Pokój gościnny może służyć nie tylko gościom. Dodatkowe pomieszczenie z wygodnym miejscem do spania to komfort zarówno dla domownika jak i gościa podczas kilkudniowej wizyty. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać urządzając takie pomieszczenie i jak sprawić, by po wizycie było równie funkcjonalne.

Każda wizyta wiąże się z zaburzeniem codziennego życia domowników. Właśnie wtedy pokój gościnny okazuje się nieocenionym udogodnieniem. Warto wiedzieć jak go urządzić, by gościowi było w nim miło i wygodnie.

Meble w pokoju dla gościa

Podstawowym elementem wyposażenia powinno być obszerne łóżko, w którym będą się mogły wyspać dwie, a nawet trzy czy cztery osoby. Jeśli jednak pomieszczenie jest zbyt małe, łóżko można zastąpić rozkładaną kanapą ze schowkiem na pościel. Warto przy jej wyborze zwrócić uwagę, by rozkładała się szybko i wygodnie. Powinna być też tak dostosowana do rozmiarów wnętrza, by przy jej rozkładaniu nie trzeba było przemeblowywać całego pokoju.

Kolejnym ważnym elementem pokoju gościnnego jest szafa. Nie musi być duża, jednak warto by gość miał w niej do dyspozycji zarówno półki, jak i miejsce do powieszenia ubrań na wieszakach. Przed przyjazdem gościa należy umieścić w niej odpowiednią liczbę ręczników i dodatkowy komplet pościeli. Obok łóżka warto postawić szafkę nocną z lampką by można było położyć na niej podręczne drobiazgi. Jeżeli istnieją odpowiednie warunki, warto wyposażyć pokój w dodatkowy stolik z krzesłami, na którym będzie można postawić kubek z herbatą czy laptopa.

Aranżacja pokoju gościnnego
Fot. Dulux
Aranżacja pokoju gościnnego
Fot. Made For Bed
Pokój gościnny może mieć charakter tradycyjny lub bardziej nowoczesny.

Należy jednak pamiętać o tym, by na podłodze zostawić wystarczająco dużo miejsca na torbę lub walizkę, żeby nie potykać się o nią na każdym kroku. Przydatne będzie też duże lustro, umieszczone choćby na drzwiach szafy lub ścianie. Jeżeli dysponujemy większą kwotą pieniędzy, możemy zainwestować także np. w toaletkę z lustrem.

Wystrój: neutralny czy charakterystyczny

Pokój gościnny, powinien sprawiać wrażenie przytulnego, dlatego najczęściej ma neutralny wystrój. Z uwagi na to, że będzie on służyć różnym osobom, warto postawić na klasyczne dodatki, które przypadną do gustu każdemu. Nie należy też przesadzać z bibelotami. Na ścianach sprawdzą się więc uniwersalne kolory, a gustowne zasłony i rolety zapewnią gościowi prywatność.

Wszelkie odstępstwa od zasady neutralności powinny być starannie przemyślane. Jeśli zdecydujemy się urządzić pokój gościnny tematycznie (marynistyczny, kwiatowy, itp.) czy w jakimś konkretnym stylu (rustylalny, angielski, francuski, shabby chic), trzeba to zrobić wyraziście i konsekwentnie.

Charakter wnętrzu nadadzą odpowiednie poduszki, koce, rośliny cięte bądź doniczkowe. Ściany mogą ozdobić obrazki lub gustowny zegar naścienny. W pokoju można też umieścić telewizor lub radio.

Niezależnie od stylu, w jakim urządzimy pokój dla gościa, dobrze zapewnić co najmniej dwa źródła światła - górne oraz lampkę przy łóżku. 

Pokój gościnny - wystrój Pokój gościnny - wystrój
Choć twierdzi się, że pokój gościnny powinien mieć neutralny charakter, coraz więcej osób decyduje się na nadanie mu żywszej kolorystyki. Fot. Nobiles

Gość w mieszkaniu - rozwiązania na małej przestrzeni

Choć pokój gościnny dużo łatwiej wygospodarować w domu, nawet w małym mieszkaniu można wygodnie przenocować gościa. Nawet w dwupokojowym lokum, gdzie jeden z pokoi to sypialnia, a drugi to salon, przemyślany dobór mebli pozwoli stworzyć dodatkowe miejsce do spania. Kluczowe w tym wypadku będą meble wypoczynkowe z funkcją spania. Bardzo dobrze sprawdzają się wyposażone w pufy, podgłówki czy poduchy, rozkładane narożniki i rożnego typu kanapy i fotele. Duży wybór w sklepach pozwala na idealne dopasowanie ich do wnętrza. Dostępne są zarówno niewielkie fotele, po rozłożeniu tworzące miejsce do spania dla jednej osoby, jak i bardziej obszerne kanapy, przeznaczone nawet dla trzech osób.

Nie tylko dla gościa

Pokój gościny jest z założenia pomieszczeniem użytkowanym od czasu do czasu, więc by nie sprawiał wrażenia straconej przestrzeni, pod nieobecność gości można nadać mu dodatkową funkcję. Stolik z krzesłami zastąpiony biurkiem i fotelem zamieni pokój gościnny w gabinet.

Kanapa w pokoju dla gościa Gościnna łazienka
W niedużym mieszkaniu jako miejsce do spania dla gości sprawdzi się rozkładana sofa. Fot. Nobiles Jeżeli w domu jest osobna łazienka dla gościa, zadbajmy o to, by znalazły się w niej m.in. czyste ręczniki, mydło, papier toaletowy. Fot. Koło