Jednym z chyba najbardziej psujących nastrój rzeczy są plamy na ścianach. Olej wylany na blat czy podłogę szybko i łatwo można zmyć za pomocą zwykłej ściereczki. Nie trzeba się nawet zastanawiać nad specjalistycznymi środkami czy domowymi miksturami. Co jednak zrobić gdy taka tłusta plama pojawi się nie na łatwo zmywalnych płytkach, a na ścianie?

Nie trzeba sięgać po pędzel

Jakakolwiek plama na ścianie, zwłaszcza jasnej, a takie najczęściej można spotkać w naszych domach, przyprawia o nas od razu o ból głowy. W myślach snujemy już wizję konieczności odmalowywania całego mieszkania. Wszyscy wiemy, że wiąże się to z ogromem czasu włożonego w przygotowania, zabezpieczenie rzeczy, samo malowanie, wysychanie i sprzątanie po. Nie wspominając oczywiście o kosztach.

Na szczęście istnieje domowy sposób na walkę z tłustą plamą. Sposób nie tylko skuteczny, ale także tani i szybki. Wszystko co jest potrzebne z pewnością znajduje się w Waszej kuchni. Wystarczy bowiem mąka ziemniaczana, czysta ściereczka i płyn do mycia naczyń. Co z tymi rzeczami zrobić? Już wszystko tłumaczę.

Szybkość ma znaczenie

W przypadku tłustych plam bardzo ważna jest szybkość naszego działania. Im dłużej będziemy zwlekać z jej usunięciem, tym mniejsza szansa, że nam się uda. Jeśli zrobiliśmy plamę z czegoś tłustego na ścianie, zamiast udawać, że nic się nie stało, sięgnijmy od razu po papierowy ręcznik czy kawałek papieru toaletowego.

Nie chodzi o to, żeby papierem wycierać tłuszcz, bo to tylko sprawi, że plama będzie większa. Kawałek ręcznika papierowego delikatnie przykładamy do zabrudzonego kawałka. W ten sposób zbierzemy większość tłuszczu, który wsiąknie w papier, zamiast głęboko w strukturę farby, sprawiając, że odmalowanie rzeczywiście będzie jedyną opcją na pozbycie się niechcianego brudu.

Mąka działa cuda

Co z pozostałym tłuszczem, który został na ścianie? Sięgnijcie do kuchennej szafki i odszukajcie w niej mąkę ziemniaczaną. Weźcie trochę na rękę i przyłóżcie ją do poplamionej ściany. Warto przy ścianie położyć kawałek gazety, na którą będzie spadać nieprzyklejona mąka. Proszek, który przyczepi się do tłustej ściany warto zostawić nawet na kilka godzin, żeby mógł wyciągnąć cały tłuszcz.

Gdy nadejdzie czas zmywania sięgnijcie po czystą, wilgotną szmatkę. Lepiej wziąć świeżą niż ryzykować, że dołożymy kolejny problem. Materiał warto nie tylko nasączyć wodą, ale także małą ilością płynu do naczyń, który dzięki swoim właściwościom dodatkowo pomoże z rozprawieniem się z tłuszczem. To wszystko - niechciana tłusta plama powinna zniknąć.

 

Autor
Tłusta plama szpeci ścianę? Jest na to szybki i tani sposób
Maria Maj
Dziennikarka wnętrzarska & ekspertka lifehacków. Specjalizuje się w praktycznych poradach domowych, ułatwiających codzienne życie. Miłośniczka minimalizmu i...