Atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnego mopa są mopy parowe. Dzięki zastosowaniu gorącej pary wodnej znakomicie oczyszczają powierzchnie z kurzu i bakterii oraz alergenów. Takie rozwiązanie pozwala na ograniczenie zużycia środków chemicznych stosowanych do czyszczenia dywanów oraz mycia podłóg.

Kiedy sprawdzi się mop parowy?

Często samo odkurzenie nie wystarczy i podłogę trzeba umyć. Wtedy bardzo wygodnym rozwiązaniem jest mop parowy. W porównaniu do tradycyjnego mopa sprzątanie z jego pomocą jest czystą przyjemnością - możemy zapomnieć o płukaniu i wyciskaniu, a potem suszeniu mopa - po zakończeniu sprzątania nakładkę z mikrofibry po prostu upierzemy w pralce. Nie będziemy też taszczyć wiadra z wodą, ani długo czekać, aż podłoga wyschnie, bo mop parowy zmoczy ją w niewielkim stopniu. Także ilość zużytej wody będzie bez porównania mniejsza. Na tym nie koniec - do mycia podłogi nie będą nam potrzebne żadne środki chemiczne, które mogą podrażniać skórę, oczy, drogi oddechowe i powodować alergie.

Jak działa mop parowy?

mopie parowym znajduje się zbiorniczek na wodę, która jest pompowana na grzałkę. Gdy zostaje doprowadzona do wrzenia, z mopa wydostaje się gorąca para. Mopy parowe skutecznie czyszczą płytki i fugi. Dzięki odpowiednim końcówkom można też używać ich do czyszczenia dywanów i tapicerki. 

Parownica SC 4 KÄRCHER Urządzenie SSNV 1400 - 2w1 to odkurzacz bezworkowy oraz mop parowy Hoover
Parownica SC 4 do czyszczenia podłóg, okien, luster i armatury łazienkowej bez użycia detergentów, czas podgrzewania 4 minuty, w zestawie rury przedłużające, komplet dysz parowych i ściereczki frotte, zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem, KÄRCHER, 979 zł Urządzenie SSNV 1400 - 2 w 1 to odkurzacz bezworkowy oraz mop parowy, pojemnik na wodę o pojemności 0,7 l, gotowy do pracy po 30 sekundach od uruchomienia, 0,5 l wody wystarcza na 20 minut pracy, wyposażony w 2 mopy do czyszczenia podłogi, po nałożeniu specjalnej nakładki można nim odkurzać dywany, HOOVER, 649 zł

Mop parowy - jaki wybrać?

Niektóre mopy parowe są tak zbudowane, że "serce" urządzenia można wyjąć i używać jako czyścika parowego do mycia np. okien, czy sprzątania w kuchni lub łazience. Znakomicie sprawdza się zwłaszcza do usuwania brudu z trudno dostępnych zakamarków.

Wybierając mop parowy, warto wiec zwrócić uwagę na liczbę i rodzaj końcówek, ale także takie rzeczy jak długość kabla czy wielkość zbiorniczka na wodę (300 ml wody wystarcza na ok. 10-15 minut czyszczenia). Zastanówmy się więc, jak będziemy go używać. Jeśli ma służyć przede wszystkim do szybkiego przecierania na bieżąco podłogi w najbardziej narażonych na zabrudzenie miejscach, najporęczniejszy będzie bezprzewodowy. Podobnie, jeśli mamy do mycia schody. Z kolei do regularnego mycia podłóg w dużym domu wybierzmy mop z długim przewodem i jak największym zbiorniczkiem na wodę.

Mop parowy Vileda idealny do płytek Mop parowy Vileda
Mop parowy Vileda, idealny do płytek, paneli, podłóg drewnianych i dywanów, wkład 3D z wysokiej jakości mikrofibry o doskonałych właściwościach czyszczących, który można prać w pralce, dociera do trudno dostępnych miejsc, pojemność zbiornika 400 ml, gotowy do pracy po 15 sekundach, VILEDA, 349 zł 

Aby uniknąć niemiłych niespodzianek, sprawdźmy, jak jest z dostępnością i kosztem zakupu dodatkowych nakładek - te, które są w komplecie prędzej czy później się zużyją, a jeśli sprzątamy często i większe powierzchnie, warto ich mieć przynajmniej kilka, żeby wymieniać, a nie prać w czasie sprzątania. Rozpiętość cen jest spora - od 10 do ok. 20 zł za sztukę.

Jak większość urządzeń, które pracują z wodą, mop parowy trzeba czasem odkamienić. Warto przed zakupem sprawdzić, jak się to robi w wybranym przez nas modelu. Niektóre mopy parowe po odkamienieniu wymagają wymiany filtra (inaczej urządzenie ulegnie awarii!), bądźmy więc na to przygotowani.