Kominki to urządzenia, o których marzy wielu właścicieli gospodarstw domowych. Obecność kominka w konstrukcji domu uwzględnia się już na etapie wykonywania planu. Do wyboru znajdziesz zarówno kominki klasyczne, jak i ich nowoczesne formy, dedykowane do rozmaitych aranżacji. Poniżej udzielamy kilku podpowiedzi dla osób początkujących w temacie. Dowiesz się - jak wybrać moc kominka, jak wygląda jego konstrukcja oraz czym można palić w kominku.

Kominek w twoim domu - dla komfortowego i przyjemnego mieszkania

Kominki tworzą bardzo rozbudowaną gamę produktów, wśród których znajdziesz rozmaite wersje różniące się sposobem wykonania, użytą technologią, materiałami oraz innymi parametrami. Do najważniejszych należy jednak moc kominka, która powinna zostać dopasowana do potrzeb grzewczych danego budynku i jego mieszkańców.

Wybierając moc kominka, należy kierować się rozmiarem budynku. Nie należy wybierać kominków o zbyt małej, ani zbyt dużej mocy grzewczej. Dlaczego? W obu przypadkach nie będą one pracować należycie. Kominki zbyt słabe nie dadzą sobie rady z ogrzaniem wszystkich pomieszczeń. Kominki zbyt mocne będą natomiast trudne w kontrolowaniu ilości wytwarzanego ciepła.

Kominki najczęściej wykonują specjalne firmy specjalizujące się w tej usłudze. Warto wybierać kontrahentów doświadczonych, którzy oferują zarówno możliwość wykonania, jak i montażu kominka. Nie należy też przesadnie oszczędzać na wyborze firmy - użycie taniej technologii może być niebezpieczne w przypadku tak poważnego żywiołu, jakim jest ogień.

Ogrzewanie za pomocą kominka - zalety, korzyści i najważniejsze zasady

Kominek jest skutecznym źródłem energii cieplnej, którą można wykorzystać do zagrzania pomieszczeń mieszkalnych. Co nie mniej ważne, ogrzewanie kominkowe nie nadwyręży twoich wydatków. W porównaniu do innych sposobów wytwarzania energii cieplnej, jest to rozwiązanie stosunkowo tanie oraz niezwykle elastyczne.

W kominku pali się najczęściej drewnem lub zrębkami drewnianymi. Nie jest to jednak jedynie rozwiązanie dedykowane do kominków. Wiele osób sięga także po pellet, ekogroszek lub brykiet drzewny. Są to paliwa ekologiczne, wydajne oraz łatwo dostępne - możesz zaopatrzyć się w nie zarówno w internecie, jak i w stacjonarnych składach opałów.

Warto dodać, że kominki są urządzeniami trwałymi, solidnymi i wytrzymałymi. Są także mało awaryjne oraz nie wymagają zbyt częstego czyszczenia. Wystarczy, że będziesz regularnie usuwał osadzający się popiół oraz czyścił szybę, by móc cieszyć się atrakcyjnym widokiem ciepłego płomienia.

Umiejscowienie kominka jest zadaniem kluczowym. Najczęściej, wyznacza się dla niego miejsce odległe od mebli, które mógłby niepotrzebnie nagrzewać (stwarzając dodatkowo zagrożenie pożarem). Zazwyczaj, wybór pada na salon lub jadalnię - czyli pomieszczenia, w których domownicy często spędzają czas.