Jakimi nowościami chcą nas zaskoczyć producenci sprzętu AGD? Oto krótki przegląd tego, co zaprezentowali na trwających od 5 do 10 września 2014 roku berlińskich targach elektroniki konsumenckiej i sprzętu AGD - IFA 2014.

Co przede wszystkim rzuca się w oczy, gdy zwiedzamy ekspozycje producentów sprzętu AGD na IFA 2014, to kolory. Już nie tylko lodówki, lecz także kuchenki, zmywarki, a nawet pralki mienią się tęczą barw. Jeśli więc zamarzy nam się czerwona lub niebieska lodówka, nie będziemy skazani na jeden model - do wyboru jest przynajmniej kilka urządzeń od różnych producentów, zarówno stylizowane, jak i o nowoczesnej linii. Nic, tylko wybierać!

Nie zawiodą się także Ci, którzy ożywić kuchnię wolą dodatkami, ewentualnie designerskim drobnym sprzętem AGD. Oferta kolorowych czajników, tosterów, blenderów czy ekspresów do kawy przyprawić może o zawrót głowy. Niemało wśród nich urządzeń w stylu retro. Tych, którzy czują już przesyt taką stylistyką, ucieszy widoczny nowy trend - kolekcje sprzętu AGD inspirowane stylem industrialnym, o prostych, nieco siermiężnych obudowach ze stali nierdzewnej lub aluminium.

Sprzęt AGD coraz bardziej smart

Design designem, jednak najwięcej nowości w dzisiejszym sprzęcie AGD dotyczy funkcjonalności. Producenci wprost prześcigają się w ułatwianiu nam domowych obowiązków. Na przykład załadunek i rozładunek zmywarki bez schylania się ułatwi nam unoszony na ergonomiczną wysokość dolny kosz (AEG), dla bezpieczeństwa naczyń zaopatrzony w mechanizm ze spowalniaczami.

Jednak prawdziwą rewolucję wśród zmywarek zapowiada Samsung, który zaprezentował pierwsze urządzenia z technologią water wall. "Ściana wody", w odróżnieniu od dotychczas stosowanych śmigieł, czyści równie skutecznie naczynia pośrodku komory zmywarki, jak i w jej narożnikach. Czyżby więc koniec z poprawianiem po zmywarce? Na to wygląda! 

Wnetrze zmywarki Samsung z technologia Water wall Zmywarka Samsung Chef Collection Technologia Water Wall w zmywarce Samsunga
Najnowsza zmywarka z linii Samsung Chef Collection z przełomową technologią Water Wall - woda z umieszczonych przy tylnej ścianie zmywarki dysz odbijana jest przez poruszającą się po dnie listwę, dzięki czemu nawet naczynia ustawione w rogach komory zmywarki zostaną dokładnie umyte. 

Prasowanie, jak wiadomo, ułatwia wyrzucana pod dużym ciśnieniem para wodna. Korzystają z tego nowoczesne żelazka i stacje parowe, ale okazuje się, że można pójść krok dalej. Jak zapewnia Panasonic, pralki z funkcjami parowymi oszczędzą nam prasowania w ogóle. Po prostu ubrania się nie pogniotą. Poza tym parą można odświeżyć garderobę i bez prania - zużywając przy tym mniej czasu, wody i energii. 

Jeśli nudzi nas odkurzanie, może to za nas zrobić odkurzacz-robot. W tej kategorii wyróżnia się nowy Samsung Powerbot VR9000. To odkurzacz cyklonowy, który ma aż 60 razy większą siłę ssania niż dotychczasowe automatyczne odkurzacze. Sam poradzi sobie z nawigacją po mieszkaniu, ominie przeszkody, a dzięki większym kołom (śr. 10,5 cm) bez trudu pokona progi czy rozciągnięte na podłodze kable. A kiedy rozsypie nam się cukier albo na butach naniesiemy do domu piachu, możemy skierować go w to miejsce pilotem z laserowym wskaźnikiem. 

Udogodnieniem dla żyjących w ciągłym biegu jest sprzęt AGD, którym możemy zdalnie sterować za pomocą smartfona. Zanim wrócimy do domu, możemy włączyć klimatyzację, pralkę lub piekarnik, aby po przyjeździe zastać przyjemny chłód, świeżo zrobione pranie albo gorącą zapiekankę. A jeśli sprawimy sobie lodówkę z wewnętrzną kamerą (Bosch), będziemy mogli robiąc zakupy, sprawdzić, czy mamy w domu jajka albo masło.

Inteligentny dom otwarty

Zresztą, to właśnie systemy inteligentnego domu były tematem numer jeden tegorocznych targów IFA. Wizję domu przyszłości, który będzie dostosowywał swój wystrój do tego, co właśnie zamierzamy robić, podawał potrzebne informacje, a nawet dbał o nasze zdrowie na otwierającej targi konferencji roztoczył BK Yoon - szef pionu elektroniki użytkowej w Samsung Electronics Co., Ltd. Jak daleka jest to przyszłość? Z pewnością coraz bliższa. Nie tylko dlatego, że wszyscy czołowi producenci oferują swoje aplikacje do zarządzania domowym AGD, lecz przede wszystkim ponieważ robią pierwsze kroki, by systemy te integrować. 

I tak BSH zaproponowała aplikację Home Connect, która pozwala na sterowanie sprzętem AGD zarówno Bosch, jak i Siemens, a w przyszłości także innych marek. Podobnie Haier i Electrolux należą do AllSeen Alliance, konsorcjum zrzeszającego kilkadziesiąt marek, którego celem jest tworzenie jednolitego systemu zarządzania urządzeniami domowymi.

Samsung z kolei przejął firmę SmartThings, twórcę otwartej platformy usług Smart Home, by wspólnie rozwijać otwarty system dla domów z urządzeniami podłączonymi do sieci. Zapowiedział także, że udostępni swoje produkty programistom i partnerom działającym w ramach tej platformy.

Dla nas, użytkowników, to z pewnością dobra wiadomość, bo zwykle mamy w domach sprzęt AGD i RTV różnych producentów. Być może już niedługo będziemy mogli sterować nimi za pomocą jednej aplikacji.

tekst: Agata Fijołek
zdjęcia: Agata Fijołek, serwisy prasowe firm