Nawet największy fan wszelkich żywych stworzeń straci cierpliwość, kiedy plaga ślimaków opanuje jego ogród. Zwierzęta nie są wybredne i z lubością niszczą zarówno rośliny dekoracyjne, jak i warzywa. Jedną sałatę można poświęcić, jednak zwykle straty liczone są w skali hurtowej. Czego nie lubią ślimaki w ogrodzie? Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy? Jakie są skuteczne domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie? Czy i kiedy sięgnąć po chemię? Poniżej zestawienie najskuteczniejszych i sprawdzonych sposobów na ślimaki w ogrodzie.

Zagadnienia w artykule:
  • Poznaj wroga - czy ślimaki na działce to koniec ogrodowego świata?
  • Czy pułapki na ślimaki działają?
  • Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy z ogrodu? Domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie
  • Czego nie lubią ślimaki w ogrodzie? Rośliny odstraszające ślimaki
  • Czy fusy z kawy są dobre na ślimaki, czyli jakich zapachów nie lubią ślimaki?
  • Po czym nie przejdzie ślimak? Bariery w walce ze ślimakami
  • Czym zlikwidować ślimaki na działce? Ostateczność, czyli chemia

Poznaj wroga - czy ślimaki na działce to koniec ogrodowego świata?

Ślimaki odwiedzające przydomowe ogrody dzielimy na ślimaki ze skorupką i ślimaki bez skorupki, zwane nagimi. O ile te pierwsze grzecznie zwiedzą ogród, ciesząc oczy właścicieli różnobarwnymi domkami i być może czasem skubną jakiś listek, o tyle te drugie to istny armagedon dla roślin ogrodowych. Są wszystkożerne, więc pochłaniają zarówno liście, jak i korzenie roślin, niszcząc je doszczętnie.

Lubią wilgotne, zacienione miejsca, więc szklarnie to dla nich istny raj. W zasadzie to nie pogardzą niczym, a warzywnik, szczególnie z młodymi nasadzeniami to dla nich pięciogwiazdkowa restauracja. Co więcej, ślimaki bez skorupki żerują również nocą. Unikają promieni słonecznych, których zwyczajnie nie lubią. Czas więc dowiedzieć się, jak pozbyć się ślimaków z ogrodu. 

Czy pułapki na ślimaki działają?

Najczęściej słyszy się o pułapkach na ślimaki. Działają one na zasadzie zwabienia ślimaków do miejsca, z którego nie mogą się wydostać. Silny, przyjemny dla nich zapach zwabia je do pojemników i miseczek, z których nie potrafią wyjść i w rezultacie tam giną. Do pojemnika można wlać piwo, wodę z miodem i drożdżami lub sok z winogron.

Czy pułapki na ślimaki działają? Działają, naprawdę zwabiają ślimaki. To jednak broń obosieczna, ponieważ pułapka na ślimaki zwabi nie tylko zwierzęta bytujące w ogrodzie, ale również te spoza niego. Jeśli takie rozszerzone stadko wypatrzy po drodze grządkę sałaty, z pewnością jej nie oszczędzi. Warto nadmienić, że to zdecydowanie niehumanitarny sposób na pozbycie się ślimaków z ogrodu.

Jak pozbyć się ślimaków bez skorupy z ogrodu? Domowe sposoby na ślimaki w ogrodzie

Jest wiele sprawdzonych domowych sposobów na ślimaki w ogrodzie. Wszystkie wymienione w artykule są skuteczne, jednak najlepiej je łączyć, czyli wyposażyć się w broń każdego kalibru.

Regularne koszenie trawy i niedopuszczanie do rozrostu chwastów uniemożliwi ślimakom ukrycie się przed słońcem, którego nie lubią. W rezultacie mniej chętnie odwiedzą ogród, więc ich ilość będzie mniejsza.

Ręczne zbieranie ślimaków bardzo dobrze się sprawdza. Najlepiej wyposażyć się do tego zadania w większe wiadro, gdyż ilość ślimaków z pewnością może zaskoczyć. Najlepiej zbierać ślimaki późnym wieczorem i nocą, ponieważ wtedy chętniej wychodzą z kryjówek. Złapane ślimaki można wywieźć na łąkę daleko poza obręb działki. Nie warto ich zabijać, ponieważ nie są całkiem bezużyteczne. W naturze zjadają martwe części roślin i stanowią cenne pożywienie dla jeży, ropuch, jaszczurek i ptaków.

Posypanie ślimaka solą to popularna, jednak niezwykle szkodliwa metoda na pozbycie się ślimaków z ogrodu. Sól zabija ślimaka, który kona w cierpieniu. Tak, ślimaki odczuwają ból. Ponadto sól niszczy rośliny, a konkretnie przedostając się do gleby, nieodwracalnie uszkadza ich korzenie.

Czego nie lubią ślimaki w ogrodzie? Rośliny odstraszające ślimaki

Ślimaki mają silnie rozwinięty zmysł węchu. Warto więc wykorzystać tę wiedzę w nieco bardziej humanitarny sposób, czyli po prostu odstraszyć zwierzęta, zamiast zabijać. Polecane jest obsadzenie okolic rabat ozdobnych i warzywnych grządek takimi roślinami jak cebula, czosnek, majeranek, lawenda, krwawnik, szałwia, rumianek, czy kocimiętka.

Kolejnym sposobem jest zastosowanie oprysków z naturalnych naparów i wywarów, sporządzonych z wybranych roślin. Do wykonania wywaru można użyć piołunu, czosnku, szałwii, czarnego bzu, krwawnika i gorczycy. Rośliny zalewa się wodą i odstawia w zaciemnione miejsce na maksymalnie 3 dni. Następnie wywarem podlewa się rabaty i grządki oraz rośliny. Zapach powinien zniechęcić większość ślimaków do odwiedzin.

Czy fusy z kawy są dobre na ślimaki, czyli jakich zapachów nie lubią ślimaki?

Kolejnym skutecznym sposobem na pozbycie się ślimaków z ogrodu są fusy z kawy. Zamiast je wyrzucać, można obsypać nimi rośliny. Zapach fusów skutecznie odstraszy ślimaki, a jeśli któryś odważnie spróbuje zapędzić się w nieznane, to przekona się, że kofeina zadziała na niego toksycznie. Równie odstraszające działanie mają na ślimaki cynamon i chili.

Po czym nie przejdzie ślimak? Bariery w walce ze ślimakami

Kolejnym sposobem na niedopuszczenie ślimaków do roślin są naturalne bariery na ślimaki. Cały widz polega na tym, aby stworzyć dookoła warzywnika lub rabaty 20, lub 30-centymetrową barierę, której zwierzę nie pokona. Przemierzenie bariery okaże się dla ślimaka niekomfortowe, nieprzyjemne i z reguły niemożliwe. Często uniemożliwia ślimakowi poruszanie się poprzez przylepienie drobinek do ciała, a niejednokrotnie poprzez ostre krawędzie, sprawi ból i zniechęci ślimaka do dalszej podróży.

Do wykonania bariery na ślimaki można wykorzystać:

• popiół z kominka, pieca lub grilla

• piasek zmieszany z popiołem

• igliwie i szyszki

• mączkę bazaltową - można nią oprószyć również rośliny

• drobno pokruszoną cegłę

• pokruszone skorupki jajek

• gałązki róży.

Większość tych materiałów pod wpływem deszczu rozpadnie się, a składniki dodatkowo użyźnią glebę.

Czym zlikwidować ślimaki na działce? Ostateczność, czyli chemia

Naturalne metody skutkują, kiedy są łączone i konsekwentnie realizowane. Kiedy jednak wszystko zawodzi, a setki ślimaków naraz atakuje rabaty i grządki, ostatnią deską ratunku wydają się trutki na ślimaki, czyli środki chemiczne. Absolutnie nie jest rozwiązanie nadrzędne, ponieważ w przypadku warzywnika trujemy również rośliny, a w rezultacie siebie, spożywając w ten sposób wyhodowane warzywa.

Ponadto zatrute ślimaki spożywane są przez pożyteczne zwierzęta, zamieszkujące ogród i te również umierają. Trutka na ślimaki może również uśmiercić psa lub kota, a nawet człowieka. Decydując się na tę ostateczność, po zastosowaniu trutki, bezwzględnie natychmiast należy zebrać martwe ślimaki i głęboko je zakopać.

Najkorzystniejszą i najbezpieczniejszą opcją są preparaty na ślimaki, zawierające fosforan żelaza, który naturalnie występuje w glebie. Środki działają długotrwale, są biodegradowalne i produkowane są z reguły w postaci granulatu, który rozsypuje się między roślinami. Są też naturalne, dzięki czemu można wykorzystywać je również w uprawach ekologicznych. Ślimaki po ich spożyciu, chowają się do swoich kryjówek i tam giną, ograniczając ryzyko stanowienia pokarmu dla innych zwierząt. Granulki nie szkodzą innym ogrodowym zwierzętom i pożytecznym owadom.

Autor
Jak się pozbyć ślimaków z ogrodu? Czy domowe sposoby wystarczą?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...