Jak łączyć kolor ścian, drzwi i parapetów?

Dzień dobry, proszę o poradę. Jak się dobiera kolor podłogi, drzwi, okien, parapetów...? Wiem że kto co lubi, ale żeby za dużo nie namieszać... Mam dużą przestrzeń, okna kolor orzech, parapety najprawdopodobniej tez (na dniach kupuje), podłogę chce szara i drzwi białe. Będzie to współgrać? Jak potem ściany pomalować.. ? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź.

Porada projektanta:

Pani Klaudio,

połączenie szarości, bieli i drewna jest jak najbardziej uniwersalne i na czasie. Jednak jeżeli podłoga już jest szara, ściany pozostawiłabym w neutralnej bieli i wtedy dodatkami dopełniła wnętrze, albo ociepliła beżem.
 
Salon w szarości
Fot. www.panddiependaele.be
Nie znam układu mieszkania, ale też często efektowne jest pomalowanie jednej ściany na bardziej intensywny kolor np. granat, zieleń, turkus, albo wykończenie jej ciekawą tapetą - tu już zależnie od preferencji.
 
Salon w szarości i bieli
Fot. Cersanit
Poza tym sprawdzić się może również drewno lub płytka z czerwonej cegły na ścianie - bardziej w stylu industrialnym lub rustykalnym. Załączam kilka przykładów - zachęcam do poszukiwania inspiracji. Jeżeli ma Pani więcej pytań lub chce kontynuować projekt z architektem wnętrz proszę o kontakt sikora.projekty@gmail.com
 
Salon szary z drewnem
Fot. Emil Ceramica