Początek nowego roku to doskonała okazja, by zastanowić się, jakie będą wnętrza powstające w najbliższych miesiącach. W końcu nowe trendy mówią wiele o naszych potrzebach i oczekiwaniach. Jakie one są, gdy patrzymy na 2022 rok?
- Miniony rok był w końcu czasem, gdy mogliśmy wrócić na targi. Oczywiście czołowe marki wnętrzarskie na bieżąco śledzą, co się dzieje na rynku i analizują oczekiwania klientów, jednak to spotkanie na targach zawsze jest wyjątkową okazją do weryfikacji swoich obserwacji - podkreśla Katarzyna Drabik, ekspertka marki Komandor. - Przez ostatnie lata szukaliśmy pomysłów na nowe wnętrza, a czas pandemii tylko ten proces przyspieszył. Nic dziwnego - zrodziły się nowe potrzeby. W wielu wypadkach bardzo trwałe. Dom stał się jeszcze bardziej istotną przestrzenią: miejscem pracy i nauki, a w większym stopniu też relaksu i powrotu do zdrowia. W firmie Komandor od 30 lat obserwujemy i kształtujemy to, jak zmieniają się nasze wnętrza. Pracujemy na ponad 44 rynkach na całym świecie - to daje nam olbrzymią dawkę inspiracji i świadomość tego, jak ewoluują nasze gusta i potrzeby - podkreśla ekspertka.
Na podstawie tych obserwacji eksperci marki Komandor wyłonili pięć głównych trendów, które będą nadawały charakter domowym przestrzeniom w najbliższych miesiącach. Choć są różnorodne, to mają też dwie wspólne cechy. Z jednej strony subtelność i czułość w łączeniu materiałów oraz surowców dostrzegalna jest nawet w najbardziej "drapieżnych" stylizacjach. Po drugie: wszystkie trendy są też bardzo syntetyczne. To odpowiedź na szerokie spektrum pomysłów na wnętrza, jakie pojawiły się w ostatnich latach. W domowej przestrzeni chcemy więcej ładu, jednorodności i wykorzystania możliwości, które odkrywaliśmy w ostatnim czasie. Trendy Natural Neutrality, Modern Classic, Soft Lofty, Dark Elegance oraz Chromatic Modernism właśnie to oferują.
Natural Neutrality
Lata dominacji w polskich wnętrzach stylu skandynawskiego, wzorów natury oraz lokalnej odmiany minimalizmu pokazały, jak trwale inspirujące były to zjawiska. One nie znikają, ale z każdym rokiem zyskują nowe oblicze. Nadal chętnie będziemy stawiać na proste formy, naturalny charakter materiałów i niezbyt intensywne barwy. Sięganie po takie rozwiązania pozwala nam uzupełnić już istniejące aranżacje wnętrz. W przypadku dużych rodzin, ale też zapracowanych i aktywnych osób, trend Natural Neutrality daje wytchnienie i spokój. Jakże potrzebne w tych czasach!
Modern Classic
Nowoczesna klasyka to nurt aranżacji wnętrz dla tych, którzy cenią elegancję, ale niekoniecznie odnajdują się w nowoczesnych, industrialnych stylizacjach. Białe elementy i drewniane powierzchnie uzupełniamy kamieniem i metalem. Pełnią one rolę sztukaterii. Modern Classic czerpie ze stylu skandynawskiego, ale wzbogaca go o subtelne detale i dekoracje. Niezwykle istotna jest geometria poszczególnych elementów - przestrzeń ma raczej regularne formy, bazujące na prostokątach, kwadratach czy okręgach. Matematyczną precyzję przełamują rzeźbione wstawki, dobrej jakości meble i tkaniny, artystyczne dodatki.
Soft Loft
Czasami potrzebujemy, by nasza domowa przestrzeń miała swój własny, wyrazisty charakter. By była cichym bohaterem naszej codzienności - nawet jeśli nie gra pierwszoplanowej roli. Soft Loft to trend dla tych, którzy poszukują autentyczności i cenią to, co przyniosła współczesność. Beton, cegła i metal są tu kluczowe. W odróżnieniu od pierwotnego stylu loftowego zostają jednak ocieplone zielenią, tkaninami albo drewnem. Drewno zresztą pojawia się tu głównie w ciemnej, prawie wypalonej odmianie. Postindustrialna surowość wnętrza i jego przestronność zostaje przełamana miękkimi, obszernymi meblami tapicerowanymi. Z kolei meble na wymiar do zabudowy rozlokowane są punktowo - zamiast zakrywania całych ścian, zajmują wnęki i kąty. Często są to konstrukcje otwarte albo rozbite na moduły połączone ze sobą w kreatywny, praktyczny sposób.
Dark Elegance
Poszukiwacze wyrafinowanej elegancji oraz bardziej klimatycznych stylizacji pokochają ten trend. Dark Elegance to odpowiedź na dominacje jasnych, neutralnych przestrzeni. Jednorodne, ciemne powierzchnie zabudów (ewentualnie z lekkimi elementami dekoracyjnymi w postaci faktur bądź żyłek na kamieniu) zestawiamy z okazałymi, rozległymi meblami tapicerowanymi w mocnych, żywych kolorach i z dobrej jakości dywanami. Ważnym aspektem jest szkło na blacie stołu, frontach gablot i w lampach oraz stal - element mebli bądź dekoracji. Wnętrza z trendu Dark Elegance cechuje nie tylko przyciemniona paleta barw. Tutaj każdy element jest na swoim miejscu, a cała przestrzeń to solidna i pewna swojej mocy aranżacja.
Chromatic Modernism
Le Courbusier byłby zachwycony! Modernizm mimo upływu lat nadal wraca do naszych wnętrz. Nawet jeśli stał się już lekkim vintage, to działa znakomicie. W ostatnich latach odbyliśmy podróż przez dekady. Po modzie na retro i na powojenny design, odkryliśmy piękno wzornictwa z międzywojnia. Jak te wszystkie inspiracje (zwykle barwne, subtelnie dekoracyjne, elegancko zmatowiałe) połączyć? Odpowiedzią jest trend Chromatic Modernism. Wnętrza w tym stylu odważnie korzystają z kolorów i barw o bardzo zróżnicowanej palecie. Dobrze zbilansowane kompozycje pastelowych kolorów połączonych z drewnem, tworzą naprawdę ekscytujące aranżacje. Dodajemy do tego wiele pomysłowych patentów, jeśli idzie o zabudowę meblową - z charakterystycznym dla modernizmu uporządkowaniem i pragmatycznością.
Więcej informacji na: www.komandor.pl