Mycie okien nie posiada zbyt wielu fanów. Często wynika to z poczucia wykonywania syzyfowej pracy. Nie dość, że trzeba się porządnie namachać, to jeszcze efekt bywa zniszczony przez pozostawione smugi. Co zatem zrobić, by pozbyć się nieestetycznych śladów? Wystarczy zapoznać się z kilkoma trikami, które uczynią ten obowiązek lekkim, łatwym i przyjemnym.

Najlepsza pora na mycie okien

Przygotowując się do mycia okien, warto wybrać najbardziej do tego odpowiednią porę. Idealny moment to pogodny dzień, nie za gorący ani niemroźny. Godzina też ma znaczenie. Najlepsza to taka, gdy nie padają bezpośrednio na szyby promienie słoneczne.

Jeśli nasze okna wychodzą na stronę zachodnią, myjemy okna do godziny 15:00, a gdy na wschód - zabieramy się do szorowania po południu. Okna południowe zaleca się myć po godzinie 16:00, a te na północy nadają się do mycia o każdej porze dnia. Zapobiega to zbyt szybkiemu wysychaniu wody, a przez to nie tworzą się niechciane smugi.  

Przygotowanie do działania

Najpierw należy przygotować sobie pole do działania. W tym celu trzeba zdjąć firanki, zasłony i odsunąć rolety. Kolejny etap to oczyszczenie przestrzeni dookoła szyb, czyli parapetów i ram okiennych. Drewniane i aluminiowe okna najlepiej myć ciepłą wodą z niewielką ilością płynu do mycia naczyń.

Powinno się unikać środków na bazie amoniaku i rozpuszczalników oraz ostrych szczotek, które mogą zarysować powierzchnie. Ramy drewniane dobrze jest zabezpieczyć po umyciu środkiem ochronnym. Okna PCV podobnie wymagają delikatnych zabiegów, dlatego nie poleca się do użycia druciaka ani szczotki.

Dopasowany sprzęt do mycia okien

Idealnie czyste szyby osiągniemy, posiadając odpowiedni sprzęt. Ściereczka z mikrofibry sprawdzi się doskonale. Jest wyjątkowo chłonna i bardzo dobrze zbiera wodę z powierzchni szyby. Użycie jej zapobiega zarysowaniom oraz powstawaniu smug. Inną opcją jest zbieranie wody przy pomocy ściągaczki do szyb. Ten sprzęt gwarantuje szybkie i wygodne zebranie wody. Istnieje wiele opcji ściągaczek, klasyczne, parowe oraz z myjącą gąbką.

Po każdych przeciągnięciu ściągaczka po szybie należy ją wytrzeć z wody i brudu. Ściągaczka to również świetny patent na utrzymanie czystszych szyb w kabinie prysznicowej. Jeśli po każdym prysznicu będziemy zbierali wodę takim urządzeniem, na naszej kabinie długo nie osadzi się kamień. Aby mieć wygodny dostęp do wody podczas mycia okien dobrze przygotować sobie wiadro, miskę albo głęboką kuwetę

Jak dobrze umyć okna - domowe tricki

Nie tylko profesjonalny sprzęt i markowe środki czyszczące zagwarantują idealnie czyste szyby. Domowe tricki od pokoleń zdają egzamin na te najbardziej skuteczne. Warto wypróbować mieszankę wody z octem w proporcji 4:1. Podobnie skuteczne jest połączenie przegotowanej, ciepłej wody z mydłem w płynie, niewielką ilością alkoholu i gliceryny.

Przy wycieraniu i polerowaniu szyb sprawdzą się także papierowe ręczniki, pieluszki tetrowe, szare gazety, a nawet rajstopy. Jak widać, różnorodność sposobów mycia okien jest bardzo duża. Pozostaje tylko zabrać się do działania, po czym cieszyć pięknymi widokami za oknem. Bez smug!