Przedpokój, jeśli jest dobrze zaaranżowany, na co dzień staje się niemal niewidzialny. Przebywamy w nim chwilkę, zanim wyjdziemy z domu. Ale witamy też gości, którzy przyszli do nas z wizytą. Oto kilka prostych rozwiązań by przedpokój był naszą wizytówką i funkcjonalną przestrzenią przyjazną wszystkim domownikom.

Aranżując przedpokój, staramy się wypełnić go małymi pomocnikami - dbamy o to by znalazły się w nim przemyślane schowki na drobiazgi, buty, wieszak na płaszcz, czy lustro. Dobieramy materiały wykończeniowe, tak by były łatwe w codziennej pielęgnacji. Nawet mały przedpokój niesie ze sobą wiele możliwości aranżacyjnych, wystarczy zastosować kilka sprawdzonych patentów.

Meble do wymagających pomieszczeń

Przedpokój często pełni rolę podręcznego schowka, dlatego wykorzystywane tam meble powinny być pojemne, a zarazem niezbyt duże. Ważny jest także materiał, z jakiego są wykonane. Pomyśl, ile razy szafka jest obijana, gdy wprowadzasz do mieszkania rower albo wnosisz ciężkie torby z zakupami. Dlatego meble w przedpokoju powinny być wytrzymałe i stabilne, często stanowią bowiem dla nas punkt podparcia albo siedzisko.

Dobrym rozwiązaniem w nieustawnych i wąskich pomieszczeniach (a to cechy prawie każdego przedpokoju) są meble, które możemy samodzielnie konfigurować i zmieniać.

Warto korzystać z rozwiązań takich jak system mebli Balance marki VOX. Tworzenie własnego mebla jest bardzo proste: wystarczy wybrać półkę z cokołem: dużą lub małą. Ustawić na niej co najmniej dwie skrzynki i nałożyć kolejną półkę.

Poszczególne elementy składa się bez użycia wkrętów czy śrub, liczba poziomów, które możemy w ten sposób skonstruować, jest uzależniona od naszych potrzeb. Dzięki organizerom poszczególne skrzynki podzielimy na mniejsze schowki - bo przecież porządek na małej przestrzeni jest na wagę złota.

Wytrzymała podłoga to podstawa

Każdy nasz powrót do domu to test wytrzymałości dla podłogi. Zimą i jesienią nanosimy błoto, śnieg i wodę. Latem piasek - zwłaszcza po wakacyjnym powrocie z plaży. Dlatego podłoga w tym wnętrzu powinna mieć odpowiednią klasę ścieralności - jeśli decydujemy się na panele, to na te o parametrach AC4 lub AC5.

Trwałość jest tym bardziej kluczowa, jeśli mamy w domu czworonożnego przyjacielaPrzedpokój to często jego ulubione miejsce - tu czeka na nas, gdy chce wyjść na zewnątrz, tu lubi się bawić, często też pomieszkuje.

Trwałym rozwiązaniem, odpornym na zadrapania, wgniecenia czy działanie wody są podłogi winylowe. To produkt, który przez lata będzie wyglądać jak nowy, a wymaga niewiele uwagi i konserwacji. Nie musimy myśleć też o klasach ścieralności - wytrzymałość jest cechą stałą podłóg winylowych, a to za zasługą wielowarstwowej struktury materiału.

Podłoże z tego materiału jest łatwe w utrzymaniu czystości (nie przyciąga kurzu i ma właściwości antyalergiczne), a zarazem oferuje szeroki wybór wykończeń. Przykładowo, kolekcja Vittera od marki VOX to aż 16 wariantów podłogi, także tych odwzorowujących drewno lub beton.

Winyl na podłodze docenią wszyscy, którym zależy na spokoju. Są nie tylko ciepłe w dotyku, ale też niezwykłe ciche. Wygłuszające właściwości materiału sprawiają, że nawet drepczący w nocy w korytarzu pies nie obudzi nas stukaniem pazurów.

Jaki wzór na ścianę?

Wybór materiału na ściany w przedpokoju to kolejne wyzwanie. Jak zachować ich nieskazitelny wygląd, gdy woda rozbryzguje się z rozkładanych parasolek, a dzieci rysują je tornistrami biegnąc po lekcjach do swojego pokoju?

Tapety dają szeroki wybór wzorów, ale nie są wytrzymałe. Płytki ceramiczne? Je trudno uszkodzić czy trwale ubrudzić, ale nie uzyskamy efektu ciepłego i przytulnego wnętrza.

Nic dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się panele ścienne wykonane z mieszanki polimerów i minerałów. Są bardzo wytrzymałe, a dzięki technologii nadruku cyfrowego oferują szeroką gamę wzorów. Niestraszne im nawet kocie drapanie i ocieranie się o ściany. Przykładem takiego rozwiązania jest system ścienny Kerradeco od VOX, który pozwala na efektowną metamorfozę przedpokoju.

Bogata paleta kolorów i wzorów stwarza olbrzymie możliwości aranżacyjne. A jeśli nie chcemy pokrywać panelami całego wnętrza, warto ułożyć je tylko na fragmencie ściany - świetnie sprawdzą się jako tło dla wieszaka na ubrania czy rower. Dodadzą wnętrzu oryginalnego charakteru, ale nie zdominują go.

Małe inspiracje, duża wygoda

Listwy to nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne wykończenie podłogi w korytarzu. Maskują dylatacje, ułatwiają sprzątanie i podkreślają estetykę pomieszczenia. Mogą tez ukryć kable, które nie powinny znajdować się na wierzchu, zwłaszcza gdy mamy w domu czworonożnego przyjaciela.

W przedpokoju sprawdzi się listwa Estilo marki VOX, która jest bardzo trwała, radzi sobie z nierównościami ścian i nie nasiąka wodą. Ale co najważniejsze: każdy z 7 kształtów wyposażony jest w komorę na kable. Możemy je wymieniać i dokładać bez konieczności demontażu całej listwy.

Personalizowane drzwi

W poszukiwaniu praktycznych rozwiązań do aranżacji przedpokoju często nie doceniamy potencjału elementu wyposażenia, jakim są drzwi. Ich powierzchnię można praktycznie wykorzystać, czego przykładem są drzwi Smart od VOX. Ten model posiada specjalne mufy na których można przymocować różne akcesoria - od filcowych organizerów, przez lustro, po relingi z haczykami czy kalendarz.

Każdy z domowników może dostosować drzwi do swoich potrzeb, a dzięki tym funkcjonalnym akcesoriom, klucze do domu, czapkę, czy smycz dla naszego zwierzaka, będziemy mieć zawsze pod ręką.