Warto wiedzieć, że odkurzacz piorący może posiadać również opcje odkurzania na sucho oraz umycia podłogi, czyli jest sprzętem wielofunkcyjnym. Jeśli nie jesteśmy pewni, jakie funkcje oferuje konkretny model, warto zapytać sprzedawcy, ponieważ niektóre odkurzacze piorące służą wyłącznie do czyszczenia na mokro.

Z zewnątrz odkurzacz piorący wyglądem przypomina tradycyjny model, jest jednak większy. Odpowiedzialna jest za to zawartość odkurzacza, czyli dwa zbiorniki - jeden na czystą wodę z detergentem, drugi na wodę brudną. Model piorący wytwarza pianę, która zostaje naniesiona na czyszczoną powierzchnię, a następnie zassana razem z zabrudzeniami.  

Czy warto kupić odkurzacz piorący?

Odpowiadając na to pytanie, warto zastanowić się, czy odkurzacz piorący jest nam potrzebny. Odkurzacz piorący sprawdzi się, kiedy:

  • wychowujemy dzieci, które potrafią nieźle nabrudzić rozlanym sokiem, czekoladą, czy wytrąconą z dłoni miską z kaszką,
  • posiadamy zwierzęta domowe, czyli psa, kota lub inne pupile, pozostawiające specyficzny zapach na tapicerowanych meblach i dywanach,
  • borykamy się z alergią na roztocza, z którymi odkurzacz piorący radzi sobie doskonale, nie wznosząc w powietrze drobnego pyłu,
  • cenimy sobie dbałość o finanse, ponieważ koszty usług, również czyszczenia tapicerki, co rusz zaskakują nas coraz wyższymi kwotami,
  • lubimy nienaganną czystość i często zlecamy czyszczenie mebli i dywanów,
  • użytkujemy samochód, w którym należy cyklicznie wyprać tapicerkę, szczególnie jeśli w samochodzie przewozimy dzieci, zwierzęta lub palimy papierosy, pozostawiające nieprzyjemny zapach.

Wady i zalety odkurzacza piorącego

Jak każde urządzenie, również odkurzacz piorący ma wady i zalety. Do zalet zaliczamy uniwersalność, skuteczność działania, oszczędność czasu i pieniędzy, które wydalibyśmy cyklicznie na zatrudnienie firmy zajmującej się czyszczeniem na mokro. Jeśli kupimy model wielozadaniowy, korzystamy również z funkcji tradycyjnego odkurzacza.

Zaletą jest również łatwość użytkowania i dołączony zestaw akcesoriów oraz końcówek do odkurzacza. Znajdziemy wśród nich komplet ssawek do szczelin i trudno dostępnych miejsc, ssawkę samochodową z welurem, ssawki z włosiem oraz turboszczotkę wzmacniającą siłę ssania. Często w zestawie otrzymujemy również dedykowany detergent, dzięki czemu nie musimy od razu szukać odpowiedniego specyfiku w sklepie.

Do najczęściej wymienianych wad odkurzacza piorącego możemy zaliczyć cenę wyższą niż w przypadku tradycyjnego odkurzacza, oraz konieczność odpowiedniej konserwacji, czyli umycia urządzenia po każdym użyciu. Należy liczyć się również z tym, że odkurzacz piorący jest z reguły głośniejszy, niż tradycyjny oraz znacznie większy i cięższy.

Jaki odkurzacz piorący kupić?

Najlepiej taki, który charakteryzuje się parametrami dostosowanymi do użytkowania. Oznacza to, że jeśli sprzątamy dużą powierzchnię wymagającą częstego czyszczenia i dodatkowo wyposażoną w sporą ilość mebli tapicerowanych oraz grube gęste dywany, możemy pokusić się nawet o model przemysłowy. Z reguły wystarczają jednak urządzenia przeznaczone do użytku domowego. Poniżej zestaw parametrów, na które należy zwrócić uwagę, kupując odkurzacz piorący do mieszkania.

Moc silnika 

Moc silnika bezpośrednio przekłada się na wydajność urządzenia. Do cyklicznej i niezbyt wymagającej pielęgnacji mieszkań w zupełności wystarcza urządzenie o mocy 1200-1500 W. W przypadku bardziej wymagających powierzchni i gęstych grubych dywanów lepiej zakupić odkurzacz piorący o mocy silnika 2000 W. Moc ssania - najlepiej sprawdzi się urządzenie z regulacją mocy, którą sami dostosujemy do czyszczonej powierzchni i intensywności zabrudzeń.

Funkcje

Warto wybrać model wielozadaniowy, którym będziemy mogli odkurzyć mieszkanie na sucho, umyć podłogi, zebrać rozlaną ciecz oraz oczywiście wyprać tapicerki i dywany. Cyfrowy panel sterowania ułatwi sterowanie urządzeniem, a stabilne solidne kółka zapewnią wygodne użytkowanie odkurzacza.

Pojemność zbiorników

Im większa pojemność zbiorników, tym większą powierzchnię wyczyścimy bez wymiany wody. Pamiętajmy jednak o tym, że im większe zbiorniki, tym większe będzie urządzenie. Ważne jest, aby odkurzacz umożliwiał łatwe opróżnianie zbiorników i ich czyszczenie.

System filtracji

Warto postawić na dobry system filtracji, który wyłapie najdrobniejsze cząsteczki z powietrza, w tym pyłki, roztocza i alergeny. Wysoką skutecznością charakteryzują się filtry HEPA.

Poziom hałasu

Ważne, aby odkurzacz piorący nie był uciążliwy dla sąsiadów i domowników. Optymalny poziom hałasu emitowany przez urządzenie powinien wynosić maksymalnie 65 decybeli.

Akcesoria

Dodatkowe wyposażenie zawsze wzbogaca wartości użytkowe urządzenia i pozwala dostosować jego pracę do aktualnych potrzeb. Idealnie, jeśli w wyposażeniu odkurzacza znajdą się ssawki z różnymi końcówkami, szczotki obrotowe z włosiem i bez włosia, turboszczotka. Niektóre modele odkurzaczy piorących wyposażone są w praktyczny schowek na akcesoria.

Cena 

Nie dajmy się nabrać na tanie modele no-name. Z reguły mają niską moc oraz siłę ssania i nie za dobrze radzą sobie z mocnymi zabrudzeniami. Lepiej zdecydować się na znaną markę również dlatego, że nie będzie problemu z zakupem części zapasowych i akcesoriów.

Co można wyczyścić odkurzaczem piorącym?

Odkurzaczem piorącym, w zależności od modelu, możemy odkurzyć podłogę na sucho, umyć podłogę oraz wyprać dywan albo tapicerkę znajdującą się na kanapie, fotelu albo w samochodzie. Pamiętajmy jednak, że niektóre odkurzacze piorące charakteryzują się pracą wyłącznie na mokro, dlatego przed zakupem warto dokładnie sprawdzić parametry.

Odkurzacz piorący o dużej mocy bez trudu poradzi sobie z uporczywymi i zaschniętymi zabrudzeniami. Co więcej, bez konieczności wcześniejszego odplamiania skutecznie usunie również stare zabrudzenia i tłuste plamy. Co jeszcze możemy wyczyścić odkurzaczem piorącym? Usuniemy z każdej powierzchni sierść, okruchy, zaschnięte błoto i wszelkie pyły, nawilżając przy tym powietrze i usuwając z niego kurz.

Autor
Czy warto zainwestować w odkurzacz piorący? Wady i zalety tego rozwiązania
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...