Patrząc na nowoczesne grzejniki dekoracyjne, czasem trudno od razu zorientować się, że mamy do czynienia z elementami instalacji centralnego ogrzewania.

Grzejniki długo postrzegane były jako przedmioty wyłącznie użytkowe, a w ich wyglądzie niewiele się zmieniało. Jednak wraz z rozwojem nowych technologii i wzrostem zapotrzebowania na dobry design, projektanci zaczęli podchodzić coraz bardziej ambitnie do tworzenia nowych form.

Wydaje się, że grzejniki dekoracyjne służą przede wszystkim do ozdoby, a ich podstawowa funkcja schodzi na dalszy plan. Nic dziwnego - te najdroższe często zaprojektowane są przez znanych designerów, którzy nie mogą sobie pozwolić na przeciętność.

Grzejnik Zero Otto Lab Grzejnik Heatwave Jaga Grzejnik Scudi Lab
Zero Otto wykonany z aluminium lakierowanego w różnych kolorach, dostępny w wersji poziomej i pionowej, pma wbudowany pojemnik na substancje zapachowe, Antrax, LAB, od 11000 zł Heatwave w kształcie kunsztownego ściennego ornamentu, jest wykonany z syntetycznego betonu. Poszczególne moduły można ze sobą łączyć (maksymalnie 6 modułów), projekt: Jaga i Joris Laarman, JAGA, od 7000 zł Scudi to grzejnik składający się z trzech modułów, występuje w wersji pionowej i poziomej, dostępny także z grzałką elektryczną, Antrax,
LAB, ok. 12000 zł

Grzejnik z nazwiskiem

Najbardziej niezwykłe grzejniki powstają dla znanych marek, takich jak Tubes Radiatori. Ta włoska firma zaprosiła do współpracy wszechstronny duet Roberto i Ludovikę Palomba, w efekcie czego powstały niezwykłe stojące grzejniki Milano, przypominające elementy linii wysokiego napięcia.

Z kolei marka Runtal z portfolio grupy Zehnder zrealizowała pomysł francuskiego projektanta i architekta - Christiana Ghiona - i w ten sposób zapewniła sobie prestiżową nagrodę Red Dot Award. Jury doceniło walory estetyczne grzejnika Splash, który przypomina urzekające dzieło sztuki. Splash, zawieszony na ścianie, staje się trójwymiarowym obrazem. Jego forma odwzorowuje rozchodzące się na wodzie fale.

Przedmiot ten jest piękny, wprowadza do wnętrza harmonię i spokój. No i oczywiście je ogrzewa. Na miano dzieł sztuki zasługują grzejniki francuskiej firmy Cinier. To prawdziwe płaskorzeźby i obrazy, które tworzy Michel Cinier ze swoją córką Johanne Cinier - malarką. Każdy jest ręcznie rzeźbiony, malowany i zdobiony oraz podpisany nazwiskiem artysty.

Grzejnik Origine Cinier Grzejnik Runtal Puzzle TechnikaDesign.pl Cienki grzejnik Runtal Folio TechnikaDesign.pl
Origine ręcznie zdobiony, z kamienia Olycale, malowany i patynowany. Kamień Olycale emituje ciepło, które nie wysusza powietrza i jest przyjazne dla ludzi,
CINIER, ok. 12000 zł
Runtal Puzzle - grzejnik z poziomych paneli dekoracyjnych zamocowanych na rurach z chromowanej stali lub lakierowanego proszkowo tytanu. Na panelach można pisać kredą, TECHNIKADESIGN.PL, od 9200 zł Wyjątkowo cienki grzejnik Runtal Folio (ma tylko 16 mm grubości) o lekkiej, delikatnie taliowanej formie, płyta może być pokryta anodowanym i barwionym aluminium lub naturalnym fornirem, TECHNIKADESIGN.PL, od 5100 zł

Niekonwencjonalne materiały

Producenci grzejników sięgają nie tylko po nowe formy, ale także po nowe materiały, zdolne zastąpić tradycyjną stal i aluminium. Modele firmy Cinier mają prosty kształt płyty, niemniej jednak są z niezwykłego materiału - Olycale - powstającego ze zmielonego kamienia, wydobywanego w Pirenejach. Miedziane rury rozprowadzające wodę są zatopione w kamiennej płycie lub schowane za nią.

Kamienne grzejniki emitują bardzo przyjemne ciepło, z większym udziałem radiacji niż konwekcji. Również - wspomniana wyżej - firma Runtal sięgnęła po corian® - materiał niestosowany wcześniej do wytwarzania takich urządzeń, obecnie natomiast modny i niezwykle rozpowszechniony.

W grzejniku Puzzle płyty z corianu® są umieszczone w metalowych ramach. Panele występują w rozmaitych kolorach, a dodatkowo można na nich pisać kredą. Z kolei firma Caleido postanowiła wykorzystać akryl, z którego wykonała "koszulki" dla stalowego grzejnika. Całą kolekcję takich kolorowych ażurowych koszulek wykreował dla marki projektant James Di Marco.

Grzejnik Inventio INSTAL-PROJEKT Grzejnik Soho Kalmar Niski grzejnik Minis Vasco
Inventio z grupy Elegante Design z dekoracyjnym ekranem grzewczym, w dwóch wersjach: nadrukowanej (dwa wzory) lub lakierowanej. Do wyboru 12 rozmiarów i 37 kolorów.
INSTAL-PROJEKT, 3398 zł
Soho to grzejnik zaprojektowany przez duet Roberto i Ludovikę Palomba, dostępny w wersji pionowej i poziomej, chromowany lub lakierowany, KALMAR, ok. 2560 zł Niski grzejnik Minis do pomieszczeń, w których okna lub witryny wypełniają większość zewnętrznych ścian, dostępny w szerokiej palecie kolorów, VASCO, od ok. 1520 zł

Jeszcze bardziej użyteczne

Grzejniki dekoracyjne maja też dodatkowe funkcje - pomagają w przechowywaniu rzeczy, oświetlaniu i osiągnięciu dobrego klimatu w pomieszczeniu. Firma Caleido ma na swoim koncie nie tylko "ubranka" dla tych urządzeń, ale także świetlistą "szatę". Akryl został podświetlony diodami LED i nałożony na stalowy panel grzejny. W ten sposób powstał model Shine, który dyskretnie oświetla pomieszczenie i tworzy niesamowite efekty wizualne (przyda się nocą w ciemnej łazience!).

Inna, znana z ciekawych konceptów, firma - Antrax - zaskoczyła wszystkich projektem o nazwie Zero. Obiekt po pierwsze ma efektowną formę ciastka z dziurką, a po drugie - skrywa niespodziankę. W górnej części ulokowano zasobnik na esencje zapachowe, dlatego wraz z ciepłem w pomieszczeniu rozchodzi się przyjemny zapach.

Płaski panel grzejnika Tinos Purmo Kolorowy modułowy grzejnik Tubus Instal-Projekt Grzejnik Runtal CX TechnikaDesign.pl Grzejnik Kubik Kalmar
Płaski panel grzejnika Tinos jest zintegrowany z osłonami bocznymi. Nowoczesne wzornictwo, dostępny w wersji z jednym lub dwoma panelami grzewczymi, PURMO, ok. 1750 zł Kolorowy modułowy grzejnik Tubus, jego wielkość można regulować liczbą modułów, jest też możliwość wyboru wysokości. W ofercie 37 kolorów, INSTAL-PROJEKT, od 166 zł/moduł Runtal CX to elegancki, nisko grzejnik konwektorowy z lamelami spawanymi laserowo, co daje bardzo dobrą cyrkulację powietrza i ciepła, TECHNIKADESIGN.PL, od 850 zł Kubik wykonany z profili o boku 15 mm, dostępny w wersji poziomej lub pionowej, pojedynczej lub podwójnej, KALMAR, od ok. 1420 zł

"Zero" to dzieło bardzo znanego projektanta - Francesco Lucchese. Choć producenci przyzwyczaili nas do tego, że grzejniki łazienkowe służą też do wieszania ręczników, to niektórzy funkcję tę realizują w sposób niecodzienny. Firma Ad-hoc, we współpracy ze znanym designerem - Stefano Ragaini - stworzyła grzejnik "Skap", który ma postać... regału z otwartymi półkami. Wykonany jest z drewna dębowego i stali, która jednocześnie stanowi element grzejny.

Przykłady łączenia dobrego designu z dodatkowymi funkcjami można mnożyć. Wciąż powstają nowe niezwykłe urządzenia. Kto wie, czym jeszcze nas zaskoczą...

Zanim kupisz

  • Poza kształtem, kolorem i rozmiarem grzejnika, zwróć uwagę na jego moc. W przybliżeniu przyjmuje się, że w dobrze izolowanych budynkach potrzeba 80-110 W na każdy metr kwadratowy pomieszczenia. W łazience więcej, bo około 120 W.
  • Do obliczenia przybliżonej mocy grzejnika przydaje się prosty wzór - powierzchnia pomieszczenia w metrach kwadratowych x 100 W. Np. do pokoju w powierzchni 20 m² i wysokości 2.6 m wystarczy grzejnik o mocy ok. 2000 W.
  • Przed kupnem grzejnika należy skonsultować się z instalatorem, bowiem nasze obliczenia muszą być potwierdzone przez fachowca. Ważny jest też sposób podłączenia grzejnika do instalacji.