Jak wygospodarować miejsce w 3-pokojowym mieszkaniu?

Kupiliśmy 3-pokojowe mieszkanie (55m2), które chcielibyśmy lepiej dostosować do naszych potrzeb. Mamy 2 dzieci (6 i 8 lat), które potrzebują miejsca do nauki. Jeden pokój chcemy przeznaczyć na naszą sypialnię. Ponadto zależy nam na wygospodarowaniu jak największej ilości miejsca na składowanie różnych rzeczy (głównie ubrań).

Taki układ pomieszczeń w mieszkaniu pozwala na podzielenie go na strefę nocną i dzienną. Strefę dzienną proponuję otworzyć (wyburzyć ściany między kuchnią i przedpokojem a pomieszczeniem do nich przylegającym), a pozostałe 2 pokoje przeznaczyć na sypialnie.

Otwartą część mieszkania przeznaczamy na kuchnię, jadalnię oraz salon - dzięki połączeniu tych funkcji oszczędzamy miejsce - ponieważ m.in. nie ma już konieczności wygospodarowania kącika jadalnianego w dwóch pomieszczeniach - kuchni i salonie. Ponadto zbliżamy strefę wypoczynkową do kuchni, co jest wygodnym rozwiązaniem, ponieważ życie w domu i tak w dużej mierze skupia się wokół niej - nie bez powodu kuchnia nazywana jest sercem domu.

Mieszkanie przed zmianą   Mieszkanie po zmianach
Rzut 1. Mieszkanie przed zmianą.   Rzut 2. Mieszkanie po zmianach.

Pozostawienie częściowej ścianki między salonem a przedpokojem pozwala na umieszczenie przy drzwiach wyjściowych dużej szafy ubraniowej (na okrycia wierzchnie i buty), bliżej łazienki proponuję zrobić szafę gospodarczą (na odkurzacz, deskę do prasowania, itp.).

W łazience najlepszym rozwiązaniem będzie wstawienie wanny ze szklanym parawanem (kompromis pomiędzy samą wanną a prysznicem). Pod umywalką pojemna szafka (z szufladami, by wygodniej się z niej korzystało). We wnęce z pralką zabudowa meblowa, pozwalająca ukryć kosz na pranie, detergenty, miski, mopa itp.

Rodzice zajmą mniejszą z sypialni - zmieszczą się tam 2 pojemne szafy ubraniowe oraz duże łóżko z szafkami nocnymi. Jeśli na froncie jednej z szaf będzie lustro, powstanie namiastka garderoby. Większa sypialnia to pokój dzieci - każde ma swoje miejsce do spania i nauki, poza tym umieszczenie mebli pod ścianami pozwala na zachowanie miejsca do zabawy na środku pokoju.