Siłownia w domu - ile m2?
Na domową siłownię można przeznaczyć nawet niewielkie pomieszczenie, należy jednak pamiętać o tym, że najważniejsza jest swoboda ruchów. Przyjmuje się, że minimalne wymiary pomieszczenia przeznaczonego na siłownię w domu to 2,5 m x 3 m, ale przed podjęciem decyzji o metrażu, warto zastanowić się nad ilością i specyfiką sprzętu, który znajdzie się w siłowni. Tak mały metraż umożliwi ćwiczenie na podstawowym sprzęcie takim, jak ławeczka, hantle, skakanka i niewielki stepper.
Jeśli w siłowni ma znaleźć miejsce bardziej zaawansowany sprzęt, to i jej metraż powinien być większy. Pomieszczenie o powierzchni 20 m2 pozwoli na swobodną aranżację profesjonalnej domowej siłowni i optymalne rozmieszczenie wszystkich urządzeń.
Gdzie urządzić domową siłownię?
Idealnym miejscem na domową siłownię jest najniższa kondygnacja domu. Powodem jest fakt, że profesjonalny sprzęt treningowy może ważyć naprawdę sporo i mógłby nadmiernie obciążyć strop. Dobrym pomysłem jest zaadaptowanie na ten cel piwnicy bądź sutereny, jednak kwestią kluczową jest ich dobra wentylacja i oświetlenie.
To miejsca, w których z powodzeniem można korzystać z dużego metrażu, nieograniczonego nadmiernie przegrodami i zaaranżować je zgodnie z własną wizją. Być może uda się tuż przy siłowni umiejscowić strefę wellness, wyposażoną w prysznic, wannę wolnostojącą, jacuzzi lub saunę, co pozwoli po treningu zregenerować zmęczone mięśnie.
W przypadku braku piwnicy lub sutereny, na siłownię możemy zagospodarować dowolne pomieszczenie w domu, garaż albo strych, pamiętając jednak o jego odpowiednim metrażu, umożliwiającym swobodne wykonywanie ćwiczeń, wentylacji, oświetleniu i kwestii bezpieczeństwa związanej z obciążeniem podłoża.
Co na podłogę w domowej siłowni?
Wybierając podłogę do siłowni w domu, należy mieć na względzie parametry takie jak bezpieczeństwo i ochrona przed urazami, żywotność, funkcjonalność oraz higiena. Podłoga powinna również być antypoślizgowa, stabilna, ograniczać hałas i niwelować wibracje.
Najlepiej sprawdzają się okładziny, stosowane również w obiektach komercyjnych, czyli gumowe maty. Do dyspozycji mamy uniwersalne gumowe maty w rolce, idealne pod urządzenia typu fitness, gumowe maty puzzle do niewielkich pomieszczeń i maty do martwego ciągu, które są najgrubsze i przeznaczone do największych ciężarów.
Siłownia w domu - co na ścianę?
Ćwiczenie w domowej siłowni generuje hałas i nie da się tego uniknąć, dlatego tak ważne jest zadbanie o właściwe wygłuszenie ścian i sufitu. Nawet jeśli domownicy podczas projektowania miejsca do ćwiczeń zapewniają, że hałas nie będzie im przeszkadzał, z pewnością z czasem zacznie ich denerwować dźwięk kroków na bieżni, skakania na skakance, czy opuszczania sztangi na podłogę. Dbając o ich dobre samopoczucie, warto zaizolować akustycznie pomieszczenie, czyli maksymalnie je wytłumić. W tym celu można wykorzystać do obłożenia ścian od wewnątrz, następujące produkty:
• maty i płyty wygłuszające (również samoprzylepne),
• pianka akustyczna,
• korek,
• panele binarne,
• filc akustyczny,
• panele tapicerowane.
Siłownia w domu - sprzęt
To, na jaki sprzęt się zdecydujemy, uzależnione jest od rodzaju ćwiczeń, które chcemy wykonywać i ostatecznie efektu, który zamierzamy osiągnąć. Tak naprawdę domowa siłownia powinna umożliwić wykonywanie ćwiczeń na każdą partię ciała i wykonanie treningu cardio. Najpopularniejsze, uniwersalne przyrządy i urządzenia, stosowane w siłowniach domowych to:
• ławeczka i zestawy do ćwiczeń ze sztangą oraz hantle,
• rowerek stacjonarny, stepper, orbitrek, bieżnia,
• piłka gimnastyczna lub do pilatesu,
• taśmy TRX,
• skakanka,
• drabinka i drążek do podciągów,
• poręcze wielofunkcyjne,
• domowy atlas,
• worek treningowy,
• wioślarz magnetyczny.
Co jest potrzebne do domowej siłowni?
Oprócz zakupu sprzętu do ćwiczeń warto zainwestować również w kilka sprawdzonych rozwiązań. Dobrym pomysłem jest montaż dużego lustra na jednej ze ścian, co umożliwi weryfikację poprawności wykonywanych ćwiczeń. Przyda się również organizer, półka lub regał na ręczniki, napój, telefon i inne podręczne przedmioty. Na ścianie warto zawiesić zegar, aby prawidłowo odmierzać długość serii ćwiczeń. Haki, wieszaki i półki pozwolą na bezpieczne przechowywanie mniejszych przyrządów.
Nie zapominajmy o sprzęcie audio, aby ten męczący czas umilić sobie ulubioną muzyką. W profesjonalnych siłowniach komercyjnych klienci chwalą sobie zamontowane w sali telewizory, więc jeśli takie doświadczenie nam odpowiada, nic nie stoi na przeszkodzie, aby ćwiczyć i jednocześnie oglądać interesujący program, film lub serial w osobistej domowej siłowni.
Tania domowa siłownia
Czy domowa siłownia może być tania? Może. Na pewno nie należy oszczędzać na bezpieczeństwie. Związane jest to z montażem antypoślizgowej nawierzchni oraz zapewnieniu bardzo dobrzej wentylacji i oświetlenia. Nie oszczędzajmy również na sprzętach. Zamiast przyrządów wątpliwej jakości, lepiej zakupić sprawdzony certyfikowany sprzęt.
Na czym możemy oszczędzić, aranżując domową siłownię? Na zastąpieniu drogich urządzeń tańszymi zamiennikami. Przykładowo do treningu cardio zamiast drogiej bieżni, możemy wykorzystać tańszy orbitrek, rowerek stacjonarny lub stepper. Wyposażając dodatkowo domową siłownię w ławkę do ćwiczeń, hantle z regulacją obciążenia, gumy TRX, piłkę gimnastyczną, skakankę, twister, drążek do podciągania się, Bosu i drabinkę ścienną, za około 3.000 zł stworzymy uniwersalny zestaw przyrządów, przeznaczonych do ćwiczeń w domowej siłowni.