Kreować design, który odpowiada na realne potrzeby użytkowników zamiast je sztucznie tworzyć, to główne założenie Lotne Studio, za którym stoją Julia Procka, Barbara Sługocka i Nina Woroniecka.
Dziewczyny poznały się na studiach na Wydziale Wzornictwa na ASP w Warszawie. Później ich drogi częściowo się rozeszły, bo pół roku każda z nich spędziła na innej zagranicznej uczelni: Julia wybrała Mediolan (Politecnico di Milano), Nina - Nantes (L’École de Design Nantes Atlantique), a Basia - Stuttgart (Staatlichen Akademie der Bildenden Künste Stuttgart).
Wspólna praca projektantek rozpoczęła się od spontanicznego spotkania, na którym dyskutowały o możliwości pracy dla projektantów w Polsce. - Uznałyśmy, że wszystkie podobnie wyobrażamy sobie karierę w zawodzie opartą na pracy w kameralnym studiu i projektowaniu zgodnym z własnymi przekonaniami - wspominają.
Dziś Lotne Studio realizuje to założenie w dwóch obszarach: pierwszy dotyczy projektów komercyjnych dla zewnętrznych zleceniodawców, a drugi autorskich realizacji. Zlecenia zewnętrzne, jakim projektantki stawiają czoła w codziennej pracy, są bardzo różnorodne - od projektów graficznych, przez produkty, aż po projektowanie usług. Jeśli zaś chodzi o prace autorskie, są to przede wszystkim krótkie serie w większości drewnianych i ceramicznych produktów przeznaczonych do domu.
- Chcemy projektować rzeczy proste, szczere i przede wszystkim intuicyjne. Nigdy nie zakładamy z góry końcowego rozwiązania, poddajemy nasze projekty testom na poszczególnych etapach pracy, tworzymy dużo prototypów - mówią dziewczyny.
Lotne Studio charakteryzuje szczególny design - społecznie wrażliwy, dostosowujący się do procesu, taki, który podąża za odbiorcą. Inspiracją dla projektantek są zmiany i trendy społeczne.
Przykładowo, wzmożona migracja młodych ludzi była podstawą projektu modułowych mebli Nomada, natomiast chęć ożywienia przestrzeni publicznej i znalezienia w niej miejsca dla produkcji rzemieślniczej leżała u podstaw mobilnego stoiska Rondo.
Wśród projektów Lotne Studio znajdujemy również mniejsze przedmioty, które mogą poniekąd współtworzyć naszą codzienność, czyniąc ją ciekawszą, ale też łatwiejszą. Są wśród nich doniczki-karmniki, pomysłowe wielofunkcyjne pojemniki czy przelewowa kawiarka. Formy tych rzeczy zwykle są czyste, lekkie i proste, ale przede wszystkim, co jest dla projektantek szczególnie ważne, funkcjonalne.
Lotne projektowanie Julii, Basi i Niny zdobyło uznanie w wielu prestiżowych konkursach (m.in. nagroda specjalna "make me!" 2013 podczas Łódź Design Festival czy wyróżnienie w 2014 roku w konkursie "Współczesny Patriotyzm" organizowanym przez Sejm Rzeczpospolitej) oraz na licznych wystawach w kraju i zagranicą (m.in. podczas Budepest Design Week 2013, festiwalu NEU/NOW 2014 w Glasgow, a także Vienna Design Week 2015 oraz Łódź Design Festival 2015).
Uskrzydlone sukcesami dziewczyny nie zamierzają jednak spocząć na laurach.
Zapytane o plany na przyszłość odpowiadają, że chciałyby poświęcić więcej czasu projektom autorskim (na przykład tworzonej właśnie serii produktów do domowej uprawy roślin), nawiązać współpracę z przedsiębiorcami z różnych branży i oczywiście rozwinąć skrzydła.
Trzeba przyznać, że to ostatnie stwierdzenie pasuje do Lotne Studio idealnie.