Tulipany, grzyby, języki, plasterki pomarańczy. Takie organiczne skojarzenia towarzyszyły narodzinom mebli Pierre’a Paulina. Urzekające miękkimi liniami i ostrymi kolorami doskonale wpisywały się w stylistykę barwnych lat 60., w których powstały.

Krzesło wcale nie musi mieć czterech nóżek!

Nieco psychodeliczne, trochę zabawne meble projektu Pierre’a Paulina, świetnie oddające estetykę ruchu flower power i czasy rewolucji obyczajowej, same także dokonały prawdziwego przewrotu. Ich rzeźbiarskie formy i miękkie kształty przeciwstawiały się tradycyjnej koncepcji mebla. Paulin udowodnił, że krzesło wcale nie musi mieć czterech nóżek, może zaś wyrastać niczym kwiat z łodygi, a fotel może przybrać formę zmysłowego języka.

Pierre Paulin
(1927–2009) Francuski projektant mebli, który w latach 60. i 70. ubiegłego wieku swoim rozpoznawalnym i innowacyjnym stylem zrewolucjonizował meble codziennego użytku.

Na początku Paulin zapowiadał się na zdolnego rzemieślnika. Po tym, jak oblał maturę, postanowił bowiem nauczyć się praktycznego zawodu. Najpierw szkolił się na ceramika, potem rozpoczął przygodę z rzeźbą w kamieniu. Niestety, kontuzja prawej ręki, odniesiona w trakcie bójki, sprawiła, że na zawsze musiał się pożegnać z marzeniami o rzeźbie. Na szczęście pozostał w kręgu twórczej kreacji i podjął studia w znajdującej się w Paryżu École Camondo, pięcioletniej prywatnej szkole projektowania i architektury wnętrz.

Kolekcja Tulip zaprojektowana dla firmy Artifort zainspirowana została formą kwiatu z rozchylonymi płatkami. Formy naśladujące naturę okazały się nie tylko bardzo efektowne, ale też szalenie wygodne.

Droga do kariery Pierre'a Paulina

Karierę projektanta rozpoczął szybko i szybko też zaczął osiągać spektakularne sukcesy. Przyczyniła się do tego współpraca z firmą Artifort, rozpoczęta w 1958 roku. Szefowie firmy od razu wyczuli, że podejście Paulina do projektowania jest pokrewne z zawartą w jej nazwie filozofią. I rzeczywiście, art and comfort - sztuka i komfort - świetnie pasują też do projektów Pierre’a Paulina. Ta entuzjastyczna kooperacja przyniosła wspaniałe efekty.

Pomysł na fotel Mushroom (Artifort) pojawił się, gdy projektant obserwował kobiety w kostiumach kąpielowych. Okazało się, że elastyczny materiał równie pięknie, co na ciele, opina się na konstrukcji mebla.

Paulin miał odpowiednie zaplecze do prowadzenia badań nad nowoczesnymi, elastycznymi pokrowcami, zainspirowanymi materiałem, z jakiego wykonywano kostiumy kąpielowe. Zastosowanie jednoczęściowego, bezszwowego, elastycznego pokrowca, który można zdejmować, prać i wymieniać na inny, dokonało ogromnej rewolucji.

Fotel Pacha o zaokrąglonych, organicznych kształtach powstało dla marki Gubi, z myślą o zapewnieniu jak największego komfortu użytkownikowi.

Pierre Paulin dał światu zupełnie nowe oblicze krzesła. Radykalnie uprościł jego linię, a ukrywając konstrukcję za elastyczną osłoną, uzyskał piękną, rzeźbiarską i oddziałującą kolorem formę. O swoim słynnym krześle Mushroom powiedział tak: - To najlepsza rzecz, jaką kiedykolwiek zaprojektowałem. Czy można to zrobić bardziej ekonomicznie? Trzy metalowe koła… i cztery pręty łączące je razem. Następnie zakładasz na to strój kąpielowy i gotowe! I na tym właśnie polegał sukces projektanta - na połączeniu ekonomii środków i artystycznej fantazji.

Autor
Kim był i co tworzył Pierre Paulin?
Małgorzata Stalmierska
Redaktorka, historyczka sztuki i literatury, autorka licznych tekstów o designie, sztuce i antykach. Oaza spokoju od której z daleka bije pozytywna energia. Z pasją pisze...