Kiedy słońce zaczyna poważnie traktować swe wiosenne obowiązki, ogrodowy wypoczynek kusi i nęci. Spragnieni ciepła i światła szukamy sobie miłego miejsca do relaksu. Najlepiej ustawiając gdzieś w zacisznym miejscu stół z krzesłami i wygodny leżak do leniuchowania z książką w ręku. To jednak ostatni element sezonowych przygotowań. Bo zacząć trzeba od przygotowania terenu.
Nawierzchnia tarasu powinna być stabilna, łatwa i niekłopotliwa w pielęgnacji, bezpieczna, także po deszczu. Niegdyś w powszechnym użyciu były płytki ceramiczne. Jednak nawet te mrozoodporne nie są całkowicie niewrażliwe na naprzemienne mrozy i roztopy. Obecnie w modzie są wykończenia ze specjalnych tarasowych desek o ryglowanej (nacinanej) powierzchni. Najczęściej wykonane z egzotycznego drewna, odpornego na wilgoć i promienie słoneczne. Nie jest jednak polecane tam, gdzie taras chroni zadaszenie - w zacienionych miejscach długo i wolno wysycha.
Od kilku sezonów popularnością cieszą się pozbawione tej wady deski kompozytowe. Są mieszanką drewna i tworzyw sztucznych, dzięki czemu powierzchnia tarasowej podłogi będzie mniej wrażliwa na wilgoć. Układa się je podobnie jak deski - mocując do poprzecznych łat.
Materiałem niemal całkowicie niewrażliwym na warunki atmosferyczne jest natomiast kostka - wykonana z betonu lub granitu. Nie straszny jej ni mróz, ni lód ani też ostre słońce. Nie wymaga uciążliwej pielęgnacji - wystarczy ją zmywać co jakiś czas myjką ciśnieniową.
Kostkę układa się na przygotowanej podbudowie z piasku i drobnych kamieni. Przyda się nie tylko do wykończenia tarasu - można nią wyłożyć także ogrodowe ścieżki i podjazd.
Zanim kupisz
- Zastanów się, czy powierzchnia tarasu ma być wykończona w jednolitym stylu, co ogrodowe ścieżki i podjazdy.