Do posprzątania w samochodzie czy w odległej części domu musielibyśmy użyć przedłużaczy lub… odkurzacza akumulatorowego. Najczęściej taki odkurzacz kojarzy nam się z małym urządzeniem, przydatnym tylko do posprzątania na stole czy w bagażniku w samochodzie. Są oczywiście i takie - wyposażone w niewielkie silniki i akumulatory o małej pojemności, wystarczające na około 30 minut pracy.

NaviBot, odkurzacz automatyczny workowy (poj. 0,6 l), filtr HEPA, 6 trybów czyszczenia, czas ładowania 2 godz., czas pracy 90 min., czujniki: antykolizyjny, obecności przeszkód, krawędzi, kurzu, rozpoznające kształt i wielkość pomieszczenia. SAMSUNG, cena 1499 zł Hom-Bot, odkurzacz automatyczny workowy (poj. 0,8 l) filtr HEPA, kamera, nakładka z mopem, czas ładowania 2,5 godz., czas pracy ok. 90 min., czujniki: antykolizyjny, obecności przeszkód i kurzu, rozpoznające kształt i wielkość pomieszczenia. LG, cena ok. 2400 zł

W sprzedaży znajdziemy jednak także odkurzacze akumulatorowe, które pozwalają posprzątać całe mieszkanie bez konieczności ładowania baterii. Zwykle wyglądem przypominają modele pionowe i mają odłączaną jednostkę centralną (przyda się do odkurzenia trudnodostępnych kątów). Ich minusem jest dość długi czas ładowania baterii - zwykle zajmuje to kilka godzin.

Colombina XLF 1600 NBP, moc 1600W, szczotka elektryczna, bezworkowa (poj. 2 l), filtr HEPA,
uchwyt do podnoszenia szczotki. DE’LONGHI, cena 399 zł
LC 500C, froterka elektryczna, moc 900W, 5 stopni filtracji, komplet 3 szczotek do polerowania i woskowania, zasięg 5,3 metra. DE’LONGHI, cena 599 zł F 38PQ, froterka elektryczna o mocy 800 W, 2 stopnie filtracji, worki papierowe, trzy komplety tarcz froterujących, podświetlenie frontu, zasięg pracy 5.5 m. HOOVER,
cena 520 zł
Szczotka elektryczna Colombina o zasięgu pracy 7 metrów, z wbudowanym filtrem HEPA, DE’LONGHI, 459 zł

Najnowocześniejszą odmianą odkurzaczy akumulatorowych są modele automatyczne. Nie dość, że są niezależne od zasilania sieciowego, to na dodatek w ogóle nie potrzebują... naszego udziału w sprzątaniu. Samoczynnie odkurzą podłogi, dopasowując moc silnika do stopnia jej zabrudzenia. A po zakończeniu prac, lub gdy akumulatory wymagają naładowania, samodzielnie wrócą do stacji dokującej.