Zabudowa meblowa w kuchni otwartej na salon

Planuję w mojej kuchni zrobić zabudowę w kształcie litery U. W punkcie A stanie czarna lodówka o wys. 2m - czy lepiej byłoby postawić na lodówkę zabudowaną, by nie było jej widać z salonu? Nie wiem, w jakim kolorze zrobić fronty szafek stojących - czy powinny mieć taki sam kolor, jak meble w salonie (szafka rtv będzie czarna)? Może lakierowane w jasnym kolorze? Przy ścianie C planuję centralnie zrobić płytę grzewczą i czarny okap, przy D - tuż przy ścianie - słupek z piekarnikiem (nie wiem, na jakiej wysokości) i mikrofalówką. Obok zmywarka, zlew przy szafce narożnej, 1 - komorowy z ociekaczem. Czy nad lodówką i mikrofalówką robić szafki? Na jakiej wysokości powinny być szafki wiszące? W salonie i kuchni będzie podłoga w kolorze dębowym. Blat kuchenny jasny. Proszę też o propozycję kolorystyki.
Zabudowa meblowa w kuchni otwartej na salon
Rys. 1. Rzut salonu połączonego z kuchnią.

Jeśli kupujemy czarną lodówkę, warto zadbać, by pozostałe sprzęty w kuchni również były w tym kolorze - wtedy lodówka nie będzie sprawiała wrażenia oderwanej od całości. Czarna szklana lodówka nie będzie raziła, mimo, że będzie ja widać z salonu - nada wręcz kuchni nieco elegancji. Nie ma potrzeby stawiania jej na żadnym cokole, proponowałabym za to zrobić na nią szafkę wiszącą, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń do składowania.

Piekarnik dobrze jest umieścić nieco wyżej niż przy samej podłodze - najlepiej zrobić pod nim szufladę, powiedzmy na taką wysokość, by blat wypadał w połowie piekarnika. Lepiej nie podnosić piekarnika wyżej, ponieważ wtedy korzystanie ze znajdującej się nad nim mikrofalówki może być utrudnione.

W związku z tym, że zmywarka została zaplanowana obok lodówki, proponuję zlew umieścić na szafce tuż obok narożnika (zmywarka i zlew powinny być blisko siebie). Szafka ze zlewem i narożna powinny być połączone w jedną całość, ponieważ jeśli je rozdzielimy, nie będzie dostępu do narożnika. Obok szafki ze zlewem cargo, którego wielkość jest narzucona przez szerokość szafki z płytą grzewczą oraz szafkę narożną w drugim kącie.

Między tą drugą szafką narożną a lodówką można zrobić szuflady lub szafki z półkami w środku.

Szafki wiszące zwykle montuje się na wysokości ok. 60 cm nad blatem.

Szafki dolne zabudowy meblowej można kolorystycznie zgrać z meblami w salonie, wtedy cała aranżacja będzie bardziej spójna. Może to być nawet kolor czarny - trochę narzuca go szafka rtv, ale to nie będzie zły wybór. Szafki wiszące robimy lakierowane na wysoki połysk w jasnym kolorze (dopasowanym do blatu). Na ścianie nad blatem szkło z nadrukiem w kolorze sepii lub czarno - białym.

W salonie pod oknem jest idealne miejsce na stół z krzesłami (najlepiej rozkładany - na różne okazje).

Lepiej od kanapy narożnej sprawdzi się tradycyjna - usiądzie na niej więcej osób, poza tym przy tym kształcie salonu i rozmieszczeniu funkcji będzie po prostu lepiej wyglądała.

Dobrym pomysłem jest położenie jednakowej podłogi w salonie i kuchni, ponieważ taki zabieg optycznie powiększa przestrzeń.

Neutralne kolory w jasnych i nowoczesnych wnętrzach sprawdzają się znakomicie, proponuję jednak wprowadzić dodatkowy, mocniejszy kolor, który ożywi całe wnętrze - np. limonkową zieleń. Malujemy jedną ze ścian w salonie na ten kolor - najlepiej tą za kanapą, do tego w kuchni dodatki w tym kolorze.

Zabudowa meblowa w kuchni otwartej na salon
Rys. 2. Propozycja rozmieszczenia mebli i sprzętów w kuchni i salonie.