Stworzenie odpowiednich warunków w domu oraz wprowadzenie kilku ważnych nawyków w naszym życiu może mieć istotny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i energię życiową.
Po pierwsze - zadbaj o dostęp do światła dziennego i świeżego powietrza
Dzięki odpowiedniemu dostępowi do światła słonecznego w naszych domach będziemy mieli lepszy nastrój i energię do działania. Jego brak lub ograniczony dostęp może powodować zaburzenia snu, stres, otyłość, zmęczenie i chorobę afektywną sezonową (SAD)1. Światło słoneczne jest naturalnym antydepresantem. Co więcej - dużo światła słonecznego w domu zwiększa zdolność koncentracji i wydolność przy pracach wymagających skupienia i uwagi. Ponadto dobre doświetlenie światłem naturalnym korzystnie wpływa na narządu wzroku, a promienie UV działają oczyszczająco ograniczając rozwój bakterii, wirusów i grzybów w pomieszczeniach.
Pamiętajmy również o regularnym wietrzeniu mieszkania, dzięki temu przywrócimy prawidłowe proporcje tlenu i dwutlenku węgla oraz zmniejszamy stężenie czynników biologicznych, czyli wirusów, bakterii, grzybów, alergenów. Człowiek wykonuje 22 tysiące oddechów dziennie, dlatego tak ważny jest dostęp do świeżego powietrza2. Aby uzyskać optymalną jakość powietrza wewnątrz pomieszczenia, należy wietrzyć je 2-4 razy dziennie, a nawet częściej. Wietrzenie pomieszczeń poprzez okna jest skuteczne i odpowiednie w wielu przypadkach: rano, po wstaniu z łóżka, w trakcie gotowania, po wzięciu prysznica, w trakcie i po sprzątaniu, w trakcie suszenia prania wewnątrz pomieszczenia, po południu, po powrocie do domu, przed snem.
Po drugie - postaw na komfort termiczny
Odpowiednia temperatura pomieszczeń stanowi kolejny istotny czynnik oddziałujący na nasze zdrowie. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska temperatura nie sprzyja zdrowiu, zwłaszcza jeśli towarzyszy im niska wilgotność powietrza. Przy temperaturze powyżej 21oC bardziej wysychają śluzówki dróg oddechowych, co powoduje zmniejszenie odporności miejscowej i narażenie na infekcje wirusowe oraz bakteryjne. Wysychają również spojówki oczu. Dodatkowo przy wysokiej temperaturze pogarsza się koncentracja i zdolności umysłowe, pojawia się nadmiar pocenie i ryzyko zaburzeń elektrolitowych, a w konsekwencji zaburzeń rytmu pracy serca. Niskie temperatury, powodują wychłodzenie organizmu, szczególne niekorzystne dla małych dzieci i osób starszych.
Aby zapewnić komfort termiczny ważne jest zróżnicowanie temperatury w zależności od funkcji pomieszczenia, ok. 19oC w sypialni, ok. 25oC w łazience, ok. 21oC w pokoju dziennym3.
Po trzecie - pamiętaj o dobrych warunkach do snu
Dobre warunki do snu, w tym szczególnie - jakość powietrza (warto wietrzyć pokój przed snem), odpowiednia temperatura w sypialni, brak hałasu, korzystanie z przesłon na okna - wpływają na nasze zdrowie, poziom energii i podatność na infekcje. Sen ma również wpływ na naszą pracę.
Wiele osób decyduje się na aranżację sypialni na poddaszu. Dlatego warto postawić na okna dachowe VELUX, które zagwarantują zarówno odpowiedni dostęp do światła dziennego, świeżego powietrza, kontaktu z naturą, jak i cieszę.
"Dobrze dobrane okna dachowe powinny, poza dostarczaniem światła, także zapewniać dobrą izolację akustyczną i chronić przed hałasem z zewnątrz. Wówczas dobrym wyborem będą np. okna dachowe VELUX z pakietem wyciszania deszczu, które obniża poziom hałasu powodowanego przez deszcz o Rw 7dB w porównaniu ze standardowym oknem dachowym VELUX, co dla ludzkiego ucha jest obniżeniem hałasu o połowę. Pamiętajmy, że również rolety mogą pozwolić nam poczuć efekt wyciszenia" - mówi Monika Kupska-Kupis, główny architekt VELUX Polska.
Po czwarte - żyj w zgodzie z naturą
Agnieszka Cegielska, promotorka zdrowego stylu życia, zwraca uwagę na to, że każdego dnia mamy wybór, czy sięgniemy o poranku po telefon emitujący światło niebieskie czy podejdziemy do okna i obudzi nas i nasz mózg naturalne światło, co jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia.
"Pierwsze 30 min o poranku nastraja nas na cały dzień, starajmy się kierować nasze kroki w stronę okna ze światłem, ale pamiętajmy też o naszych myślach. Starajmy się myśleć o tym co dobrego może nas spotkać danego dnia. Bądźmy dla siebie światłem" - mówi Agnieszka Cegielska.
Pamiętajmy również, że przestrzeń w domu, w której, możemy pobyć ze sobą, poczytać, poćwiczyć, usłyszeć siebie, swoje myśli, posłuchać w dźwięki natury, albo wręcz przeciwnie pobyć w ciszy - może stać się najbardziej niezwykłą oazą dla naszego organizmu.
"Jestem wdzięczna za nasze domowe poddasze, gdzie mam przede wszystkim książki, rośliny, sprzęt do ćwiczeń i okna dachowe VELUX, przez które dociera do mnie światło i dźwięki natury. W obecnych przebodźcowanych czasach śpiew ptaków, szum drzew, wygrywające kojące dźwięki krople deszczu - są dla nas najpiękniejszą muzyką, przy której można odpocząć. Czas, który sobie codziennie podarujesz w otoczeniu natury, światła dziennego, świeżego powietrza, czy płynącej energii z prostej aktywności fizycznej - to inwestycja w Twoje zdrowie. Dbaj o siebie naturalnie" - radzi Agnieszka Cegielska.
Po piąte - wprowadź proste ćwiczenia do codziennego rytuału
We współczesnym świecie jesteśmy bombardowani zewsząd ogromną ilością informacji, które próbuje pomieścić nasz umysł. Listy zadań, które się nie kończą, media społecznościowe, które pochłaniają bardzo dużo naszego czasu, energii i uważności, przemęczenie, pośpiech i bardzo duża ilość stresu w naszym życiu, sprawiają, że potrzebujemy momentów zatrzymania się i podarowania sobie porcji świadomej pracy z ciałem oraz oddechem, aby odbudowywać nasze zasoby.
"Zaledwie parę minut świadomych ćwiczeń oddechowych, które w jodze nazywamy pranayamą - przynosi fantastyczne korzyści dla naszego zdrowia i może prowadzić do koherencji serca i umysłu oraz ukojenia dla układu nerwowego. Dlatego oddech oraz aktywność fizyczna wspaniale pomagają nam w sytuacjach stresowych, których wszyscy doświadczamy" - wyjaśnia Daria Zaradkiewicz, joginka.
"Nasze ciało jest stworzone do ruchu, dlatego każda forma aktywności fizycznej, która nam służy - będzie profilaktyką zdrowia! Jako nauczycielka jogi, zachęcam aby wprowadzać do naszego codziennego życia każdą formę ćwiczeń, które będą w zgodzie z nami. To mogą być zarówno ćwiczenia w formie sesji jogi lub innych zajęć, ale również proste sekwencje, które każdy z nas może wykonać o dowolnej porze dnia, w domu lub w pracy. Najważniejsze abyśmy potrafili dopasować ćwiczenia respektując wszelkie ograniczenia w ciele - tak aby były dla nas bezpieczne oraz aby wybrana przez nas forma ruchu kojarzyła nam się pozytywnie - dzięki temu również umysł, który często potrafi nas sabotować - będzie się uczył, że dana forma aktywności dostarcza nam radości i endorfin" - dodaje Daria Zaradkiewicz.
A dodatkowo, kiedy do naszego wnętrza zaprosimy również naturę - np. otwierając okno dachowe VELUX, wpuszczając świeże powietrze i uzdrawiające dla nas częstotliwości dźwięków natury - jesteśmy w stanie zadbać o nasz dobrostan i nasze wnętrze całościowo, czerpiąc z chwili dla siebie maksymalne korzyści.
Wisienka na torcie od VELUX - playlista z dźwiękami natury
Dla tych, którzy korzystają z uspokajających ścieżek dźwiękowych, VELUX stworzył specjalną playlistę, rejestrując relaksujące dźwięki natury m.in. szelest liści, odgłosy ptaków, deszczu, słyszane przez okna dachowe VELUX. Te naturalne dźwięki mogą służyć do regeneracji psychicznej, czy poprawy snu. W ich towarzystwie można pomedytować, poczytać książkę, wziąć kąpiel, czy też skupić się na nauce lub pracy.
Dbając o te 5 kluczowych elementów zapewnimy sobie doskonałe warunki dla naszego dobrego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Postawmy na metodę małych kroków!
_____________
1,2,3 Barometr Zdrowych Domów (I edycja) – cykliczny raport Grupy VELUX https://www.velux.pl/inspiracje/zdrowe-domy