroom.com
Kiedyś były jadalne, dziś zawieszki-pierniczki są sztuczne, ale wciąż piękne, fot. Bloomingville
Piernikowe ozdoby choinkowe kochają wszyscy, fot. cukroweozdoby.pl
fot. annabeljames.co.uk
Zawieszki na choinkę w kształcie nart i łyżew, fot. bonami.pl
Ładnie udekorowana choinka podkreśli magię świąt, fot. Loberon
Bogactwo wzorów i kolorów świątecznych ozdób zapiera dech w piersiach, wśród modnych ozdób poszukajmy tych, które najpiękniej podkreślą styl naszego domu, fot. annabeljames.co.uk

Modne choinkowe ozdoby na talerzach

Choć bombki wyglądają najpiękniej na choince, wcale nie muszą na niej wisieć. Można zrobić z bombek śliczne dekoracje świąteczne, które zwrócą uwagę zebranych swoją oryginalnością. Połóżmy je w misce, którą ozdobimy gałązkami świerku, albo luzem na konsoli. Na przykład w stylu glamour musimy wybrać te najbardziej eleganckie, designerskie, świecące już z daleka. 

Stroik świąteczny z bombek, fot. casa-carina.com.pl
Z bombek można też wykonać stroiki świąteczne, fot. Loberon
fot. lights4fun.co.uk
Ozdoby choinkowe można też zawiesić na gałęziach tworząc piękne stroiki, fot. Loberon
Cieszmy się świętami jak dzieci i wprowadźmy nastrój do wnętrza domu, fot. Loberon
Kolor czerwony nie wychodzi z mody w ozdobach choinkowych, fot. Loberon

Bombki można również powiesić na framudze drzwi, u sufitu jak jemiołę albo na gałęzi. Resztę podpowie nam wyobraźnia, a dopełni nastrój Świąt Bożego Narodzenia. 

Autor
Jak ubrać choinkę? Modne ozdoby choinkowe 2024
Monika Utnik
Dziennikarka, wieloletnia redaktorka pism wnętrzarskich, absolwentka polonistyki i italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego, autorka książek dla dzieci. Zadebiutowała...