Oczywiście na rynku jest mnóstwo firm, które zajmują się czyszczeniem dywanów profesjonalnie i z pewnością zrobią to dokładnie. Zwykle jednak takie czyszczenie nie należy do najtańszych, warto więc poznać domowe alternatywy i nie wydawać niepotrzebnie pieniędzy.

Czyszczenie dywanu kojarzy nam się zwykle z dużą ilością pracy. Zanim przystąpimy do pracy, trzeba dywan porządnie wytrzepać. Następnie musimy zabezpieczyć parkiet przed wodą, która mogłaby spowodować jego zniszczenie. Po zakończonej pracy, dywan musi jeszcze długo wysychać. Idealnie by było gdyby wysychał na zewnątrz na słońcu, ale niestety nie zawsze mamy takie możliwości. Sprawia to, że cała operacja trwa zdecydowanie zbyt długo. Na szczęście istnieje alternatywa do klasycznego prania z użyciem wody, duża szybsza, a często równie skuteczna  - pranie na sucho.

Tanio i skutecznie

Pranie dywanów na sucho domowym sposobem to rozwiązanie przyjazne dla domowego budżetu i nie wymagające tworzenia skomplikowanych receptur. To sposób, który można wykorzystać przy większości rodzajów dywanów, nawet tych droższych, bez obawy o ich zniszczenie. Warto nie czekać, aż nasz dywan będzie pełny tłustych i trudno usuwalnych zabrudzeń i raz na kilka miesięcy odświeżyć go za pomocą domowych środków.

W przypadku pierwszej metody wystarczy nam coś, co z pewnością znajduje się w Waszych kuchennych szafkach - soda oczyszczona. Wystarczy całą powierzchnię dywanu równomiernie posypać sodą. Następnie, przy pomocy szczotki z niezbyt szorstkim włosiem wcierać sodę w runo dywanu. Najlepiej robić to kulistymi ruchami, aby proszek dobrze wniknął pomiędzy włókna.

Preparat warto zostawić na minimum godzinę, im dłużej, tym większa szansa na dobry efekt. Po odczekaniu odpowiedniego czasu należy dokładnie całość odkurzyć. Soda sprawi, że nasz dywan będzie odświeżony, usunie mały brud i nieprzyjemny zapach. Jeśli chcecie tak wyczyścić większe dywany, warto zaopatrzyć się w sodę w 5-kilogramowych wiaderkach. Można kupić je przez internet za ok 30zł.

Zamiast sody

Istnieje jeszcze jeden domowy sposób na wyczyszczenie dywanu bez konieczności używania wody. Znów przyda nam się coś z kuchennej szafki, a mianowicie skrobia ziemniaczana. 2 szklanki skrobi mieszamy z 5 łyżkami płatków mydlanych. Jeśli nie mamy pod ręką płatków, możemy zetrzeć na tarce zwykłe mydło w kostce. Tak jak w przypadku sody oczyszczonej, tak i tą mieszankę rozsypujemy na dywanie, wcieramy szczotką z miękkim włosiem i zostawiamy na jakiś czas, aby mogła wniknąć we włókna i zadziałać.

Końcowym etapem jest dokładne odkurzenie dywanu i ewentualne jego wytrzepanie, aby pozbyć się resztek proszku. Dodatek płatków sprawi nie tylko, że dywan będzie wizualnie odświeżony i czystszy, ale sprawi również, że będzie ładnie pachniał.

Autor
Tylko w ten sposób odświeżycie dywan na wiosnę. Nie musicie go prać
Maria Maj
Dziennikarka wnętrzarska & ekspertka lifehacków. Specjalizuje się w praktycznych poradach domowych, ułatwiających codzienne życie. Miłośniczka minimalizmu i...