Jak odnowić dom "kostkę"?

Proszę o przedstawienie wizji kolorystycznych domu. Myślałem nad kolorem szarym bądź nad ciemnym morskim, ale blachodachówka jest czerwona a schody ciemne piaskowe. Chciałbym żeby to wszystko ze sobą spasowało. Dziękuję i pozdrawiam.
Dom przed metamorfozą
Dom przed metamorfozą

Porada projektanta:

Panie Marianie,

obecnie dokonuje się wielu efektownych renowacji popularnych domów "kostek" - zachęcam do poszukania inspiracji.

Dm kostka po renowacji
Projekt: Mia Architekci

Ze swojej strony chciałabym zasugerować zachowanie stonowanej kolorystyki, na przykład wspomnianej przez Pana szarości, może elementów bieli i detali w czerni. Można też pomyśleć o dodaniu drewna jako materiału dekoracyjnego. Oczywiście nie musi być to deska drewniana, ale jej wierna imitacja.

Dom kostka po renowacji
Projekt: Paweł Lis Architekt

Jednak przed podjęciem jakichkolwiek decyzji warto poszukać dokumentu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i upewnić się, czy nie ma tam określonej kolorystyki czy materiałów na elewacji. Ważne jest również wpisanie się w otoczenie i dopasowanie do klimatu regionu w jakim Pan mieszka.

Dom kostka po renowacji
Projekt: PL Architekci

Przy okazji takiego remontu warto rozważyć dodatkowe możliwości, które mogą nadać budynkowi zupełnie nową jakość np. taras, przeszklenie od strony salonu lub nowoczesna forma daszku nad wejściem. Znalezione przeze mnie przykłady są dosyć odważne, ale może pomogą Panu spojrzeć na dom z innej perspektywy. 

Dom kostka po renowacji
Projekt: RBA Pracownia Projektowa