Jedne z najmłodszych urządzeń wśród sprzętów AGD - myjki do okien - całkowicie odmieniły jedna z najbardziej uciążliwych prac domowych. Zobacz przegląd dostępnych modeli. Porównujemy myjki elektryczne marek Karcher, Vileda, Leifheit i Hoover.

Mało kto już pamięta, jak się prało, gdy nie było pralek automatycznych. Balia, tara, wyżymaczka, gotowanie bielizny w wielkim kotle...toż pranie było prawdziwym wydarzeniem! Do dziś w wielu domach podobnym wydarzeniem jest mycie okien. Nic dziwnego, bo jeśli mamy ich wiele, to czyszczenie i polerowanie zajmuje mnóstwo czasu.

Elektryczna myjka do okien

Na szczęście producenci sprzętu AGD stworzyli urządzenie, które - bez przesady - zrewolucjonizowało mycie okien podobnie jak pralka automatyczna pranie, przenosząc je z kategorii "wielkie sprzątanie" do "bieżące porządki". Mowa o elektrycznej myjce do okien, nazywanej czasem odkurzaczem do okien.

To niepozorne urządzenie to tak naprawdę połączenie gumowej ściągaczki do wody z akumulatorowym odkurzaczem. Wystarczy spryskać szybę płynem i umyć ściereczką lub załączoną w zestawie myjką ze spryskiwaczem. Sama myjka-odkurzacz służy do zebrania brudnej wody z szyby, oszczędzając nam żmudnego polerowania, by pozbyć się nieestetycznych zacieków. To kapitalnie ułatwia pracę, bo nic nie ścieka na parapet, a na dodatek nie ma znaczenia, czy ściągamy wodę z góry do dołu, czy z dołu do góry a nawet na boki. Zacieki nie powstają, a szyba od razu lśni czystością.

Jak działa myjka do okien?

Myjką do okien wyczyścimy szyby tak szybko i prosto, że bez problemu włączymy to w rutynowe sprzątanie. Nie trzeba już bowiem ściągać wszystkiego z parapetów, zdejmować firan i zasłon. Na tym jednak nie koniec dobrych wieści. Myjka ułatwi nam nie tylko mycie okien, lecz także wszystkich innych szklanych powierzchni w domu, takich jak lustra, witryny, kabiny prysznicowe czy blat szklanego stolika. Znakomicie nadaje się również do mycia płytek ściennych. Umycie całej ściany w kuchni czy łazience zajmie dosłownie kilka minut!

Myjka do okien - Karcher, Vileda, Hoover czy Leifheit? - Ranking

Na rynku dostępnych są myjki do okien kilku producentów. Oto przegląd 4 najbardziej popularnych modeli:

model Vileda Windomatic Leifheit Window Vacuum Karcher WV 5 Premium Hoover Jive JWC 60B6
  Hoover Jive JWC 60B6
szerokość ściągaczki 270 mm 280 mm 280 mm i 170 mm 280 mm i 170 mm
pojemność zbiornika 100 ml b.d. 100 ml 100 ml
akumulator litowo-jonowy 3,6 V litowo-jonowy 3,7 V litowo-jonowy 6 V
czas pracy 40 min (80-120 m²) 30 min 35 min (105 m²) 25 min
w zestawie myjka ze spryskiwaczem, ładowarka sieciowa ładowarka sieciowa bateria, wymienna ściągaczka, ładowarka, myjka z mikrofibry ze spryskiwaczem, środek czyszczący (20 ml) wymienna ściągaczka, ładowarka sieciowa, myjka ze spryskiwaczem, środek myjący
dodatkowe funkcje automatyczna regulacja kąta ściągaczki (15°), pojemnik na wodę można myć w zmywarce ssanie uruchamia się automatycznie przy kontakcie z czyszczoną powierzchnią, możliwość zamontowania na drążku Click System wymienny akumulator, wskaźnik LED naładowania baterii, ssawka z regulowanym dystansem od krawędzi szyby  
masa 630 g b.d. 700 g 1100 g
cena 179 zł 182 zł 349 zł 249 zł