Jeśli jest jakiś wzór, który mógłby symbolizować wzornictwo lat. 60, to tylko Kaivo stworzony przez fińską projektantkę Maiję Isolę. Mimo że jest bardzo silnie wpisany w swoją epokę, to do dziś nie traci na popularności i aktualności.

Niewiele jest wzorów tkanin, które doczekały się statusu kultowych, szczególnie w porównaniu z liczbą krzeseł, która dzierży to miano. Do tego wąskiego grona z pewnością zalicza się wzór o nazwie Kaivo, zaprojektowany w 1964 roku przez Maiję Isolę (1921-2007) dla fińskiej marki Marimekko. Prosty, geometryczny motyw i intensywne kolory wyznaczyły nowy szlak w designie.

Maija Isola z wykształcenia była malarką, jednak niemal całe życie zawodowe poświęciła na tworzenie nowych wzorów tkanin. Już jako młoda 24-letnia kobieta została zatrudniona w firmie tekstylnej Printex, a kilka lat później stała się pierwszym oficjalnie zatrudnionym pracownikiem powstającej dopiero firmy Marimekko.

Marka od początku chciała produkować nowoczesne wzory, dalekie od zachowawczych i wszechobecnych kwiatków, pepitek oraz groszków. Założenia firmy pokrywały się z ambicjami młodej artystki, która notabene nie chciała być nazywana projektantką. Isola narzuciła sobie i innym szybkie tempo pracy. Dużo malowała, oglądała i podróżowała w poszukiwaniu inspiracji.

Wzór Kaivo Maija Isola Marimekko   Wzór Kaivo   Wzór Kaivo Maija Isola   Wzór Kaivo autorstwa Maiji Isoli
Klasyka bez końca
Ten wzór nigdy się znudzi. Jego hipnotyzująca rytmika powoduje, że jest tak samo aktualny teraz, jak pięćdziesiąt lat temu, kiedy miał premierę.

Choć w ciągu swojej blisko czterdziestoletniej kariery w Marimekko stworzyła łącznie ponad 500 wzorów, to wciąż uważała, że to mało. W zachowanym liście do córki napisała: "[…] znowu zaczęłam zdawać sobie sprawę, że być może uda mi się zrealizować tylko promil tego, co chciałabym stworzyć". Intensywna praca jednak szybko zaczęła przynosić owoce. W połowie lat 60.

firmowy sklep Marimekko -  wzory stworzone przez Maiję Isolę
Królestwo tkanin
W firmowym sklepie Marimekko niepodzielnie królują wzory stworzone przez Maiję Isolę. Przez cały okres współpracy z fińską marką artystka wykreowała ponad 500 deseni.

Maija Isola stworzyła swoją najsłynniejszą kolekcję drukowanych tkanin bawełnianych, na których znalazły się duże wzory geometryczne w wyrazistych, płasko kładzionych kolorach. Jednym z najważniejszych wśród nich okazał się wzór Kaivo z 1964 roku. Odzwierciedlał bieżące nurty w sztuce, szczególnie colour field painting, ale także op-art. Jednak Isola bardziej niż do sztuki nawiązywała do natury.

Wzór miał oddawać ruch wody, hipnotyczny, spokojny, taki, który można obserwować po rzuceniu kamieniem w gładką taflę jeziora. Wodne nawiązania potwierdza nazwa - kaivo oznacza w języku fińskim studnię.

Zaproponowany przez malarkę deseń choć silnie zgeometryzowany nie był agresywny w swych formach, w przeciwieństwie do zastosowanych barw. W oryginale Isola wprowadziła czystą czerwień zestawioną z klasyczną bielą i czernią.

Wzór trafił w gusta swojej epoki. Nasycone kolorami tkaniny z prostymi motywami graficznymi były wystawiane w Europie, Ameryce oraz Australii i wywarły wpływ na dalsze projektowanie tkanin.

słynny deseń Unikko, czyli maki
Unikko czyli maki
Wzór ten, podobnie jak Kaivo, nie wychodzi z mody. Maija Isola tym projektem sprawiła, że już nikt nie traktował kwiatowych tkaninach jako nudne, albo staromodne.

Maija Isola za projekty z tej kolekcji otrzymała nagrodę ID (Industrial Design) w 1965 i 1968 roku. Z kolei marka Marimekko za ich sprawą zdobyła międzynarodowy rozgłos. Kaivo nie jest jedynym wzorem, jaki wówczas Isola zaprojektowała dla firmy, a który zrobił tak oszałamiającą karierę.

W 1964 roku powstał także słynny deseń Unikko, czyli maki. Podobno malarka stworzyła go w akcie buntu, kiedy dyrekcja firmy zabroniła swoim pracownikom projektowania wzorów kwiatowych, które uznała za staromodne. Jednak w makach Isoli nie było nic staroświeckiego. Wzór wypchnął z ubrań typowe kwiatowe łączki. Sukienkę ozdobioną makami miała m.in. Jacqueline Kennedy.

Współpraca Maiji Isoli i Marimekko dobiegła końca w 1987 roku. Artystka poświęciła się malarstwu i do końca życia nie przyjęła zlecenia na żaden wzór. Dziś o jej spuściznę dba córka, Kristina, dzięki której produkty z motywami autorstwa Maiji Isoli wciąż trafiają na rynek.

Obecnie wzór Kaivo jest spotykany nie tylko na tkaninach, pojawia się na wszelkiego rodzaju sprzętach kuchennych, tacach, talerzach, podkładkach, przedmiotach dekoracyjnych, a nawet na obudowach do telefonów.

tekst: Anna Oporska;
zdjęcia: Marimekko